Reklama

Wielkanoc w czasie zarazy. Jak będą wyglądały święta?

Opublikowano:
Autor:

Wielkanoc w czasie zarazy. Jak będą wyglądały święta?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Nie ma możliwości przeniesienia terminu Wielkanocy, ponieważ jest ona centrum Roku Liturgicznego - czytamy w specjalnym dekrecie sporządzonym na polecenie papieża Franciszka. Jak więc będą wyglądały tegoroczne święta?

W czwartek, 26 marca, biskup rzeszowski Jan Wątroba wydał zarządzenie w sprawie prowadzenia duszpasterstwa w okresie epidemii koronawirusa. Spora jego część dotyczy obchodów Wielkiego Tygodnia. Wielkanoc w tym roku wypada 12 kwietnia. 

 - Będą to na pewno zupełnie inne święta, które zapamiętamy na długo. Sam sobie jeszcze nie mogę wyobrazić, jak to będzie wyglądać - mówi ks. Lucjan Szumierz, proboszcz kolbuszowskiej parafii. 

Duchowny zapoznał się już z zarządzeniem biskupa. Mowa w nich m.in. o tym, że najlepiej ojciec rodziny lub najstarsza osoba w domu będzie błogosławić pokarmy w wielkanocny poranek. W Wielką Sobotę do kościołów ze święconką nie pójdziemy. 

- Żal, że nie będzie ludzi podczas tych uroczystości - dodaje nasz rozmówca, który jak przyznaje, od ponad dwóch tygodni czyni starania, aby wierni, nie wychodząc z domów, mogli śledzić to, co będzie działo się w kościele. 

Mowa o transmisji internetowej nabożeństw, którą parafia już wprowadziła. Księdzu Szumierzowi zależy jednak na tym, aby odbierany przez parafian obraz i dźwięk, był jak najlepszy. Testuje więc nowych dostawców internetu, ale również urządzenia, 

- Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli, to niebawem będziemy w stanie transmitować wszystkie nabożeństwa, jakie są odprawiane w naszym kościele - dodaje.

- CELEBRACJA WIELKIEGO TYGODNIA -

(wytyczne biskupa rzeszowskiego)

- Wszystkich was, drodzy diecezjanie, w tym trudnym momencie naszego życia, obejmuję moją modlitwą. Chorych i cierpiących proszę, aby swoje cierpienia łączyli z krzyżem Jezusa Chrystusa i składali w ofierze za Kościół i cały świat. Z żywą wiarą zaufajmy Bożej Opatrzności i w codziennej modlitwie polecajmy Bogu naszą ojczyznę, nasze rodziny i nas samych. Wzywając orędownictwa naszej Matki i Królowej oraz wstawiennictwa naszych świętych Patronów, wszystkim z serca błogosławię - napisał bp Jan Wątroba.

Wielki Czwartek 

Msza Święta Krzyżma zostanie odprawiona przez biskupów w katedrze rzeszowskiej bez udziału księży i wiernych z wyjątkiem osób posługujących. Poświęcone oleje będą do odebrania przez księży dziekanów po ustaniu restrykcji prawnych. 

Do tego czasu należy w sprawowaniu sakramentów korzystać z olejów poświęconych w zeszłym roku. Uroczysta msza święta dla wszystkich kapłanów, połączona z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich, odprawiona zostanie po ustaniu stanu epidemii.

Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej należy opuścić obrzęd obmycia nóg (mandatum). Na zakończenie Mszy Św. Wieczerzy Pańskiej należy również pominąć procesję, natomiast Najświętszy Sakrament należy przechować w tabernakulum lub w "ciemnicy".

Wielki Piątek 

W modlitwie powszechnej ma zostać dołączone wezwanie w związku z panującą sytuacją epidemii.

Akt adoracji krzyża przez pocałunek należy ograniczyć wyłącznie do celebransa. Pozostali uczestnicy liturgii oddają cześć krzyżowi przez przyklęknięcie przed nim lub głęboki skłon.

W celu umożliwienia poszczególnym wiernym indywidualnej modlitwy należy podtrzymać zwyczaj tzw. "ciemnicy" i "Grobu Pańskiego". Nie wolno wystawiać straży grobowej ani organizować grupowych adoracji.

Wielka Sobota 

W parafiach nie należy organizować poświęcenia pokarmów. Obrzęd ten powinien być zastąpiony modlitwą i błogosławieństwem stołu w rodzinach w poranek wielkanocny. Formułę należy przekazać wiernym.

Liturgię Wigilii Paschalnej należy sprawować wewnątrz kościoła. Rozpocząć ją się powinno od pozdrowienia zgromadzonych, odmówienia odpowiednich modlitw przy paschale i zapalenia paschału (nie ma poświęcenia ognia). 

W liturgii chrzcielnej ma być zachowane jedynie odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Po zakończonej Eucharystii nie odprawia się procesji rezurekcyjnej. Najświętszy Sakrament może zostać wystawiony w "Grobie Pańskim" do prywatnej adoracji wiernych.

Niedziela Zmartwychwstania

Nie urządza się procesji rezurekcyjnej. Jeżeli Najświętszy Sakrament był przechowywany w "Grobie Pańskim" można udzielić błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na zewnątrz kościoła (np. przed drzwiami).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE