Reklama

Wybory sołtysów w gminie Raniżów. Zobacz kim są kandydaci

Opublikowano:
Autor:

Wybory sołtysów w gminie Raniżów. Zobacz kim są kandydaci  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI 12 kandydatów na osiem wolnych miejsc - tak w skrócie można opisać rywalizację o stanowiska sołtysów w gminie Raniżów. W której miejscowości, o funkcję gospodarza wsi, będzie zabiegać najwięcej chętnych?

 

W najbliższą niedzielę (7 kwietnia) na terenie gminy Raniżów odbędą się wybory sołtysów. Głosowanie zostanie przeprowadzone jednak tylko w trzech miejscowościach. Dlaczego?

 

Bez zmian

Zmian na stanowisku sołtysa nie będzie w: Raniżowie, Mazurach, Zielonce, Korczowiskach i Porębach Wolskich.  Powód? Swoje kandydatury zgłosili w tych miejscowościach tylko obecni sołtysi. Mowa o Edwardzie Warzosze, Janie Adamczyku, Władysławie Kobylarzu, Janie Żyle i Wiesławie Marucie, którzy w wyborach na sołtysa swojej miejscowości nie będą mieć żadnych konkurentów. To, że ta piątka gospodarzy na sołtysów zostanie wybrana ponownie, jest już niemal na sto procent pewne. Jak przewidział bowiem Urząd Gminy Raniżów, w wypadku zarejestrowania jednego kandydata wyborów nie przeprowadza się i sołtysem zostaje zgłoszona osoba.

 

Zmiany niewykluczone

Po niedzielnych wyborach zmienić się może sołtys: Woli Raniżowskiej, Posuch i Staniszewskiego. W tych miejscowościach swoje kandydatury zgłosiło więcej niż jedna osoba.

O funkcję sołtysa Woli Raniżowskiej rywalizować będzie Józef Raczek, obecny gospodarz Woli, oraz jego poprzednik - Edward Kasica (sołtys Woli Raniżowskiej m.in. za czasów wójta Daniela Fili).

Zmianie może ulec też po wyborach nazwisko sołtysa Staniszewskiego. O funkcję gospodarza miejscowości będzie zabiegać Kazimierz Mikołajczyk, obecny sołtys i radny Rady Gminy Raniżów, oraz Janusz Grochala, były radny gminy.

Najwięcej kandydatów na sołtysa zgłosiło się w Posuchach. Tam o pełnienie funkcji zabiegać będzie trzy osoby: Anna Raczek, obecna sołtyska Posuch, oraz Andrzej Burek i Marek Szumowski.

 

Wyniki w niedzielę

Wybory sołtysów w gminie Raniżów odbędą się w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia. Mieszkańcy będą mogli oddać głosy na swoich kandydatów od godz. 8 do godz. 16. Głosowanie odbędzie się w tych samych lokalach wyborczych, w których przeprowadzono wybory samorządowe w październiku ubiegłego roku.W przypadku Woli Raniżowskiej będzie to szkoła podstawowa, Staniszewskiego - Dom Ludowy i Posuch - remiza OSP.

O wynikach wyborów poinformujemy w najbliższym numerze Korso. 

 


Zasady wyborów

Wybory sołtysa są równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym za pomocą kart do głosowania.

Czynne i bierne prawo wyborcze mają stale zamieszkujący i zameldowani na terenie sołectwa mieszkańcy, którym przysługuje czynne prawo wyborcze do rad gmin.

O wyborze decyduje zwykła większość głosów.

W przypadku uzyskania przez kandydatów takiej samej liczby głosów o wyborze sołtysa rozstrzyga komisja wyborcza w drodze losowania. W losowaniu mają prawo uczestnictwa kandydaci lub ich pełnomocnicy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE