Reklama

Magda Niemczyk w reprezentacji Polski na mistrzostwach świata w Kenii

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

SPORT Kolejny wybitny występ w krajowych mistrzostwach, tym razem do 20 lat, zanotowała Magdalena Niemczyk, zdolna wychowanka kolbuszowskiej Tiki -Taki. Z Lublina wróciła ze złotym i srebrnym medalem.

Niemczyk pojechała na Lubelszczyznę z jasnym celem. Miała walczyć o medale i potwierdzić trenerom kadry swoją przydatność w zbliżających się mistrzostwach Europy w Estonii (Tallin, 15-18 lipca). Wróciła z tytułem mistrzyni i wicemistrzyni Polski, udowadniając, że potrafi już odważnie walczyć z najlepszymi sprinterkami w kraju.

Tysięczne sekundy

Najpierw Magda Niemczyk walczyła o medal na dystansie 100 metrów. Po wspaniałej walce w czterech biegach (eliminacje i finały) zdobyła złoto na setkę.

- Dało jej to ostateczną kwalifikację do kadry narodowej na mistrzostwa Europy do 20 lat w Estonii oraz MŚ w Kenii (Nairobi: 17-22 sierpnia). Pobiegnie tam nie tylko na 100 metrów, ale również w sztafecie 4x100 metrów

– cieszy się trener Bogdan Karkut.

- Jest takie powiedzenie, że "suma szczęścia zawsze równa się zero". Nie ma chyba lepszego przykładu na prawdziwość tej tezy niż to, co wydarzyło się podczas mistrzostw w Lublinie

– kontynuuje Karkut, nawiązując do walki Magdy na dystansach 100 i 200 metrów. Otóż, w finale biegu na 100 metrów na metę wpadły niemal równocześnie trzy zawodniczki, a złota Magdalena Niemczyk wyprzedziła srebrną Monikę Romaszko z Agrosu Chełm o zaledwie 5 tysięcznych sekundy. 

Obydwie zawodniczki uzyskały czas 11 sekund i 59 setnych.

- Dwa dni później doszło do nieprawdopodobnej sytuacji, jaka nie miała do tej pory nigdy miejsca w historii mistrzostw Polski, bo w finale na 200 metrów złota Marta Zimna z Orkana Września wyprzedziła srebrną Magdalenę Niemczyk również o 5 tysięcznych sekundy

– wspomina Karkut. Można rzec, że los zabrał naszej biegaczce to, co dał (jakby na kredyt) w pierwszym biegu. Na 200 metrów zarówno Magda, jak i Marta Zimna uzyskały ten sam czas: 23,75.

Mistrzostwa Polski w Lublinie były niezwykle ważne nie tylko z uwagi na rangę mistrzostw kraju, ale również dlatego, że decydowały o tym, kto znajdzie się w składzie reprezentacji Polski na ME i MŚ juniorów.

- Zasady były takie, że w przypadku uzyskania minimum do tych imprez przez większą liczbę zawodniczek, to miejsce w mistrzostwa Polski będzie decydować o tym, kto znajdzie się w składzie reprezentacji na te międzynarodowe imprezy

– zaznacza Karkut. 

Bilety na mistrzostwa

Na 100 metrów, w okresie od maja do końca czerwca, minimum na ME (11,85) uzyskało aż 6 zawodniczek, ale w ME mogą wystartować z danego kraju tylko 3 zawodniczki. Na MŚ w Kenii były dwa miejsca dla Polski, a trzy zawodniczki uzyskały minimum do tej imprezy (11,70). - W Lublinie toczyła się więc niesamowita walka i wojna nerwów, bo różnice wynikowe między zawodniczkami przed startem były rzędu kilku setnych i nie było zdecydowanej faworytki, choć my mocno wierzyliśmy w Magdę, która w tym sezonie imponowała wysoką, stabilna formą – podkreśla Karkut.

Potwierdziły to też eliminacje, które Magda wygrała, uzyskując najlepszy czas (11,61) nie tylko w swoim biegu eliminacyjnym, ale też ze wszystkich czterech serii. Druga Marta Zimna uzyskała 11,65, ale przy mocniejszym wietrze w plecy (3,7 przy 2,2 Magdy). W niezwykle emocjonującym finale Magda mocno spóźniła start. 

- Właściwie cały dystans goniła rywalki, by ostatecznie rzutem na taśmę wyrwać zwycięstwo właśnie o 5 tysięcznych sekundy przed Monika Romaszko (11,59) i Martą Zimną (11,60) – cieszy się trener. Magda tym samym po raz trzeci w karierze została mistrzynią Polski na dystansie 100m (2017, 2018, 2021) i mogła się cieszyć również z prawa startu w ME i MŚ.

Mocna dwusetka

Czasu na świętowanie sukcesu było bardzo mało, bo już następnego dnia, w sobotę, do południa trzeba było (...) 

Więcej w aktualnym numerze Korso Kolbuszowskie

Tygodnik Korso Kolbuszowskie - e-wydanie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy