Maria Gul pochodziła z Cmolasu. Przeżyła 84 lata. Była znaną i szanowaną postacią w Cmolasie oraz członkiem zespołu Cmolasianie. Pogrzeb zmarłej odbędzie się w sobotę, 9 lipca, o godz. 14, w kościele w Cmolasie.
Karol Ziętek, członek Zespołu Cmolasianie wspomina śp. Marię Gul jako osobę bardzo aktywną, przyjazną i ciepłą. Działa w zespole od początku jego istnienia.
- Brak jest nam jej w zespole. Miała świetne skecze, które też sama tworzyła, śpiewała. Miała świetne pomysły. Będzie nam jej bardzo brakowało. Była aktywna do końca, wniosła bardzo dużo do naszego zespołu
- mówi Karol Ziętek.
Fot. Edyta Kus-Mokrzycka, dyrektor SOK w Cmolasie
- Była współzałożycielką Zespołu Ludowego Cmolasianie oraz aktywną Członkinią, której od roku 2016 choroba uniemożliwiła dotychczasowe zaangażowanie. Pani Maria z niezwykłą autentycznością odtwarzała liczne role w widowiskach obrzędowych Zespołu w tym „Jasełka", „Chrzciny", „Zaloty", „Śniadanie Wielkanocne", „Wieczór Andrzejkowy", a także „Wesele Cmolaskie", które Zespół odtworzył na planie filmowym. Była pierwszoplanową aktorką i autorką licznych skeczy i monologów. Jej gra aktorska oraz interpretacja wzbogacona gwarą lasowiacką wzruszała i bawiła. Niezwykle wiernie i w barwny sposób potrafiła odtworzyć mowę, zwyczaje i problemy dawnych mieszkańców regionu. Liczne występy niezastąpionej Pani Marii zapisały się w pamięci wszystkich, którzy mieli okazję Ją poznać i Jej wysłuchać. Na zawsze pozostanie w naszej Pamięci
- piszą pracownicy Samorządowego Ośrodka Kultury w Cmolasie.
Zespół Ludowy „Cmolasianie” powstał w 2002 roku. Celem utworzenia zespołu było odtworzenie dawnych zwyczajów i obrzędów, jakie niegdyś towarzyszyły mieszkańcom Cmolasu. Tuż po stworzeniu zespołu, jego założycielki opracowały scenariusz do przedstawienia pt. „Wesele Cmolaskie”, które jeszcze w tym samym roku zostało zaprezentowane podczas uroczystych obchodów Dnia Matki w tutejszym Publicznym Gimnazjum.
Okres działalności artystycznej zespołu był bardzo bogaty w wydarzenia związane z kultywowaniem kultury własnego regionu. Już od samego początku zespół działał prężnie, opracowując coraz to nowe scenariusze widowisk obrzędowych, przygotowując bogaty repertuar muzyczny
Owocami lat wytężonej pracy są pieśni oraz przedstawienia obrzędowe związane z tradycją obchodzenia: Świąt Wielkanocnych, Chrzcin, Wesela, Andrzejek oraz Świąt Bożego Narodzenia. Poszukiwania.
W tym roku Zespół Cmolasianie będzie obchodził 20-lecie swojej działalności.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.