Reklama

Władysław Pogoda pośmiertnie odznaczony przez prezydenta [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mieszkaniec gminy Niwiska został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta.

Dożynkowe uroczystości w Ulanowie (powiat niżański) stały się okazją do wręczenia przyznanego pośmiertnie przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski znanemu muzykowi ludowemu, Władysławowi Pogodzie z Huciny. 

Został on odznaczony za wybitne zasługi w promowaniu i upowszechnianiu kultury muzycznej, folkloru i tradycji narodowych. Order z rąk wicewojewody podkarpackiego Jolanty Sawickiej i marszałka województwa podkarpackiego Władysław Ortyla odebrał syn odznaczonego, Zygmunt Pogoda. 

Władysław Pogoda, pochodzący z Huciny, zmarł w 2018 roku w wieku 98 lat. Lasowiacki skrzypek był przez dekady jedną z największych osobowości polskiego folkloru. Muzykę kochał przez całe życie, już jako kilkuletni chłopiec samodzielnie tworzył instrumenty muzyczne i uczył się gry u okolicznych muzykantów. Umiejętność gry na skrzypcach pozwoliła mu przeżyć II wojnę światową, kiedy jako nastolatek został wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec.

Po 1945 roku wrócił do Huciny i zaczął grać w różnych zespołach w Kolbuszowej i okolicach. To on w 1968 stworzył słynną Kapelę Władysława Pogody, koncertującą nie tylko w Polsce, ale też w Europie, m.in. Austrii, Niemczech czy Francji. Pisane przez Władysława Pogodę utwory - polki, oberki, walczyki - były lasowiackimi melodiami z okolic Kolbuszowej. Muzyka ludowa i gra na skrzypcach były jego wielką pasją, którą zarażał innych. Swoją muzyką i pracą społeczną zabiegał o zachowanie tradycji ludowych przodków oraz upowszechnianie ich wśród młodego pokolenia. 

Władysław Pogoda był człowiekiem nieprzeciętnym, najbardziej autentycznym polskim muzykiem ludowym. Unikalnym w skali światowej popularyzatorem folkloru ludowego. Potrafił też przełamać niechęć do tego rodzaju muzyki. Kapela była częstym gościem programów telewizyjnych i radiowych. Władysław Pogoda zdobył wiele ważnych nagród, m.in. im. Oskara Kolberga i zostawił po sobie bogatą spuściznę muzyczną.

Nagroda przyznana pośmiertnie śp. Władysławowi Pogodzie w symboliczny sposób połączyła uroczystości dożynkowe z ideą Etnolasu, czyli I Festiwalu Kultury Lasowiackiej, którego ostatnim z elementów było właśnie święto plonów w Ulanowie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy