Reklama

Został niespełna miesiąc na złożenie deklaracji o źródłach ciepła. Ile wniosków wpłynęło od mieszkańców gminy Majdan Królewski?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Został niespełna miesiąc na złożenie deklaracji o źródłach ciepła. Ile wniosków wpłynęło od mieszkańców gminy Majdan Królewski? - Zdjęcie główne

Ile deklaracji wpłynęło od mieszkańców majdańskiej gminy przez ostatnie kilka miesięcy? Sprawdzamy. | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Każdy właściciel lub zarządca budynku mieszkalnego ma obowiązek złożyć deklarację dotyczącą źródeł ciepła i spalania paliw do CEEB. Ile wniosków wpłynęło od mieszkańców gminy Majdan Królewski do 6 czerwca tego roku?

Na złożenie deklaracji mieszkańcy mają jeszcze niecały miesiąc - do 30 czerwca. Jak przyznała Janina Wójtowicz, zastępca wójta gminy Majdan Królewski, codziennie do urzędu wpływa kilkadziesiąt wniosków.

Tradycyjnie i internetowo

Jakie źródła ciepła muszą zostać zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków? Są to m.in.: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, piec kaflowy, kuchnia węglowa czy też kocioł gazowy. Wszystkie źródła ciepła są wyszczególnione we wniosku. 

Deklaracje można zgłosić na dwa różne sposoby: w formie elektronicznej (za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu) lub w formie papierowej (dokument należy złożyć osobiście we właściwym urzędzie gminy).

Wysyp deklaracji

Od 1 lipca do 6 czerwca, czyli na niespełna miesiąc przed upływem terminu złożenia obowiązkowych wniosków, do majdańskiego urzędu wpłynęło 1522 deklaracji od mieszkańców. Jak zaznacza Janina Wójtowicz, liczba ta z dnia na dzień będzie wzrastać, bowiem codziennie samorząd przyjmuje kilkadziesiąt deklaracji.

Do końca ubiegłego roku mało kto spieszył się, aby złożyć deklarację. Jak wynika z raportu o stanie gminy Majdan Królewski, do 31 grudnia 2021 roku urząd przyjął zaledwie 87 deklaracji.

Można słono zapłacić

Co może grozić osobie, która nie złoży deklaracji w wyznaczonym terminie? O to zapytaliśmy Joannę Niedźwiecką, rzecznika prasowego Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

- Brak wpisu się do ewidencji CEEB w wyznaczonym ustawowo terminie może skutkować karą grzywny w wysokości do 500 zł, która jest wymierzana na zasadach ogólnych Kodeksu wykroczeń. Jeśli sprawa trafi do sądu, wielkość grzywny może wzrosnąć nawet do 5000 zł

- czytamy w odpowiedzi na nasze pismo.

Burmistrz ukarze mieszkańca?

Kto będzie mógł nałożyć grzywnę? Postępowanie mandatowe, zgodnie z kodeksem wykroczeń, może prowadzić właściwy organ, tj. wójt, burmistrz lub prezydent.

- Wprowadzane rozwiązanie ma pełnić funkcję prewencyjną i dyscyplinującą obowiązanych do składania deklaracji, aczkolwiek nie ma na celu bezwarunkowego karania osób, które takiej deklaracji nie złożyły - czytamy na stronie Infor.pl.

Grzywna będzie więc nakładana w ostateczności. Można będzie jej uniknąć w momencie, gdy właściciel poinformuje organ o niezłożeniu wniosku, składając stosowną deklarację w ramach tzw. czynnego żalu.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy