Reklama

Zmarł Wilhelm Magda, prezes Towarzystwa Przyjaciół Majdańszczyzny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UM Majdan Królewski

Zmarł Wilhelm Magda, prezes Towarzystwa Przyjaciół Majdańszczyzny - Zdjęcie główne

W wieki 91 lat zmarł Wilhelm Magda. | foto UM Majdan Królewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZMARLI W poniedziałek (7 lutego) w wieku 91 lat zmarł Wilhelm Magda, zasłużony dla Majdanu Królewskiego prezes Towarzystwa Przyjaciół Majdańszczyzny. Jak zmarłego wspomina Jerzy Wilk, wójt gminy majdańskiej gminy?

Wilhelm Magda urodził się 30 lipca 1930 roku w Majdanie Królewskim. Był on pracownikiem naukowym, w latach 80' pracował na Politechnice Śląskiej jako Kierownik Muzeum Geologii Złóż. Po przejściu na emeryturę spędzał dużo czasu w rodzinnym domu w Majdanie Królewskim. W 2009 roku założył Towarzystwo Przyjaciół Majdańszczyzny - pełnił w nim funkcję prezesa.

Msza pogrzebowa odbędzie się w sobotę (12 lutego) o godz. 12 w kościele parafialnym w Majdanie Królewskim.

- Propagował wiedzę o przeszłości naszej miejscowości, dbał o zachowanie pamięci o minionych czasach. Szczególną troską otaczał  mogiły  dawnych, zasłużonych dla Majdanu Królewskiego mieszkańców - tak śp. Wilhelma Magdę wspomina Jerzy Wilk, wójt gminy Majdan Królewski.

Jak mówi dalej szef majdańskiej gminy, był bliskim współpracownikiem Edwarda Kopcia i często jego artykuły dotyczące historii Majdanu Królewskiego były publikowane w czasopiśmie „Majdańszczyźna”.

- Długie godziny spędzał w czytelniach bibliotek i archiwach  szukając różnorodnych informacji o naszej przeszłości. W ten sposób np. stworzył listę nauczycieli, którzy od samego początku, czyli od 1794 roku, pracowali w majdańskiej szkole. Miał niesamowitą wiedzę o okresie międzywojennym, czasach II wojny światowej i późniejszych latach. Wiele osób poszukujących właśnie takich informacji było kierowanych do pana Magdy i zawsze otrzymywali pomoc - mówi dalej wójt Wilk i dodaje:

- Często w takich okolicznościach mówi się, że ktoś był niezastąpiony. Śp. Wilhelm Magda naprawdę jest nie do zastąpienia. Będzie nam go brakować. Zapamiętałem Pana Wilhelma jako osobę bardzo skromną i wyjątkowo emocjonalnie i rodzinnie związaną z Majdanem Królewskim

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy