We wtorek (9 lipca) absolwenci szkół średnich w całej Polsce poznali wyniki egzaminu maturalnego. Podobnie było w powiecie kolbuszowskim. Młodzież już wie, jak wypadła podczas testu dojrzałości, który daje im "przepustkę" na wymarzone studia.
W terminie głównym, czyli w maju, do matury przystąpiło w całym kraju 245 966 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych (4-letnich liceów ogólnokształcących, 5-letnich techników, szkół artystycznych, branżowych szkół II stopnia) oraz 229 obywateli Ukrainy.
W Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej do matury przystąpiło 86 absolwentów, w Zespole Szkół Technicznych egzamin napisało 100 osób, a w ZSA-E w Weryni - 31. Ilu z nich zdało? O to pytamy dyrektorów placówek.
ZSA-E Werynia
Zbigniew Bogacz, dyrektor Zespołu Szkół Agrotechniczno - Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni poinformował w rozmowie z Korso, że na 31 abiturientów egzamin dojrzałości zdało 16, co daje niespełna 52% zdawalności (rok temu było to 65% zdawalności, a w 2022 - 58%).W przypadku trzech głównych przedmiotów zdawalność w 2024 roku plasowała się na poziomie - język polski (96%), matematyka (61%) i język angielski (83%).
Szef weryńskiej placówki w Weryni przyznaje w rozmowie z nami, że wyniki tegorocznych matur nie są najlepsze i wymagają dalszej pracy. Zapewnia, że zostaną podjęte działania mające na celu ich poprawę. Jak zauważa, na słabsze wyniki mogą wpływać różne czynniki, w tym zdalne nauczanie, które uczniowie realizowali podczas pandemii COVID-19.
ZST Kolbuszowa
Grażyna Pełka, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej, jest zadowolona z wyników tegorocznych matur, mimo że są one niewiele niższe w porównaniu do ubiegłego roku.Na 100 abiturientów zdało 70, co daje 69% zdawalności. Główne przedmioty w 2024 roku uczniowie zdali średnio na: matematyka (80%), język polski (88%), język angielski (90%). Dla przypomnienia rok wcześniej egzamin z pozytywnym wynikiem uzyskało 77%, a w 2022 roku - 55%.
Szefowa ZST podkreśla, że uczniowie mierzyli się tego roku z maturą w nowej formule, co rodziło pewne obawy. Jak sama zauważa, bywały lata, kiedy to egzaminy dojrzałości wypadały zdecydowanie gorzej. - Jest nieźle. Cieszę się z wyniku - przyznaje dyrektor.
LO Kolbuszowa
Dariusz Fus, dyrektor Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara w Kolbuszowej, przyznaje wprost, że są bardzo zadowoleni z wyników swoich wychowanków. Na 86 maturzystów egzamin zdały 84 osoby, co daje 98% zdawalności (rok temu był taki sam wynik, a w 2022 - 99%).
- Generalnie wyniki są bardzo dobre, porównując do poprzedniego roku i średniego wyniku dla liceów w Polsce i na Podkarpaciu
- powiedział w rozmowie z nami szef ogólniaka.
Jak słyszymy od dyrektora, dwie osoby, które nie zdały egzaminu dojrzałości, popełniły błąd kardynalny na maturze z języka polskiego. Czeka ich poprawka w sierpniu.
Dyrektor zauważa, że uczniom w tym roku dużo lepiej poszła matura z matematyki. Średni wynik z poszczególnych przedmiotów wyglądał następująco: matematyka (77%), język angielski (86%), język francuski (100%), język polski (62%).
- W zdecydowanej większości są to lepsze wyniki niż w zeszłym roku i lepsze niż na Podkarpaciu i w Polsce, jeśli chodzi o licea
- podsumował.
Kraj - wyniki matur
Egzamin dojrzałości przeprowadzony został w dwóch formułach, które różniły zadaniami. Formułę 2015 pisali absolwenci wszystkich typów szkół z lat 2005–2023. Formuła 2023 była egzaminem dla absolwentów 4-letnich liceów ogólnokształcących oraz 5-letnich techników i szkół branżowych II stopnia.Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że maturę zdało 84,1% zdających: 131 824 licealistów i 74 756 uczniów 5-letnich techników. Jednego spośród zdawanych przedmiotów nie zaliczyło 10,4%, czyli 25 585 uczniów. Te osoby mają możliwość przystąpienia do poprawki w sierpniu. 5,5%, czyli 13 539 absolwentów, nie zdało egzaminu co najmniej z dwóch przedmiotów. To znaczy, że kolejną szansę mają dopiero za rok.
Jeżeli chodzi o obywateli z Ukrainy, to maturę zdało 178 osób. 30 uczniów będzie mogło podejść do poprawki w sierpniu, 21 dopiero w kolejnym roku.
Jeżeli chodzi o wyniki z przedmiotów obowiązkowych, to część pisemną z języka polskiego zdało 95 proc., a matematykę 89 proc. absolwentów liceów i techników. Jeżeli chodzi o język angielskiego, to zdało go 96 proc.
Kiedy matura poprawkowa?
Aby zdać maturę, trzeba było uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. W przypadku przedmiotów do wyboru nie było progu zaliczeniowego.
Uczeń, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Niezaliczenie większej liczby przedmiotów oznacza, że do matury można podejść dopiero za rok.
Harmonogram tegorocznego egzaminu poprawkowego wygląda następująco:
- matura poprawkowa, część pisemna – 20 sierpnia 2024 r. (wtorek), godz. 9:00,
- matura poprawkowa, część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) – 21 sierpnia 2024 r. (środa).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.