Reklama

We wszystkich wsiach jest co robić. Mieszkańcy gminy Raniżów zdecydowali

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

We wszystkich wsiach jest co robić. Mieszkańcy gminy Raniżów zdecydowali  - Zdjęcie główne

Mieszkańcy Mazurów zdecydowali, aby pieniądze z funduszu sołeckiego przeznaczyć na remont zaniedbanego boiska przy szkole. | foto Archiwum Korso

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mieszkańcy gminy Raniżów zdecydowali o podziale funduszu sołeckiego. Na co przeznaczone zostaną pieniądze i co zmieni się w każdej wsi na terenie raniżowskiej gminy?

Fundusz sołecki to pieniądze wyodrębnione w budżecie gminy, które są zagwarantowane dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia ich mieszkańców. To zebranie wiejskie, czyli mieszkańcy danego sołectwa, podejmują decyzje, na co mają zostać wykorzystane fundusze. Dlatego też to samym mieszkańcom powinno zależeć na tym, aby były one wydawane w sposób prawidłowy i efektywny.

Niestety zebrania wiejskie w gminie Raniżów, podobnie jak w innych gminach, nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Z frekwencją było jednak nieco lepiej, w porównaniu z sołectwami z innych gmin. 

Każde z sołectw podzieliło swoje pieniądze? Na jakie cele zostały one przeznaczone? 

Zielonka 

Zebranie wiejskie odbyło się 26 września. Obecnych na nim było 32 mieszkańców. Sołtys Władysław Kobylarz zaproponował, aby cały fundusz, czyli 41 926,22 zł, przeznaczyć na budowę placu zabaw w Zielonce. Wszyscy obecni byli za. 

Staniszewskie 

Zebranie wiejskie odbyło się 24 września. Obecnych było 33 mieszkańców. Do podziału na 2022 roku wieś miała 39 256,39 zł. 

Tu również całość kwoty przeznaczono na modernizację Domu Ludowego. Pieniądze przeznaczone zostaną na to, co nie zostało jeszcze wykonane, wyremontowane. Ponadto wieś z pieniędzy pochodzących z mienia wsi zakupi kamerę dla OSP Staniszewskie za 2,5 tys. zł, a także przekaże 500 zł na wykonanie wieńca dożynkowego dla Koła Gospodyń Wiejskich. Kolejne 15 tys. zł przeznaczone zostanie na wykonanie zalesienia na obszarze około 2,5 ha. 

Poręby Wolskie 

Na zebranie wiejskie, które odbyło się 11 września, przybyło 21 osób. Wieś miało do rozlokowania 25 215,06 zł. 

Na remont i naprawę dróg poprzez nawiezienie kruszywa zabezpieczono 5 tys. zł. Kolejne 6 tys. zł zabezpieczono na remont i doposażenie świetlicy wiejskiej. Na zakup ubrań strażackich dla Ochotniczej Straży Pożarnej przekazano 7 tys. zł. Na prace budowlane przy placu zabaw, ułożenie kostki, wykonanie wiaty na drewno zabezpieczono resztę, czyli 7 215,06 zł. 

Posuchy 

Zebranie wiejskie odbyło się 26 września. Pojawiło się na nim 25 mieszkańców. Sołectwo miało zagwarantowane 24 235,12 zł do podziału na 2022 rok. Fundusz sołecki zostanie w całości wydany na remont kuchni, dwóch sal oraz korytarza w remizie OSP. 

Korczowiska

Na zebraniu, które odbyło się 5 września, pojawiło się 14 mieszkańców. Do rozdysponowania wieś miała 22 396,91 zł. 

Całość funduszu mieszkańcy przekazali na remont jednej z dróg we wsi. 

Raniżów 

W Raniżowie 12 września odbyło się zebrania, na które przybyło 36 mieszkańców. Wieś miała do dyspozycji 49 411,30 zł. 

Zdecydowano, że na wykonanie oświetlenia przy placu biblioteki zostanie przeznaczone 22 tys. zł. Dofinansowanie placu zabaw "Skotni" będzie kosztować 22 tys. zł. Reszta, czyli 5 411,30 zł, przeznaczono na wykonanie projektu oświetlenia na ulicy Malinowej.

Wola Raniżowska 

Podczas zebrania wiejskiego, które odbyło się 22 sierpnia, obecnych było 57 osób. Wieś miała do rozdysponowania taką samą kwotę jak Raniżów, czyli 49 441,30 zł.  

Cały fundusz sołecki ma zostać przeznaczony na budowę placu zabaw dla dzieci. Mieszkańcy dodatkowo podzielili pieniądze pochodzące z mienia wiejskiego. Na zakup gablot wystawowych przeznaczonych do zorganizowania kącika patrona szkoły przekazano 4 tys. zł. Kolejne 3 tys. zł przeznaczono na zakup strojów i naczyń kuchennych dla KGW, a 500 zł na zakup lektur do biblioteki. 

Mazury 

Zebranie wiejskie odbyło się 12 września. Podczas posiedzenia obecnych było 54 mieszkańców, którzy mieli do podziału na 2022 rok 49 441,30 zł.  

Cały fundusz został przeznaczony na remont boiska przy szkole, które jest w złym stanie i stanowi zagrożenie dla uczniów.

Planowana inwestycja miałaby polegać na wyrównaniu boiska, nawiezieniu ziemi, postawieniu bramek, ogrodzenia oraz pokrycia bieżnika asfaltem. Sołtys obawiał się jednak, że koszty mogą przewyższyć fundusz, stąd zaproponował, aby zrobić wstępną kalkulację. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy