Informacja o obowiązkowych szczepieniach psów w związku z przypadkami wścieklizny u lisów szybko rozprzestrzeniła się wśród mieszkańców, wzbudzając niepokój i pytania. Do naszej redakcji zwróciła się jedna z mieszkanek.
- Na płotach wisi informacja o wściekliźnie i że trzeba zaszczepić swoje psy. Dlaczego dopiero teraz się o tym dowiadujemy? Już sama nie wiem, czy ta wścieklizna jest, czy tylko straszą ludzi?
- zastanawia się mieszkanka Kolbuszowej Dolnej, wyrażając wątpliwości, które podziela wielu innych właścicieli czworonogów.
Taką informację wywieszono w Kolbuszowej Dolnej:
Fot. Nadesłane.
Ludzie wprowadzeni w błąd?
Marek Olszowy, powiatowy lekarz weterynarii, rozwiewa wątpliwości mieszkańców. Ten w rozmowie z nami przyznał, że nie ma i nie było w tym roku potwierdzonej wścieklizny u lisów w naszym powiecie. Lekarz wskazuje również, że treść ogłoszeń mogła wprowadzać w błąd. Jak mówi, nakazał zdjęcie wszystkich zawieszonych plakatów informujących o szczepieniu.
Kiedy należy zaszczepić psa?
Choć obecnie w powiecie kolbuszowskim nie stwierdzono przypadków wścieklizny, szczepienia pozostają obowiązkowe. Zgodnie z ustawą, każdy pies musi zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie w ciągu 30 dni od ukończenia trzeciego miesiąca życia. Kolejne szczepienia są wymagane co roku.
- Poziom zaszczepienia psów w powiecie kolbuszowskim jest zdecydowanie za niski. Zgodnie z ustawą wszyscy powinni szczepić psy. Kto nie poddaje psów corocznym szczepieniom w kierunku wścieklizny, popełnia wykroczenie
- wyjaśnia Piotr Stanek, inspektor weterynaryjny ds. zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.
Brak szczepienia może wiązać się z grzywną do 500 złotych, a w przypadku zaniedbań skutkujących pogryzieniem - dodatkowymi sankcjami.
Objazdowe punkty szczepień
W sobotę (14 grudnia) w Kolbuszowej Dolnej odbędzie się seria objazdowych szczepień, które ułatwią mieszkańcom spełnienie obowiązku. Punkty będą rozmieszczone w różnych lokalizacjach, m.in. przy ulicy Podporucznika Sawy, szkole specjalnej i ulicy Tarnobrzeskiej. Szczegółowy harmonogram znajdziecie na plakacie.Koszt szczepienia wynosi 40 zł, a większe psy można szczepić w domu po wcześniejszym kontakcie z lekarzem weterynarii.
Dlaczego warto szczepić?
Chociaż wścieklizna wydaje się odległym zagrożeniem, choroba ta wciąż stanowi realne niebezpieczeństwo. Ostatnie przypadki na Lubelszczyźnie pokazują, że wirus może szybko przeniknąć na Podkarpacie. Szczepienie to nie tylko kwestia zdrowia i życia naszych pupilów, ale także odpowiedzialności wobec innych mieszkańców.Marek Olszowy podkreśla, że szczepienie jest naszym obowiązkiem - nie tylko wobec prawa, ale i wobec siebie nawzajem. Zadbajmy o zdrowie naszych czworonogów i społeczne bezpieczeństwo. Nie warto ryzykować, chociażby mandatem. Szczepienie to najlepszy sposób, żeby ograniczyć ryzyko wścieklizny w naszym regionie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.