reklama
reklama

Zakaz zbioru ślimaków na Podkarpaciu. Bez zezwolenia to wykroczenie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: RDOŚ Rzeszów

Zakaz zbioru ślimaków na Podkarpaciu. Bez zezwolenia to wykroczenie - Zdjęcie główne

Zakaz zbioru ślimaków na Podkarpaciu. Bez zezwolenia to wykroczenie. | foto RDOŚ Rzeszów

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIRegionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie podjął decyzję o wstrzymaniu zbioru ślimaka winniczka na terenie województwa podkarpackiego w roku 2024. Przyczyną jest wyraźny spadek liczebności populacji tego gatunku w województwie oraz wzrost udziału osobników o małych rozmiarach muszli.
reklama

Jak wskazuje RDOŚ, decyzja o wstrzymaniu zbioru ślimaka winniczka Helix pomatia została podjęta na podstawie ekspertyzy, której zadaniem było oszacowanie kondycji populacji ślimaka winniczka na terenie województwa podkarpackiego i zaproponowaniu działań mających na celu poprawę jej stanu, m.in. przez ustalenie bezpiecznej wielkości pozyskania osobników w nadchodzących latach. Wszystko po to, by zbiór nie powodował nadmiernej eksploatacji gatunku, gdyż mogłoby to doprowadzić do zaniku jego populacji.

- Niestety wyniki badań są niezadowalające, co jednoznacznie wskazało na konieczność wprowadzenia przerwy w pozyskiwaniu tego ślimaka, w celu odbudowania jego populacji

reklama

- przekazał Łukasz Lis, rzecznik prasowy RDOŚ w Rzeszowie.

Przerwy takie będą wprowadzane na okres od 2 do 3 lat w cyklu kilkuletnim. Związane jest to z faktem, że gatunek ten uzyskuje dojrzałość płciową w wieku 3 lat i dopiero po tym czasie osiąga wielkość ok. 3 cm średnicy muszli, czyli wielkość dopuszczającą jego pozyskanie.

- Ostatnie 2 lata ze względu na skumulowany efekt niekorzystnych warunków pogodowych oraz pozyskania osobników dojrzałych, spowodowały wyraźny spadek liczebności ślimaka winniczka i wzrost udziału w populacji osobników „niewymiarowych” - czyli o średnicy muszli poniżej 3 cm. Wyniki te korelują z danymi ze sprawozdań z wydanych w latach ubiegłych zezwoleń na zbiór

reklama

- wyjaśniają przedstawiciele RDOŚ. 

Rezygnacja z pozyskania winniczka w 2024 r. wynika z troski o stan populacji tego gatunku i o utrzymanie jej na stabilnym poziomie, umożliwiającym zbiór w przyszłości.

Przypominamy,  że ślimak winniczek jest objęty częściową ochroną gatunkową na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Dopuszcza się pozyskanie osobników o średnicy muszli większej niż 30 mm w okresie od 20 kwietnia do 31 maja, jednak może odbywać się to po uzyskaniu zezwolenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

W 2024 r. nie będą wydawane zezwolenia na pozyskiwanie ślimaka winniczka. 

Zbiór ślimaka winniczka bez takiego zezwolenia jest wykroczeniem.

reklama

Zbiory ślimaka winniczka odbywały się także na terenie powiatu kolbuszowskiego, m.in. w Weryni (gm. Kolbuszowa). 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama