Reklama

Niesamowity dwór w Niwiskach. Czy znasz jego historię? Zobacz zdjęcia świetnie zachowanego zabytku

Opublikowano: czw, 13 maj 2021 08:33
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

KULTURA Dwór wysiedlony został w 1942 r. przez okupanta na kwaterunek dla oddziałów SS. Po 1945 roku mieściło się w nim kilka urzędów, kino i mieszkania. Obecnie wewnątrz dworu z pierwotnego wyposażenia zachowane są trzy piece kaflowe, drewniane schody, posadzka i parkiety (w niektórych salach i na korytarzu) a przede wszystkim polichromia w czterech salach oraz na klatce schodowej autorstwa Karola Józefa Frycza, który zaprzyjaźniony z właścicielem dworu w 1912 r spędzał w Niwiskach czas wakacyjny.

Prace remontowe, badania i pierwszą część konserwacji polichromii wykonane zostały w latach 70 i 80 tych. Odkrycie polichromii w pierwszych salach wykonała w 1984 r. konserwatorka Ewa Cempla - Dziadoń.

ZOBACZ TAKŻE: Przeżyj niesamowitą przygodę na terenie powiatu kolbuszowskiego. Gdzie i jak?

Obecnie w skrzydle południowym działa biblioteka, a w pozostałych częściach dworu znajduje się Gminny Dom Kultury, który gości w części pomieszczeń lokalną Szkołę Muzyczną. Szkoła użytkuje w całości sąsiednią oficynę - dawny posterunek policji (w okresie powojennym Milicji Obywatelskiej). Oficyna przed pracami remontowymi posiadała też dwa służbowe mieszkania.

- Od 2011 roku rozpoczęto prace rewitalizujące zespół dworski. Wykonano ponownie konserwację polichromii. Podczas prac poszerzono odkrywki i odsłonięto dekoracyjne fryzy w kolejnych dwóch salach i klatce schodowej. Prace wykonał konserwator dzieł sztuki Piotr Konczarek. Wykonano również konserwację schodów, rekonstrukcję posadzki ceramicznej przy wejściu i zniszczonego taflowego parkietu w sali balowej. Na prace konserwatorskie przy polichromii gmina otrzymywała dofinansowanie przez kilka lat m.in ze środków konserwatorskich. Gmina Niwiska podejmuje kolejne kroki remontowo-konserwatorskie

Fot. M. Nikiel WUOZ Przemyśl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy