Reklama

W Dzikowcu nie będzie sieci 5G. Tylko jaka?

Opublikowano: czw, 14 maj 2020 14:14
Autor:

W Dzikowcu nie będzie sieci 5G. Tylko jaka?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wracamy do tematu masztu telefonii powstającego w Dzikowcu. Jest to kolejna wieża w sołectwie, która ma poprawić zasięg w telefonach mieszkańców. Co o wieży mówi inwestor?

O sprawie pisaliśmy dwa tygodnie temu. Jak informowaliśmy na łamach naszej gazety, początkowo ani sieć Play, ani T-Mobile nie potwierdziły, że są inwestorami nowej wieży nadajnikowej w Dzikowcu. Po konkretnych informacjach, jakie uzyskaliśmy w Wydziale Architektury i Budownictwa w Kolbuszowej, udało się nam ustalić, że inwestorem jest jednak sieć Play. Jak tłumaczyła wcześniejsze zapewnienia, że wspomniana inwestycja w miejscowości Dzikowiec nie należy do operatora sieci Play?

Jak powiedział nam Jan Pilewski, przedstawiciel operatora, we wcześniejszej jego wypowiedzi zaszło nieporozumienie, ponieważ odpowiedział on częściowo na zadane przez nas pytania. Poinformował nas jedynie o tym, że maszt, który stoi obok oczyszczalni ścieków w Dzikowcu, nie należy do sieci Play (należy on do firmy T-Mobile). Natomiast nie odpowiedział na najbardziej nurtujące pytania mieszkańców - co z nowym masztem, który aktualnie powstaje? Otrzymaliśmy jednak pełną odpowiedź.

O tym pisaliśmy także TUTAJ.

Apele i listy mieszkańców

W ramach swojej działalności operacyjnej operator sieci Play prowadzi w trybie ciągłym wiele inwestycji infrastrukturalnych na terenie całego kraju, w tym także w Dzikowcu. - Celem prowadzonych inwestycji jest zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej pozwalającej na niezakłócone rozmowy oraz dostęp do szybkiego połączenia internetowego - mówi Jan Pilewski.

 Jak zauważa przedstawiciel P4, czasy globalnej pandemii, a w konsekwencji stanu epidemii na terenie Polski, jeszcze wydatniej podkreśliły rolę sprawnej i nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. - To dzięki niej możliwe jest zdalne wykonywanie pracy, zapewniającej wielu rodzinom utrzymanie, prowadzenie lekcji na platformach do e-learningu czy też najważniejsze, czyli wezwanie pomocy medycznej, kiedy wymaga tego sytuacja - wyjaśnia nasz rozmówca. - Właśnie ta szczególna sytuacja powoduje, że jako operator dostajemy wiele apeli i listów od mieszkańców miejscowości z całej Polski, którzy proszą o zintensyfikowanie działań inwestycyjnych, nawet w miejscach, gdzie jeszcze niedawno można było spotkać głosy sceptyczne wobec rozwoju technologii bezprzewodowych sieci telekomunikacyjnych - dodaje rzecznik prasowy operatora.

Krzysztof Serafin, sołtys Dzikowca: - Mieszkańcy mają raczej sceptyczne odczucia odnośnie nowych wież z nadajnikami telefonii komórkowych. Najbardziej obawiają się nadajników 5G, twierdzą wręcz, że mogą one przyczyniać się do rozwoju różnych chorób. Niektórzy zwracają uwagę na to, że nadajników przybywa, a zasięg wcale się nie poprawia.

Do końca lipca

Inwestycja Play w Dzikowcu zostanie oddana do użytku po uzyskaniu niezbędnych decyzji administracyjnych. Wieża nie powstanie jednak w pierwotnym miejscu. Została ona przesunięta o kilkaset metrów, w głąb pól.  - Planujemy, że powinno się to wydarzyć do końca lipca 2020 roku, a jej lokalizacja jest wynikiem oczekiwań wójta gminy Dzikowiec, z którym prowadziliśmy dialog mający na celu spełnienie oczekiwań lokalnej społeczności, które tym samym zostały zrealizowane - zaznacza rzecznik Pilewski.

Planowana inwestycja będzie wspierała technologie w standardzie 2G, 2.5G, 2.75G, 3G, 3.5G, 3.75G, 4G LTE, 4G LTE Advanced. - Aktualnie nie mamy planów, aby obsługiwała standard 5G - zapewnia przedstawiciel Play.

 Jak podkreśla sieć P4, czas epidemii oraz ostatnie miesiące obfitują w wiele tzw. fake-newsów związanych z funkcjonowaniem infrastruktury telefonii komórkowej. - Rozumiemy, że odróżnienie fałszywych od prawdziwych informacji może być dla wielu osób niełatwe. Dlatego też zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane technologią 5G, w pierwszej kolejności do weryfikacji wartości merytorycznej źródeł traktujących o rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce - nadmienia Jan Pilewski. - Wierzymy, że budowanie wiedzy na temat funkcjonowania technologii telefonii komórkowej w oparciu o źródła naukowe bazujące na faktach pozwoli zrozumieć wszystkim zainteresowanym, że zarówno proces inwestycyjny związany z rozwojem i modernizacją sieci jak i wykorzystywane technologie są bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska naturalnego - dodaje rzecznik prasowy.

Jak informuje Biuro Prasowe T-Mobile, zainstalowany na wieży w Dzikowcu (obok oczyszczalni ścieków) nadajnik pozwala obecnie na korzystanie z usług z wykorzystaniem technologii GSM, UMTS i LTE. Dostarcza usługi na terenie Dzikowca i okolicznych miejscowości.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.