Scenariusz oszustwa „na wypadek” rozgrywa się coraz częściej, dotykając zwłaszcza starsze, samotne osoby. Mimo licznych apeli policji oszuści wciąż udoskonalają swoje metody, manipulując emocjami swoich ofiar i żerując na ich trosce o bliskich. Tym razem ofiarą padł starszy mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego.
Oszuści: Córka spowodowała poważny wypadek
Ten w panice, pod wpływem dramatycznej opowieści, przekazał oszustom ogromną kwotę pieniędzy. Niestety, tak samo jak w wielu innych przypadkach, dopiero po fakcie zorientował się, że padł ofiarą manipulacji. 28 października 85-letni mieszkaniec gminy Cmolas odebrał telefon od osoby, która twierdziła, że jego córka spowodowała poważny wypadek drogowy w odległej miejscowości.Jak informuje mł. asp. Adrian Kocój z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej, w trakcie rozmowy oszust w przemyślany sposób budował napięcie, wciąż podkreślając, że czas działa na niekorzyść jego córki, i że sytuację można załagodzić tylko dzięki natychmiastowej wpłacie. Oszuści szczegółowo poinstruowali starszego pana, aby przygotował gotówkę, spakował ją w reklamówkę, a następnie przekazał osobie, która przyjedzie odebrać pieniądze.
W zaufaniu do słów rozmówcy oraz pod wpływem troski o córkę mężczyzna wyciągnął z tzw. skarpety oszczędności swojego życia - 150 tysięcy złotych - i przekazał je nieznajomej osobie. Dopiero po przekazaniu pieniędzy i chwilowym uspokojeniu emocji zdał sobie sprawę, że mógł paść ofiarą oszustwa. Niestety, wtedy było już za późno.
Policja: Nigdy nie przekazuj pieniędzy
Podkarpacka Policja ostrzega przed telefonicznymi oszustwami, które przybierają różne formy: „na wnuczka”, „na policjanta”, a teraz coraz częściej także „na wypadek”. Scenariusz zawsze wygląda podobnie: nieznajomy dzwoni, informując o rzekomych problemach prawnych bliskiej osoby i potrzebie przekazania pieniędzy na kaucję, rzekome koszty sądowe lub pomoc prawną. Często oszuści proszą o wpłacenie środków na wskazane konto lub przekazanie gotówki osobie, która zjawi się pod wskazanym adresem.Policja apeluje - zachowujmy ostrożność i nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście. W razie jakichkolwiek podejrzeń natychmiast kontaktujmy się z rodziną, aby potwierdzić informacje. Tego typu przestępcy są bezwzględni i będą próbowali wywrzeć presję czasu, aby ofiara działała impulsywnie. Jeśli odbierzemy taki telefon, zakończmy rozmowę i poinformujmy Policję - numer 112 jest dostępny przez całą dobę.
Rozmawiajmy z bliskimi, szczególnie starszymi osobami, na temat zagrożeń wynikających z takich telefonów. Warto przypominać zasady ostrożności: nigdy nie ufać nieznajomym dzwoniącym z „nagłymi” prośbami o pomoc, zawsze potwierdzać informację bezpośrednio z rodziną, a przede wszystkim nie działać w pośpiechu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.