Reklama

"W obronie granicy". Film o kapralu Stanisławie Serafinie z Dzikowca do obejrzenia online. Zobacz krótkometrażową produkcję [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

"W obronie granicy". Film o kapralu Stanisławie Serafinie z Dzikowca do obejrzenia online. Zobacz krótkometrażową produkcję [WIDEO] - Zdjęcie główne

Pomnik kaprala Serafina znajduje się w Dzikowcu, nieopodal kościoła. | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Premiera filmu o kapralu Stanisławie Serafinie z Dzikowca miała miejsce 20 października tego roku w dworku Błotnickich. Od niedawna nagranie o żołnierzu Korpusu Ochrony Pogranicza można również obejrzeć na stronie dzikowieckiego urzędu gminy. Zobaczcie krótkometrażowy film.

W tym roku przypadła 108. rocznica urodzin Stanisława Serafina, pochodzącego z Dzikowca żołnierza Wojska Polskiego. O tej postaci przypomina mieszkańcom pomnik znajdujący się nieopodal miejscowego kościoła.

Wydarzenie upamiętniające tragicznie zmarłego żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza, miało miejsce w dworku Błotnickich przy ul. Dworskiej miesiąc temu. To wówczas swoją premierę miał film pn. "W obronie granicy". Pisaliśmy o tym tutaj: Mieszkańcy Dzikowca upamiętnili kaprala Stanisława Serafina, żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza [ZDJĘCIA]

Od niedawna na stronie Urzędu Gminy w Dzikowcu dostępna jest krótkometrażowa produkcja o zmarłym kapralu. - Film dokumentalny opisuje postać bohatera z Dzikowca oraz wydarzenia z marca 1938 roku - czytamy na stronie samorządu. 

Historia bohatera z Dzikowca

Stanisław Serafin urodził się w rodzinie chłopskiej Józefa i Wiktorii. Pełnił służbę w batalionie Korpusu Ochrony Pogranicza "Orany". Nocą z 10 na 11 marca 1938 r. patrolował granicę litewską na rzece Mereczanka w pobliżu wsi Wiersze Radówka.

W pewnym momencie dostrzegł dwóch ludzi próbujących przekroczyć granicę. Ruszył za nimi w pościg i przypadkowo wbiegł na terytorium litewskie, strzelając do litewskiego policjanta. Ten w odpowiedzi ranił Serafina.

Stanisław został wstępnie opatrzony przez Litwinów. Mimo to wykrwawił się, zanim o godz. 9 rano dotarł na miejsce litewski lekarz. Stało się tak, ponieważ Litwini nie zgodzili się na wejście na ich terytorium polskiego lekarza. Został on pochowany 14 marca we wsi Marcinkańce (powiat grodzieński). Na stopień kaprala został awansowany pośmiertnie.

Śmierć Serafina stała się dla polskiego rządu pretekstem do postawienia Litwie ultimatum z 17 marca. Zażądano w nim ustanowienia stosunków dyplomatycznych.

Informacje o kapralu Serafinie pochodzą z serwisu wikiwand.com.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy