Reklama

Zabytkowe kościoły w gminie Dzikowiec do remontu. Samorząd chce pozyskać fundusze na ten cel z Polskiego Ładu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Diecezja Sandomierska

Zabytkowe kościoły w gminie Dzikowiec do remontu. Samorząd chce pozyskać fundusze na ten cel z Polskiego Ładu - Zdjęcie główne

O remont może starać się m.in. kościół w Dzikowcu czy Spiach. | foto Diecezja Sandomierska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Dzikowiecka gmina również nosi się z zamiarem pozyskania funduszy z Polskiego Ładu na odbudowę zabytków na swoim terenie. Które obiekty mogą zostać odnowione?

W ramach rządowego programu gmina Dzikowiec może złożyć maksymalnie 10 wniosków. - To realna szansa na realizacje oczekiwanych i również wymaganych przedsięwzięć w obiektach zabytkowych - powiedział w rozmowie z nami wójt Józef Tęcza.

Kościoły i nie tylko

Zabytki na terenie dzikowieckiej gminy, które mogą otrzymać finanse na odnowę, to kościół pw. św. Mikołaja Biskupa w Dzikowcu, świątynia pw. św. Michała Archanioła w Spiach, obiekty wpisane do rejestru zabytków oraz znajdujące się w ewidencji gminnej.

- Być może będzie ich więcej, jeśli zgłoszą się do nas podmioty zewnętrzne, gdyż dotacja może być udzielona osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej posiadającej tytuł prawny do zabytku

- słyszmy od włodarza.

Tytuł może wynikać z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego do zabytku wpisanego do wspomnianych rejestrów.

Pod znakiem zapytania

Na ten moment nie uzyskaliśmy informacji, na jaką kwotę gmina planuje złożyć wniosek oraz ile na ten cel gmina jest w stanie zabezpieczyć pieniędzy z własnego budżetu.

Nabór w tej edycji programu trwa do 17 marca, więc samorząd ma jeszcze ponad dwa tygodnie na złożenie stosownych dokumentów.

Wnioski będą rozpatrywane według kategorii wartości dofinansowania w limitach: do 150 tys. zł, do 500 tys. zł i do 3,5 mln zł. - Pieniądze w takiej skali nigdy nie były dostępne dla nas - przyznaje Tęcza i dodaje na koniec:

- Ważne, by dany zabytek był wpisany do rejestru zabytków lub w gminnej ewidencji zabytków.

Szansa na wsparcie

Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma na celu odbudować blask zabytków w całej Polsce. Promes inwestycyjnych udziela Bank Gospodarstwa Krajowego. Projekt skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego. Dofinansowaniu podlegają prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków.

- Te prace zawsze są kosztowne i wymagają sporych nakładów finansowych - przyznaje wójt Józef Tęcza, dając do zrozumienia, że to szansa na odnowienie zabytków stosunkowo niewielkim kosztem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy