Według Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru, od 1 stycznia do 15 września 2024 roku w Polsce zarejestrowano ponad 14 500 przypadków krztuśca. Dla porównania, w tym samym czasie w poprzednim roku odnotowano "tylko" 559 zachorowań. W całym 2023 r. na krztusiec zachorowało 927 osób, a w 2022 r. – 371. Wnioski? Mamy wzrost i to naprawdę znaczący.
Oo 1 września do 9 października odnotowano 15 przypadków zachorowań na krztusiec w powiecie kolbuszowskim. Choroba dotknęła głównie dzieci, co dodatkowo zwiększa obawy związane z jej rozprzestrzenianiem się wśród najmłodszych. O tym pisaliśmy w artykule: Nadal rośnie liczba zachorowań na krztuśca w Kolbuszowej i okolicach. Chorują głównie dzieci
Atakuje głównie dzieci. Krztusiec jest szczególnie niebezpieczny dla maluchów
Krztusiec jest ostrą chorobą dróg oddechowych, głównie wieku dziecięcego, wywoływaną przez bakterie Bordetella pertussis. Charakterystycznym objawem choroby jest długotrwale utrzymujący się napadowy kaszel z wydzieleniem lepkiej plwociny.Lek. med. Anna Guzek, konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii, informuje, że do zakażenia dochodzi drogą powietrzno-kropelkową. Pierwszy okres choroby trwa do 2 tygodni i charakteryzuje się takimi objawami jak nieżyt nosa, spojówek, gardła i oskrzeli.
– Choroba przebiega z długotrwałym, napadowym kaszlem z wydzieleniem lepkiej plwociny. U dzieci poniżej 6. miesiąca życia zamiast napadowego kaszlu może wystąpić bezdech i utrata przytomności z powodu niedotlenienia. Na świecie zdarzają się nawet zgony z powodu tej choroby. U chorych dzieci mogą również wystąpić powikłania, np. zapalenie płuc, ucha środkowego, trwałe uszkodzenie mózgu i utrata wagi ciała– wylicza pani doktor.
Krztusiec – więcej przypadków, a ludzie unikają obowiązkowych szczepień
Choroba powraca. Lekarze mówią wprost: To przez antyszczepionkowców
Wrażliwość na zakażenia osób nieuodpornionych za pomocą szczepień ochronnych jest powszechna. Przebycie krztuśca pozostawia długotrwałą odporność organizmu, ale powtórne zachorowanie jest możliwe
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.