Jeszcze w 2021 roku z mieszkańcami części Kolbuszowej organizowane były spotkania z projektantem dotyczące ulicy Starzyńskiego. Mowa o trakcie biegnącym od ul. Piłsudskiego do istniejącego odcinka tej drogi (za sklepem Biedronka w pobliżu szpitala).
W tej okolicy miałby powstać też zbiornik retencyjny. Jego zadaniem byłoby zatrzymanie wody po intensywnych opadach. W momencie kiedy system miejskiej kanalizacji deszczowej byłby już drożny, woda z tego terenu by spłynęła.
Takie rozwiązanie poparte jest analizą hydrologiczną wykonaną przez eksperta z Politechniki Rzeszowskiej. - Wiemy już, co zrobić, żeby zapobiegać podtopieniom - mówił kilka lat temu na łamach Korso burmistrz Jan Zuba. O tym pisaliśmy w materiale: Powstanie nowa droga w Kolbuszowej. Gdzie? [MAPA]
Budowa zbiornika, który miałby zostać wykonany w technologii płyt ażurowych, nie podoba się części mieszkańców tej okolicy, którzy obawiają się, że ich tereny będą zalewane, a w okresie letnim będą zmagać się z plagą komarów.
Gmina starała się o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Tę starosta zatwierdził w lipcu 2022 roku, po czym została ona uchylona w całości i przekazana do ponownego rozpatrzenia.
- Termin realizacji wydłuża się, ponieważ trwało postępowanie wyjaśniające
- mówi Dorota Borkowska-Lehmann, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Dróg i Transportu w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej.
- Wzięto pod uwagę stanowisko właścicieli nieruchomości gruntowych, które wymagały uwzględnienia w projekcie. Również strony sprzeciwiające się tej inwestycji złożyły odwołanie do wojewody podkarpackiego
- dodaje przedstawicielka magistratu.
W lutym tego roku starosta poinformował gminę, że wniosek samorządu pozostawił bez rozpatrzenia, a wszczęcie kolejnego postępowania administracyjnego wymaga złożenia nowego wniosku.
Aktualnie projektant Marek Tokarz ponownie pracuje nad dokumentami z uwzględnieniem uwag stron sprzeciwiających się. We wrześniu złoży on w imieniu gminy wniosek do starostwa w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.
Obejmuje ona budowę drogi o długości 640 metrów, chodnika, ścieżki rowerowej, kanalizacji deszczowej, drogi dojazdowej o długości ok. 75 m oraz wspomnianego zbiornika retencyjnego. Inwestycja nie zakłada wyburzeń nieruchomości.
Zadanie to nie będzie dzielone na etapy, a termin jego realizacji, jak podkreślają urzędnicy, uzależniony jest od tego, czy gmina Kolbuszowa pozyska dofinansowanie z zewnątrz. Wartość tego zadania to 6,6 mln zł (kosztorys z ubiegłego roku).
Szacunkowy koszt inwestycji w Kolbuszowej (kosztorys z 2022 roku)
- roboty drogowe - 6 mln 140 tys. zł
- oświetlenie głównej ulicy - 245 tys. zł
- oświetlenie drogi do zbiornika - 55 tys. zł
- kolizje kablowe - 90 tys. zł
- przebudowa gazociągu - 70 tys. zł.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.