reklama
reklama

Pamiętamy. Tak wygląda grób Śp. Walerii i Władysława Pogodów. Spoczęli na cmentarzu w Kosowach [ZDJĘCIA - MAPA]

Opublikowano:
Autor:

Pamiętamy. Tak wygląda grób Śp. Walerii i Władysława Pogodów. Spoczęli na cmentarzu w Kosowach [ZDJĘCIA - MAPA]  - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZMARLIWaleria i Władysław Pogoda pochodzili z Huciny. Ich grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Kosowach.
reklama

Władysław Pogoda urodził się 30 lipca 1920 roku. Był skrzypkiem, śpiewakiem, jedną z najwybitniejszych osobowości polskiego folkloru. Założycielem znanej nie tylko w Polsce, ale i za granicami kraju, Kapeli Władysława Pogody. 

- Władysław Pogoda był jednym z ostatnich, prawdziwych muzykantów ludowych - mówi Wiesław Sitko, dyrektor MDK w Kolbuszowej. - Nakręcał nas do działania. Był kopalnią pomysłów. Miał piękne i długie życie - oddaje nasz rozmówca. 

Pierwszy instrument, dość prymitywny, skrzypek samouk zrobił własnoręcznie w wieku 6 lat. Wykonał go ze starej deski, włosia z krowiego ogona, drutu i leszczynowego pręta, który posłużył za smyczek.

Ojciec, widząc jego zapał do muzykowania, udał się do stolarza, który to z desek wystrugał skrzypki. Były one dalekie od ideału, jednak młody Władek próbował na nich grać. Kilka lat później ojciec kupił mu prawdziwe skrzypce. Nowy instrument jeszcze bardziej podsycił w nim chęć nauki. Muzyk z Huciny uczył się grać, stroić, podpatrywał, jak robią to inni, od innych uczył się wytrwale.

reklama

Swoją pierwszą kapelę weselną założył, mając 16 lat. Umiejętność gry na skrzypcach pozwoliła mu przeżyć II wojnę światową, kiedy jako nastolatek został wywieziony na roboty do Niemiec. Po wojnie wrócił do rodzinnej miejscowości i zaczął grać w różnych zespołach, w Kolbuszowej i okolicach.

Był współtwórcą, a od 1990 roku kierownikiem jednej z najpopularniejszych kapel ludowych na Podkarpaciu. Początki zespołu nazywanego Kapelą Władysława Pogody sięgają 1960 roku. Skład zespołu zmieniał się na przestrzeni lat, Władysław Pogoda trwał w nim niezmiennie. 

Muzyka skradła Władysławowi serce i zajęła w jego życiu bardzo ważne miejsce.

- To było całe życie jego. Wyjechać i grać dla ludzi. Dawało mu to ogromną radość. W niebo by wyfrunął dzięki temu, jakby mógł

reklama

- mówiła kilka lat temu na naszych łamach córka muzyka.

Odznaczony Władysław Pogoda 

Całokształt pracy zmarłego muzyka docenił prezydent RP Andrzej Duda i nadał Władysławowi Pogodzie pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zostało ono przyznane za wybitne zasługi w promowaniu i upowszechnianiu kultury muzycznej, folkloru i tradycji narodowych.

- Mamy nadzieję, że powyższe ukoronowanie będzie godną formą uczczenia pamięci pani małżonka, jako zasłużonego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej

- czytamy w liście z Kancelarii Prezydenta RP, skierowanym 15 lipca do pani Walerii, wdowy po Władysławie Pogoda. 

Zmarła Waleria Pogoda 

W czwartek (5 maja) po południu zmarła Waleria Pogoda z Huciny (gmina Niwiska) - wdowa po Władysławie Pogodzie, skrzypku ludowym. W lipcu świętowałaby 103 urodziny.

Waleria Pogoda urodziła się 4 lipca 1919 roku. W wieku 26 lat (23 czerwca 1945 roku) wzięła ślub z Władysławem Pogodą. Ślub odbył się w Niemczech, bo właśnie tam para pracowała przez kilka lat.

reklama

Władysław Pogoda został zesłany do Niemiec, do pracy, po łapance w 1940 roku w Kolbuszowej. Został zmuszony opuścić kraj i 7 lat przebywał poza granicami ojczyzny. Ciężko pracował w gospodarstwie we wsi Aach.

Po dwóch latach, po jego staraniach, przyjechała do Niemiec z Polski Waleria Sukiennik, rodem z Trzęsówki, którą już wtedy darzył sympatią. Przeżyli wspólnie ponad 73 lata w zgodnym, trwałym i kochającym małżeństwie.

Władysław Pogoda, zmarł 20 czerwca 2018 roku, w wieku w wieku 98 lat. Razem doczekali się 5 dzieci, 13 wnucząt, 24 prawnucząt oraz 4 praprawnucząt.

Pogrzeb Walerii Pogody odbył się w sobotę (7 maja) w kościele pw. Serca Jezusowego w Kosowach. 

Cmentarz w Kosowach: 

 
Grób państwa Pogodów znajduje się przy głównej alejce w niedalekiej odległości od kaplicy cmentarnej. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama