W 2014 roku w Kolbuszowej nowa ordynacja wyborcza narobiła trochę zamieszania. Do tej pory, żeby zostać radnym, wystarczyło być na dobrej liście zbierającej dużo głosów. Wówczas o wygranej lub przegranej decydowało czasem po kilka-kilkanaście osób przy urnach. Jednomandatowe okręgi wyborcze sprawiły, że w samorządzie miejskim pojawiły się nowe twarze.
Nowe twarze w radzie w 2014 roku
Dziesięć lat temu po wyborach w Radzie Miejskiej w Kolbuszowej zasiadło 10 nowych osób (na 21 miejsc) 21 nowych osób.Mieszkańców Kupna miał znów reprezentować Julian Kłoda, który cztery lata wcześniej pożegnał się z mandatem radnego. Drzwi do samorządu wyborcy otworzyli również Waldemarowi Machecie, który jeszcze przed wyborami w 2010 roku pełnił funkcję wicestarosty, a następnie zasiadał w Radzie Powiatu Kolbuszowskiego.
Warto wspomnieć, że w radzie po kadencyjnej przerwie pojawiły się kobiety, czyli dwie ówczesne sołtyski: Grażyna Maziarz z Nowej Wsi oraz Grażyna Halat z Kolbuszowej Dolnej.
Michał Karkut się żegnał
Do gry wrócił również Jan Fryc z Kolbuszowej Górnej, który także ma doświadczenie w pracy w RM. Będąc przy temacie Górnej, nie sposób nie wspomnieć o wielkim przegranym, jakim był Michał Karkut. Samorządowiec, który ponad 10 lat temu zadeklarował się, że będzie również ubiegał się o fotel burmistrza (po czym się z tego wycofał) przegrał z Bronisławem Wiktorem różnicą 65 głosów.
- W dniu dzisiejszym zakończył się piękny okres w moim życiu
– napisał na swoim blogu niedługo po zakończeniu niedzielnego głosowania dekadę temu.
- Kończę swoją społeczno-polityczną działalność. Dziękuję wszystkim tym, z którymi przez te lata współpracowałem i życzę powodzenia! Najwyższy czas zacząć pracować w większym stopniu na siebie
– dodał, po czym kilka dni później usunął swój „internetowy brudnopis”.
Dorian Pik przegrał z Długoszem
Dla wielu osób zaskoczeniem wyborów w 2014 roku była przegrana Doriana Pika, który razem z Dariuszem Widelakiem z Kolbuszowej Dolnej oraz Andrzejem Skowrońskim z Kolbuszowej reprezentowali KWW Nasza Gmina Kolbuszowa. Wyborcy zdecydowali, że żaden z panów mandatu nie otrzymał.
- Na pewno jest to trochę przykre. Plus jest taki, że teraz będę mieć więc czasu na zajmowanie się rzeczami, które mnie interesują, np. muzyką
- mówił lider zespołu Le Moor, którego od zwycięstwa ze Stanisławem Długoszem dzieliły 35 głosy.
Piotr Panek triumfował
10 lat temu wybory przyniosły w Kolbuszowej powiew świeżości. Czarnym koniem okazał się być w tym przypadku Piotr Panek z KWW Forum Samorządowe. Wtedy 22-latek był jednym z trzech kandydatów w swoim okręgu. Zwycięstwo dało mu 185 głosów wyborców. Na pytanie, czy był zaskoczony, odpowiedział wtedy:
- Oczywiście, że jestem zaskoczony, nie ukrywam, jednak że liczyłem na wygraną. Miałem swoich „pewniaków”, jednak wynik przebił moje najśmielsze oczekiwania
- przyznał nasz rozmówca.
Jak najmłodszy z radnych zareagował na informację o swojej wygranej?
- Szczerze mówiąc nie pamiętam co wtedy robiłem, byłem z rodziną i najbliższymi. Chyba wykonałem parę podskoków z radości.
Nowe nazwiska, jakie wówczas pojawiły się w radzie to również: Grzegorz Partyka, Stanisław Dworak, Michał Augustyn i Dariusz Ocimek.
Pierwsza sesja VII kadencji Rady Miejskiej w Kolbuszowej odbyła się 1 grudnia 2014 roku w MDK w Kolbuszowej. Wówczesny skład nowej rady:
- Krzysztof Wilk (przewodniczący)
- Krzysztof Kluza (wiceprzewodniczący)
- Józef Fryc (wiceprzewodniczący)
- Michał Augustyn
- Dariusz Ocimek
- Grzegorz Partyka
- Paweł Michno
- Stanisław Długosz
- Marek Opaliński
- Stanisław Dworak
- Stanisław Rumak
- Jan Fryc
- Waldemar Macheta
- Julian Dragan
- Stanisław Mazan
- Julian Kłoda
- Grażyna Halat
- Grażyna Maziarz
- Piotr Panek
- Bronisław Wiktor
- Józef Rybicki
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.