W niedzielne popołudnie, przy pełnej sali widzów, wystąpili Jacek Kowalski (gitara, śpiew), Henryk Kasperczak (gitara) oraz Anna Śliwa (skrzypce barokowe).
- Zaprezentowali oni pieśni, z którymi na ustach powstańcy szli na Moskali
- mówił Tomasz Łępa, który poprowadził to wydarzenie.
Publiczność nie tylko słuchała, ale również włączyła się aktywnie w to wydarzenie, śpiewając wykonywane przez muzyczne trio pieśni, korzystając, ze śpiewników przygotowanych przez organizatora.
Zanim jednak koncert się rozpoczął, przez blisko godzinę Grupa Rekonstrukcji Historycznej - 51. Drużyna Harcerzy Żuawi z Rzeszowa, z podharcmistrzem Maciejem Kilarskim, przedstawiła "Gawędę o broni i barwie powstania styczniowego". Widzowie mogli zobaczyć, m.in. jak wyglądał strój kobiet z okresu żałoby narodowej, jak również broń, którą posługiwali się powstańcy.
Ostatnim punktem wieczornicy była prelekcja "Tradycje powstania styczniowego", którą wygłosił dr Jacek Magdoń, pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej - oddział w Rzeszowie.
Na koniec widzowie mogli spróbować potraw powstańczych autorstwa Janiny Olszowy - m.in. herbaty powstańczej i nie oponek, a pączków z dziurką.
Uczestnicy wieczornicy dowiedzieli się także, co wspólnego ma kolbuszowski dom kultury z powstaniem styczniowym.
- MDK znajduje się w obiekcie dawnej sokolni, który został wybudowany w latach 1905-1908. Jednym z inicjatorów budowy był powstaniec Józef Buczek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Kolbuszowej. Fundując fundamenty obiektu i wapno na budowę zmotywował hrabiego Janusza Tyszkiewicza, prezesa powstałego w 1903 roku towarzystwa, do ofiarowania cegły i dachówki.
- wyjaśniał prowadzący niedzielne spotkanie.
Ojciec Janusza, Stanisław, był powstańcem styczniowym. Z kolei jego ojciec, Wincenty Tyszkiewicz, był jednym z bohaterów powstania listopadowego.
- Darowizny Tyszkiewicza i Buczka pozwoliły druhom sokołom w ciągu zaledwie trzech lat wybudować najokazalszy gmach w miasteczku "gniazdo sokole", obecnie siedzibę miejskiego domu kultury.
- dodał.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.