W całym kraju wybranych zostanie niemal 47 tysięcy radnych na poziomie gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także niemal 2,5 tysiąca wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Zabierz ze sobą dowód tożsamości
Aby zagłosować w lokalu wyborczym, należy zabrać ze sobą dokument tożsamości. Ten dokument umożliwi identyfikację wyborcy na liście i zezwoli mu na udział w głosowaniu.Wyborcy otrzymają na miejscu od trzech do czterech kart do głosowania. Na każdej z tych kart można zaznaczyć tylko jedno nazwisko, stawiając obok niego znak X. Głos zostanie uznany za nieważny, jeśli nie zostanie zaznaczony żaden znak X lub jeśli zostaną zaznaczone nazwiska więcej niż jednej osoby.
Cisza wyborcza również w internecie
Cisza wyborcza obowiązuje do momentu zakończenia głosowania. Naruszenie tego zakazu może skutkować nałożeniem grzywny do 1 miliona złotych. W tym czasie nie wolno publikować wyników sondaży, prowadzić agitacji na rzecz określonych kandydatów czy list wyborczych. Zakaz ten dotyczy również działań w internecie.
Pierwsze wyniki sondażowe
Z chwilą zakończenia głosowania kończy się również cisza wyborcza. Po godzinie 21, stacje telewizyjne takie jak TVP, Polsat i TVN ogłoszą wyniki wyborów na podstawie sondażu exit poll, realizowanego przez firmę Ipsos.Sondaż ten opiera się na odpowiedziach wyborców opuszczających lokale wyborcze. Na podstawie zebranych informacji, tuż po zakończeniu ciszy wyborczej, zostaną przedstawione szacunkowe wyniki głosowania.
Obejmują one procentowe poparcie dla komitetów wyborczych na poziomie sejmików wojewódzkich w całym kraju, dane dotyczące frekwencji oraz wyniki dla poszczególnych kandydatów na prezydenta miasta w sześciu wybranych miastach: Krakowie, Gdańsku i Rzeszowie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.