Reklama

Wmurowanie kamienia węgielnego w kościele w Kolbuszowej Górnej. Zobacz nagranie sprzed prawie 30 lat [ZDJĘCIA - WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W sierpniu 1994 roku setki mieszkańców Kolbuszowej Górnej i sąsiednich miejscowości wzięło udział w poświęceniu i wmurowaniu kamienia węgielnego w nowo wybudowanym kościele. To jak wyglądała ta uroczystość, można zobaczyć na nagraniu sprzed prawie 30 lat.

Starania o pozwolenie na budowę świątyni mieszkańcy Kolbuszowej Górnej rozpoczęli w 1989 roku. Dwa lata później, w połowie listopada 1991 roku, Kuria Diecezjalna w Tarnowie dała zielone światło na budowę świątyni według projektu inż. Józefa Szczebaka. Niespełna rok później (23 kwietnia 1992 roku) ówczesny Urząd Rejonowy w Kolbuszowej wydał pozwolenie na budowę kościoła. 

Pierwszą mszę, na placu, na którym miała powstać świątynia, odprawiono 24 maja 1992 roku. Wtedy też poświęcono ziemię i krzyż. 

Budowa ruszyła 6 sierpnia tego samego roku. Pomagali w niej mieszkańcy sołectwa. Dwa lata później, 28 sierpnia 1994 roku, odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Przewodniczył jej bp Kazimierz Górny, ordynariusz diecezji rzeszowskiej.

- Dla nas ta świątynia będzie zawsze świadectwem prężności Kościoła i symbolem tego, że nasza wspólnota potrafiła się zjednoczyć

- mówili parafianie podczas powitania biskupa. 

Dziękowano także osobom zaangażowanym w powstanie świątyni, mieszkańcom Kolbuszowej Górnej, sąsiednich parafii oraz rodakom zza oceanu, jak również ks. Czesławowi Zagórskiemu, ówczesnemu wikariuszowi z Parafii pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej.

- Miłość z wdzięcznością niech dotrze do ks. Czesława, który z polecenia księdza biskupa czuwa nad budową, kieruje i zabiega, zawsze w atmosferze spokoju, zrozumienia i zatroskania

- dodał kolejny mieszkaniec sołectwa. 

Podczas nabożeństwa podpisano pamiątkowy dokument, który następnie umieszczono w metalowym pojemniku. Swoje podpisy złożyli: 

  • biskup Kazimierz Górny
  • ks. Marian Jachowicz, proboszcz macierzystej parafii w Kolbuszowej
  • ks. Bolesław Margański, rodak z Kolbuszowej Górnej
  • Maria Serafin, mieszkanka Kolbuszowej Górnej,
  • Jan Halat, mieszkaniec Kolbuszowej Górnej

Następnie kamień węgielny, czyli marmurową płytę, w miejsce jej wmurowania (przy wejściu do świątyni), zaniósł Władysław Moszkowicz z Kolbuszowej Górnej. Po umieszczeniu metalowego pojemnika w murze kościoła został on zasłonięty płytą. Kielnię z zaprawą duchownym podawał Jan Kozioł, miejscowy murarz. 

- Zachowajcie w pamięci dzisiejszą uroczystość i przekazujcie następnym pokoleniom, które będą tutaj w Kolbuszowej Górnej w tym kościele. Żeby i serce wasze i ten dom boży były śliczne razem, wspólnie tak jak ta dzisiaj uroczystość, to wszystko najpiękniejsze boże i ludzkie przypieczętowane

- powiedział ks. Marian Jachowicz.

Ks. Czesław Zagórski ogłosił z kolei, że za zgodą biskupa w nowej świątyni można już odprawiać nabożeństwa. 

To, jak wyglądała uroczystość niemal 30 lat temu, możemy zobaczyć na nagraniu Andrzeja Bogacza. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy