Reklama

W skansenie w Kolbuszowej będą sadzić ziemniaki. Muzum zaprasza także na sianie warzyw

Opublikowano:
Autor:

W skansenie w Kolbuszowej będą sadzić ziemniaki. Muzum zaprasza także na sianie warzyw  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W pierwszy majowy weekend muzeum zaprasza do czynnego włączania się do zajęć gospodarskich w ramach cyklu „Przy sobocie o robocie”, który w założeniu i praktyce ma przypominać prace wykonywane w dawnej wsi.

W sobotę, 5 maja, w skansenie (na polu za szkołą) chętni pod okiem pracowników Parku Etnograficznego będą sadzić ziemniaki pod motykę. Ta metoda była stosowana jeszcze początkiem lat 60. XX w. i polegała na tym, że najpierw należało podzielić pole na zagony (dziś sadzi się ziemniaki w rzędy, z pomocą maszyn).

Owe zagony były szerokie na ok. 8 przejazdów pługiem konnym. Dalej potrzebne były już tylko motyka, bulwy i chęć do pracy. Rolnik robił motyką otwór w ziemi, wrzucał ziemniaka i zasypywał go.

Szczegóły tej mozolnej pracy będzie można zobaczyć na miejscu. Kolejny etap prac na polu ziemniaczanym jest zaplanowany na czerwiec, dlatego warto śledzić aktualności na stronie internetowej – odbędzie się wtedy okopywanie ziemniaków.

W sektorze rzeszowskim tego samego dnia, na polu za remizą strażacką ze Słociny, będą siane buraki ćwikłowe, marchew, ogórki i pietruszka. Zasadzimy także fasolę, bób oraz groch.


Plan dnia:
11.00 – 14.00 – sadzenie ziemniaków za szkołą z Trzebosi
14.30 – 17.00 – sianie warzyw na polu za remizą ze Słociny


Wstęp do skansenu – 10 zł, bilet ulgowy – 7 zł, bilet rodzinny – 28 zł, dzieci do lat 7 – bezpłatnie

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE