reklama
reklama

"Wesele" w skansenie w Kolbuszowej. Inscenizację obserwowało 1,5 tysiąca zwiedzających [WIDEO - ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: K. Ząbczyk

"Wesele" w skansenie w Kolbuszowej. Inscenizację obserwowało 1,5 tysiąca zwiedzających [WIDEO - ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
51
zdjęć

foto K. Ząbczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WIADOMOŚCIW niedzielę (21 lipca) skansen w Kolbuszowej ożywił się postaciami z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Była to piękna ozdoba wakacyjnego cyklu „Co niedzielę w zagrodzie”. Frekwencja dopisała.
reklama

Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” wystawiły w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej widowisko inspirowane największego dramatu Stanisława Wyspiańskiego - "Wesela".

Cztery sceny w skansenie

W kilku miejscach skansenu można było zobaczyć sceny podkreślające fascynację pisarza kulturą ludową, obrzędowością i zwyczajami. Ze względu na historyczne otoczenie, osoby występujące były ubrane w stroje mieszczańskie z końca XIX wieku.

Tak wyglądało "Wesele" w skansenie:

O godzinie 14 przywitano wszystkich zgromadzonych na scenie w Domu Panny Młodej (zagroda z Huty Przedborskiej). Kolejna scena miała miejsce w kościele z Rzochowa pw. św. Marka Ewangelisty. Z kolei brama weselna była na plenerze wsi Lasowiaków. Nie zabrakło sceny w żydowskiej karczmie z Hadli Kańczuckich. Domem weselnym była scena teatralna w sektorze wstępnym. To tam, o godzinie 16:30, zostało zakończone przedstawienie inspirowane dziełem Wyspiańskiego.

Stroje szyte od podstaw

Katarzyna Dypa, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, w rozmowie z nami przyznała, że to Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych "Damy i Huzary" zgłosiło się do nich z propozycją zorganizowania przedsięwzięcia w skansenie. Jak tłumaczy, napisali oni projekt na trzy inscenizacje promujące region i nawiązujące do klasyki literatury polskiej i kultury ludowej. Następnie powstał scenariusz, a wspólnie z ZPiT "Przemyśl" przygotowali całe widowisko.

Szefowa skansenu zaznacza, że wspomniane stowarzyszenie samemu szyje stroje, rekonstruując głównie ubrania mieszczańskie. Ta dodaje, że również kultura chłopska pojawia się w "Weselu" Wyspiańskiego, dlatego „Damy i Huzary” przygotowali również stroje ludowe z regionu rzeszowskiego.

Dypa nie ukrywa, że frekwencja była jedną z rekordowych w niedzielne wakacyjne dni, osiągając około 1,5 tysiąca widzów.

- Widać, że rekonstrukcje strojów cieszą się popularnością, ludzie chętnie je oglądają. Była możliwość zrobienia wspólnego zdjęcia, a na końcu zatańczyli "chodzonego" pod sceną razem z widzami

- podsumowała nasza rozmówczyni.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama