Reklama

Odpust w parafii w Niwiskach. W nabożeństwie wziął udział kapłan z Peru [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

GALERIA Za nami uroczystości odpustowe w Parafii pw. św. Mikołaja w Niwiskach. W niedzielnych (4 października) uroczystościach wziął udział ks. Henryk Chlipała, misjonarz z Peru.

Główne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Różańcowej odbyły się o godz. 11. Wtedy też wierni przeszli w procesji różańcowej. Uroczystej sumie przewodniczył, i wygłosił okolicznościowe kazanie, ks. Henryk Chlipała, misjonarz z Peru. 

Tego dnia w Niwiskach prowadzony był też kiermasz ciast i słodyczy przez młodzież z miejscowego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Liturgicznej Służby Ołtarza i scholi. Uzyskany dochód zostanie przeznaczony na działalność tych grup.

Parafia w Niwiskach, której proboszczem jest ks. Kazimierz Franczak, obejmuje nie tylko Niwiska, ale i Trześń, Hucinę, Hucisko, Zapole i Leszcze.

- Zamieszkuje ją prawie trzy tysiące wiernych w tym około 600 rodzin

- czytamy na stronie parafii. 

Historia pierwszego kościoła w Niwiskach sięga XV wieku. Wówczas Zofia Tarnowska z domu Mielec ufundowała pierwszy kościół na „Niedźwiedziej Górze” jako wotum, po nawróceniu z arianizmu (doktryny teologicznej Ariusza odrzucającej dogmat Trójcy Świętej), dzięki  kazaniom ks. Piotra Skargi.

Uroczystości odpustowe w parafii w Niwiskach organizowane są dwa razy w roku. W 1920 roku decyzją Achillesa Ratti późniejszego papieża Piusa XI, ustanowiono je w uroczystość św. Mikołaja. 

Z kolei w 1986 roku, dekret odpustu w pierwszą niedzielę października ku czci Matki Bożej Różańcowej, wydany został przez abpa Jerzego Ablewicza.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy