Reklama

Pogrzeb księdza Czesława Zagórskiego. Proboszcza parafii w Kolbuszowej Górnej żegnały tłumy [ZDJĘCIA Z 2006 ROKU]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI „Zawsze uśmiechnięty” – takie właśnie słowa padają najczęściej, gdy pyta się parafian o ich pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła w Kolbuszowej Górnej - ks. Czesława Zagórskiego. W tym roku minęło 16 lat od śmierci kapłana, który nie tylko postawił mury świątyni, ale tworzył rodzinę parafialną, jednocześnie zapisując się na zawsze w historii wsi.

Ks. Czesław Zagórski przyszedł na świat 23 października 1946 roku w Ropie koło Grybowa i tego samego roku otrzymał chrzest święty w kościele parafialnym. Jego rodzice, Maria i Jan mieli czworo dzieci: Janinę, Józefa, Elżbietę i Czesława, który był trzecim z kolei dzieckiem.

Uczęszczał do szkoły podstawowej w latach 1953 – 1960, a po jej ukończeniu przez dwa lata kontynuował naukę w Niższym Seminarium Duchownym Ojców Franciszkanów w Legnicy. Następnie rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy, zakończoną egzaminem dojrzałości. Po ukończeniu liceum pracował przez dwa lata na poczcie w Legnicy.

W życiu ks. Czesława coraz częściej pojawiała się myśl, aby oddać się całkowicie Bogu. W 1968 roku, mając 22 lata wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po sześciu latach studiów filozoficzno-teologicznych, 2 czerwca 1974 roku, przyjął święcenie kapłańskie w Tarnowskiej Katedrze z rąk bpa Jerzego Ablewicza.

Po święceniach skierowany został do pracy duszpastersko-katechetycznej jako wikariusz w Czarnym Potoku, Łęgu Tarnowskim, Rzepienniku Biskupim, Przecławiu, Mikluszowicach, Sękowej i wreszcie w Kolbuszowej – w parafii Wszystkich Świętych.

Pierwszy proboszcz parafii w Kolbuszowej Górnej

W styczniu 1992 roku, w wieku 46 lat, został mianowany przez bpa Kazimierza Górnego proboszczem w tworzącej się wówczas parafii w Kolbuszowej Górnej. Otrzymał pusty plac, na którym wraz ze swoimi parafianami budował świątynię. W ciągi kilku lat powstał nowy kościół, którego kamień węgielny został poświęcony 28 sierpnia 1994 roku. Ostatnim zadaniem, które rozpoczął, było utworzenie cmentarza parafialnego.

Ks. Czesław niechętnie jeździł na urlopy. Pochłonięty pracą zapominał o odpoczynku. Z czasem jednak był coraz bardziej zmęczony. Drugiego sierpnia 2006 roku, ks. Czesław wybrał się na odpoczynek do Szczawnicy, gdzie miał przebywać trzy tygodnie u SS. Służebniczek.

Parafianie oddawali krew dla duchownego

Pierwsze godziny swego pobytu spędził w większości w kaplicy. Wieczorem niespodziewanie jego stan zdrowia się pogorszył i odwieziono go karetką do szpitala w Nowym Targu. Wylew krwi do mózgu – tak brzmiała diagnoza lekarzy. Już następnego dnia został przewieziony do kliniki w Krakowie. Dziesiątki parafian oddawało dla niego krew, jednak pojawiły się liczne komplikacje i rozpoczęło się powolne odchodzenie ks. Czesława.


Fot. Kronika parafialna

Pogrzeb kapłana

18 września 2006 roku o godzinie 19.45 ks. Czesław zmarł. Msza święta pogrzebowa sprawowana przez 96 księży pod przewodnictwem bpa ordynariusza Kazimierza Górnego była piękną, choć tak smutną uroczystością.

Ogromna liczba ludzi przyszła, aby uczestniczyć w ostatniej drodze ks. Czesława, który z woli biskupa ordynariusza został pochowany 21 września 2006 roku obok krzyża misyjnego przed kościołem w Kolbuszowej Górnej.


Każdego roku na grobie proboszcza parafianie zapalają znicze. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy