Reklama

Przydrożna kapliczka z figurą Serca Pana Jezusa w Spiach, w gminie Dzikowiec, zostanie odnowiona

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Przydrożna kapliczka z figurą Serca Pana Jezusa w Spiach, w gminie Dzikowiec, zostanie odnowiona - Zdjęcie główne

Kapliczka przydrożna z figurą Serca Pana Jezusa znajduje się na działce nr 1377 w Wilczej Woli. Została ona wpisana do rejestru zabytków w lutym 2021 roku pod numerem A-1713. Według przekazów ustnych została ufundowana przez bezdzietne mężatki najprawdopodobniej w 1853 roku. Przebudowana została najpewniej w 1876 r. i 1905 r. Na cokole w 2009 roku umieszczono granitową tablicę upamiętniającą żołnierzy 22 Dywizjonu Piechoty Górskiej z 1939 roku.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Gmina Dzikowiec ogłosiła przetarg na renowację kapliczki i figury. Po wyłonieniu i podpisaniu umowy z wykonawcą będzie miał on czas na realizację zadania do 15 listopada tego roku.

Prace konserwatorskie mają obejmować m.in. odczyszczenie kamiennego cokołu, usunięcie z tynków napraw i przemalowań, odgrzybienie całości specjalnym preparatem, sklejenie popękanych ścian oraz uzupełnienie szczelin i ubytków. Zostaną również naprawione okna, figura Maryi oraz poszycie dachowe.

Rzeźba Serca Pana Jezusa oraz figurka Matki Bożej Niepokalanej również zostanie odnowiona. Na początku zostanie wykonania stratygrafia (ustalenie wieku obiektu). Ponadto prace mają polegać na podklejeniu osypujących się warstw, dezynfekcji, utwardzeniu osłabionych fragmentów, wykonaniu brakujących części (palców), uzupełnienie gruntów, zapraw czy wykonanie złoceń, a sama warstwa malarska zostanie zabezpieczona. 

Jak mówił Dominik Furtek, radny z Wilczej Woli, o kapliczkę do tej pory dbali ludzie z parafii, a sama nigdy nie była remontowana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Stało się to możliwe dopiero po odkupieniu działki przez gminę Dzikowiec. Kapliczka była bowiem postawiona na terenie prywatnym. - Przez kilkanaście lat była zagrodzona i dostęp do niej był niemożliwy - tłumaczył Furtek i dodał:

- Udało się teren wokół kapliczki wyłożyć kostką, zwiększając liczbę miejsc parkingowych, a teraz wszyscy czekamy na odnowienie kapliczki, której remont jest niezbędny i konieczny.

Janina Bąk, konserwator dzieł sztuki, powiedziała nam, że ogólny stan zachowania kapliczki jest zły. Wygląd z czasem uległ niemałym zmianom. Całość pokrywają porosty, glony, mchy, a nawet siewki drzew. Cokół i figura posiadają liczne ubytki, dodatkowo z licznymi przemalowaniami, bowiem kapliczka była poddawana naprawom przez lokalne społeczności. - Wyżej wymienione czynniki doprowadziły obiekt do stanu wymagającego interwencji konserwatorskiej - czytamy w przygotowanym raporcie.

Kapliczka ma wymiary 870 cm wysokości, 270 cm szerokości i 230 cm głębokości. Rzeźba natomiast ma wysokość 120 cm, a szerokość i głębokość wynosi 50 cm.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy