Reklama

Wicemarszałek Ewa Draus o najważniejszych inwestycjach dla naszego powiatu

Opublikowano:
Autor:

Wicemarszałek Ewa Draus o najważniejszych inwestycjach dla naszego powiatu  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W styczniu Sejmik Województwa Podkarpackiego przyjął budżet na 2021 rok. Czy znalazły się w nim inwestycje związane z powiatem kolbuszowskim? O to pytamy Ewę Draus, wicemarszałek pochodzącą z Kolbuszowej.

Przedstawicielka województwa zaznacza, że w tegorocznym budżecie nie brakuje działań na rzecz powiatu kolbuszowskiego.

- Najważniejsze inwestycje to zakończenie prac związanych z elektryfikacją linii 71 i uruchomienie połączenia w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej do Rzeszowa, z możliwością dojazdu bezpośrednio na lotnisko w Jasionce (to ostatnie dopiero na przełomie roku 2022/2023)

- podkreśla Ewa Draus.


W ramach tego zadania powstanie w Kolbuszowej Górnej (przysiółek Wojków) przystanek kolejowy wraz z parkingiem.

- Samorząd kolbuszowski przebudowuje dworzec i przygotowuje parkingi, aby jeszcze w tym roku umożliwić mieszkańcom miasta, ale też całego powiatu, komfortowy dojazd do Rzeszowa PKA - dodaje wicemarszałek.

By było bezpieczniej

Jak nadmienia nasza rozmówczyni, na drogach wojewódzkich rozbudowa zakończyła się w 2020 roku, a zaplanowane działania koncentrować się będą na poprawie bezpieczeństwa poprzez budowę chodników. Trakt dla pieszych ma powstać w Przyłęku w ciągu drogi wojewódzkiej nr 875 (o wartości szacunkowej 328 208,76 zł). Z kolei w Hucie Komorowskiej planowany jest remont chodnika przy DW 872 o wartości szacunkowej 76 tys. zł.

- Nie wyklucza to większej liczby zadań, gdyż fundusze na te cele są dzielone przez zarząd wojewódzki w ciągu roku, w miarę przygotowania inwestycji i jej współfinansowania z budżetów gminnych - podkreśla Ewa Draus.

Nowa atrakcja w skansenie

W budżecie województwa znalazły się również pieniądze dla znajdującego się w Kolbuszowej Muzeum Kultury Ludowej. - W 2021 roku MKL zaplanowało budowę założenia plebańskiego, obejmujące kontynuację prac budowlanych, stajni z Bud Łańcuckich, domu parafialnego z Książnic, plebanii z Ostrów Tuszowskich oraz zagospodarowanie terenu na kwotę ponad 1 mln zł. Ponadto plan dotyczy budowy założenia leśnego i inne prace w skansenie na blisko 0,5 mln zł. Dzięki tym działaniom zachowane zostanie nasze dziedzictwo kulturowe i wzbogaci naszą ofertę edukacyjną i turystyczną zachęcająca do przyjazdu do stolicy naszego powiatu - uważa przedstawicielka województwa podkarpackiego.

Ważna placówka

Jak mówi wicemarszałek, 2021 rok będzie niezwykle ważny dla mieszkańców Weryni, gdzie Uniwersytet Rzeszowski buduje Interdyscyplinarne Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych. Ten projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską, a jego wartość to 17 079 827 zł.

- Dzięki temu powstanie Centralna Podkarpacka Zwierzętarnia Doświadczalna - placówka nieposiadająca swojego odpowiednika w województwie podkarpackim. Ośrodek będzie dostępny dla podmiotów zewnętrznych, w tym dla firm zainteresowanych przeprowadzeniem prac badawczo-rozwojowych. Powstała infrastruktura zapewniać będzie możliwość prowadzenia badań biomedycznych, w tym badań molekularnych, biofizycznych. Realizacja inwestycji pozwoli na rozwój innowacyjności Podkarpacia w zakresie m.in. branży biomedycznej, biotechnologicznej i farmaceutycznej - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

 Edukacja w powiecie kolbuszowskim rozwinie się także w oparciu o Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. - Obecnie trwają prace związane z uruchomieniem nowej perspektywy realizacji programu, w ramach którego będzie można realizować zadania w ramach sołeckich strategii oraz koncepcji "Uniwersytet Samorządności" w powiecie kolbuszowskim - mówi Ewa Draus.

Nasza rozmówczyni podkreśla, że wsparcie finansowe funduszy europejskich odgrywa ważną rolę dla rozwoju naszych miejscowości. - Z tego względu zostały uruchomione działania na rzecz opracowania nowej strategii działań i nowych projektów, które będą korzystać z nowych instrumentów rozwoju przewidzianych w znowelizowanej w lipcu 2020 r. ustawie o polityce rozwoju oraz nowego Regionalnego Programu Rozwoju na 2021-2027 r.

- Ten budżet pozwala na realizację wielu ważnych inwestycji na Podkarpaciu, z których najważniejsze to modernizacja i rozwój nowych placówek w zakresie służby zdrowia (sześć inwestycji za ponad 7 mln zł, w tym przebudowa Kliniki Neurologii Dzieci za 4 mln zł, realizowana przez Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej w Rzeszowie), przebudowa, rozbudowa infrastruktury drogowej (16 inwestycji na drogach wojewódzkich wyniesie w sumie ponad 246 mln zł), infrastruktury kolejowej za kwotę 47 mln zł, z czego ponad 40 mln zł przeznaczone zostanie na budowę zaplecza technicznego Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Jest to ważna część największej w województwie inwestycji kolejowej na kwotę ponad 300 mln zł, w tym budowa nowego odcinka torów prowadzących do lotniska w Jasionce, a przyszłości do Centralnego Portu Komunikacyjnego. W obszarze kultury będą realizowane cztery inwestycje na kwotę ponad 9 mln zł, wśród nich zaplanowana jest budowa Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz"

- wylicza Ewa Draus, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

- ILE PIENIĘDZY? -

Budżet, który został zatwierdzony 19 stycznia, określa dochody samorządu województwa na 1 mld 191 mln zł, a wydatki 1 mld 237 mln zł. Planowany deficyt na poziomie 45,3 mln zł będzie pokryty pożyczką długoterminową zaciągniętą w Banku Rozwoju Europy (19,6 mln zł.) oraz środkami wynikającymi z rozliczeń lat ubiegłych (25,7 mln zł).

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy