Reklama

Przeżyjmy to jeszcze raz. Niedzielne imprezy w powiecie kolbuszowskim [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

GALERIA Pierwszą niedzielę września mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego spędzili m.in. na wydarzeniach organizowanych w ramach II Festiwalu Kultury Lasowiackiej. Był to także czas wielkich emocji - w Przedborzu rywalizowały ze sobą jednostki OSP z terenu gminy Kolbuszowa.

W ramach festiwalu w Porębach Dymarskich (gm. Cmolas) zorganizowano tradycyjny odpust. O godz. 10.30 rozpoczęła się uroczysta msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Kazimierza Górnego. Podczas mszy o oprawę lasowiackiej muzyki zadbała kapela z Majdanu Królewskiego. Po nabożeństwie wierni mieli okazję skosztować przysmaków przygotowanych m.in. przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Porębach Dymarskich oraz KGW Prymule z Mechowca. 

Nie zabrakło tradycyjnych wyrobów z dziczyzny, które serwowały gospodynie z Porąb Dymarskich w ramach projektu "Dobre z Lasu", który ma za zadanie promować wyroby z dziczyzny, miodów oraz płodów runa leśnego, pochodzącego z polskich lasów. Na poczęstunek w formie tradycyjnego chleba ze smalcem, ogórka kiszonego, czy odpustowego ciastka z dziurką mogli liczyć wszyscy. 

Z kolei w kolbuszowskim skansenie, również w ramach tej edycji festiwalu, zorganizowano imprezę  "Lesiok se ja, Lesiok, kaleta u pasa…". Do parku etnograficznego przyjechały setki turystów. Mogli oni zobaczyć, jak m.in. jak plecie się koszyki, wyrabia garnki, obrabia len, czy wykonuje zabawki z drewna. Kto miał więcej chęci i czasu, mógł wziąć udział w warsztatach, w trakcie których wyrabiano świece czy kwiaty z bibuły, uczono się grać na instrumentach oraz gotowano. Nie zabrakło też występów na scenie.

Również w niedzielę, w Przedborzu, odbyły się zawody strażackie Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Kolbuszowa. O pierwsze miejsce w pocie czoła rywalizowało 11 drużyn męskich, jedna żeńska i jedna młodzieżowa. Strażacy ochotnicy zmierzyli się z biegiem z przeszkodami (sztafeta) i rozwinięciu bojowym. Sędziowie brali pod uwagę czas i technikę wykonywanych ćwiczeń.

W grupie męskiej tym razem bezkonkurencyjni okazali się druhowie z OSP Kupno. Tuż za nimi na podium stanęli strażacy z OSP Kolbuszowa Górna, a na trzecim miejscu uplasowała się jednostka OSP Werynia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy