Reklama

Reklama

Bez maseczki tylko z zaświadczeniem lekarskim

Opublikowano: 8 października 2020 17:00
Autor:

Bez maseczki tylko z zaświadczeniem lekarskim - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Po wejściu w życie nowych przepisów osoba, która z różnych przyczyn, np. zdrowotnych, nie może zakrywać ust i nosa będzie musiała na wezwanie policjanta czy funkcjonariusza straży miejskiej okazać zaświadczenie lekarskie - poinformował insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

W Ministerstwie Zdrowia odbyła się we wtorek konferencja prasowa szefa MZ Adama Niedzielskiego oraz Jarosława Szymczyka, komendanta głównego policji. Ogłosili oni wówczas "politykę zero tolerancji" dla nieprzestrzegania obostrzeń związanych m.in. z zakrywaniem nosa i ust.

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka w rozmowie z PAP zaznaczył, że osoba, która z różnych przyczyn, np. zdrowotnych, nie może zakrywać ust i nosa będzie musiała na wezwanie policjanta czy funkcjonariusza straży miejskiej okazać zaświadczenie lekarskie.

 


ZOBACZ TAKŻE: Mieszkańcy naszego powiatu po weselu z koronawirusem


 

Stanie się to po wejściu w życie znowelizowanych przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

- Do tej pory wystarczało samo oświadczenie i wiele osób niezasadnie korzystało z tej możliwości, wprowadzając w błąd co do swojego stanu zdrowotnego"

- podkreślił inspektor i dodał:

- Konieczność okazania zaświadczenia kończy niepotrzebne dyskusje podczas kontroli i znacznie ułatwi egzekwowanie przepisów przez funkcjonariuszy.

Wskazał, że osoba, która odmówi zakrycia ust i nosa będzie musiała posiadać ważne zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu, lub odkryciu ust, lub nosa.

 


TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju od soboty


 

Inspektor zaznaczył przy tym, że policjanci będą mogli weryfikować autentyczność dokumentu u jego wystawcy, jeżeli będą mieli podejrzenie, że może być podrobiony, za co może grozić kara pozbawienia wolności nawet do lat 5.

Ciarka zaznaczył również, że to od indywidualnej oceny interweniującego policjanta będzie zależeć, czy dana osoba zostanie ukarana mandatem albo pouczona, czy zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu lub sporządzona informacja do inspektora sanitarnego. 

W przypadku osób agresywnych i ignorujących przepisy policjanci będą wdrażać surowe konsekwencje - mandat w wysokości do 500 zł. 
(PAP)

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 10 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  zirytowany

  jakie ośrodki wystawią zaświadczenie o szkodliwości zdrowotnej noszenia kagańca. mój ośrodek mi odmówił twierdząc że maja odgórny zakaz wystawianie zaświadczeń bo na oko jestem zdrowy i mogę nosić. dla konowała ważniejsza procedura niż zdrowie pacjenta. zrównać takie ośrodki z ziemią jak nie dbaja o zdrowie pacjentów, a najważniejsze nie szkodzić

 • 10 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  inti

  "osoba, która odmówi zakrycia ust i nosa będzie musiała posiadać ważne zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający (...) niepełnosprawność intelektualną " ci, którzy negują istnienie wirusa: idźcie do lekarza i powiedzcie, że wirus nie istnieje to wyda wam w/w dokument od ręki :D

 • 10 miesięcy temu | ocena +2 / -1

  Ewka

  Nie przyjmujcie ludzie mandatu!!! W sadzie sprawa wygrana z góry!!!