Reklama

Tyle wydano na OSP z terenu gminy Majdan Królewski w 2021 roku. Na co dokładnie poszły pieniądze?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

Tyle wydano na OSP z terenu gminy Majdan Królewski w 2021 roku. Na co dokładnie poszły pieniądze? - Zdjęcie główne

Ogółem z budżetu gminy na bieżące utrzymanie, zakupy, remonty, szkolenia, badania i akcje gaśnicze wydano w ubiegłym roku 481 tys. złotych | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Na Ochotnicze Straże Pożarne z terenu gminy Majdan Królewski w 2021 roku przeznaczono blisko pół miliona złotych. Sprawdzamy, na co zostały wydane pieniądze i która OSP otrzymała najwięcej funduszy na swoją działalność.

Na terenie majdańskiej gminy funkcjonuje siedem jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które skupiają w swoich szeregach 247 druhów, w tym 195 członków zwyczajnych, 24 honorowych i 28 wspierających.

Na co konkretnie zostały wydatkowane pieniądze w jednostkach OSP w minionym roku? Jak się okazuje, większość gminnych funduszy została przeznaczona na remont budynków i samochodów pożarniczych, wynagrodzenie dla kierowców oraz utrzymanie remiz OSP. 

To obowiązek

W zakresie obowiązków każdej gminy pozostaje kwestia wyposażenia, zapewnienia gotowości bojowej Ochotniczych Straży Pożarnej oraz ubezpieczenia w instytucji ubezpieczeniowej pojazdów pożarniczych oraz członków OSP. Wynika to z ustawy o ochronie przeciwpożarowej. 

- Corocznie w budżecie gminy rezerwowane są pieniądze na realizację powyższych zadań. Sukcesywnie uzupełnia się braki w sprzęcie, finansuje zakupy sprzętu i niezbędne remonty

- poinformował przedstawiciel UG w Majdanie Królewskim.

Ochotnicy w akcji

Najwięcej wyjazdów do akcji ratowniczo-gaśniczych w 2021 roku miała Ochotnicza Straż Pożarna w Majdanie Królewskim - 71 interwencji. OSP Huta Komorowska odnotowała 22 wyjazdy, OSP Krzątka - 8 wyjazdów, OSP Komorów - 6 wyjazdów, OSP Wola Rusinowska - 3 wyjazdy, OSP Rusinów - 2 wyjazdy. Najmniej interwencji w ubiegłym roku odnotowała OSP w Brzostowej Górze. Druhowie z tej jednostki wyjechali do akcji jeden raz.

Ekwiwalent w 2021 roku dla wszystkich druhów za udział w akcjach i szkoleniach wyniósł 20 146,80 zł.

Druhowie bez podwyżki

Przypomnijmy, że druhowie z terenu gminy Majdan Królewski, jako jedyni w powiecie kolbuszowskim, nie otrzymali podwyżki ekwiwalentu, który przysługuje im za udział w akcjach ratowniczych i szkoleniach. Zgodnie z nową ustawą o Ochotniczych Strażach Pożarnych każda gmina do końca czerwca musiała podjąć stosowną uchwałę w tej sprawie.

Na marcowej sesji Rady Gminy Majdan Królewski radni zajęli się uchwałą w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla członków OSP z terenu majdańskiej gminy.

Radni wówczas jednogłośnie zadecydowali, że podwyżka strażakom się nie należy. Tym samym druhowie pozostali z dotychczasowymi stawkami za udział w akcjach ratowniczych i szkoleniach (odpowiednio: 20 i 6 zł).

Janina Wójtowicz, zastępca wójta gminy Majdan Królewski, w marcowej rozmowie z nami przyznała, że nie było żadnych głosów ze strony rady za tym, aby obecne stawki podnieść.

Pół miliona na utrzymanie

Ogółem z budżetu gminy na bieżące utrzymanie, zakupy, remonty, szkolenia, badania i akcje gaśnicze wydano w ubiegłym roku 481 tys. złotych. Dodatkowo wie jednostki OSP (Majdan Królewski i Krzątka) otrzymały dotacje z WFOŚiGW i MSWiA na łączną kwotę 26 590 złotych na zakup wyposażenia osobistego (ubrania specjalne, hełmy i buty).

Na największe wsparcie z gminnego budżetu w ubiegłym roku mogli liczyć druhowie OSP z Krzątki. Otrzymali najwięcej, bo ponad 300 tys. złotych. Głównie za sprawą remontu budynku remizy, który kosztował gminę ponad 280 tys. złotych. Natomiast najmniejsze fundusze na bieżącą działalność przeznaczono dla OSP Rusinów.


Tyle wydano na poszczególne jednostki OSP w 2021 roku.

Top 12 wydatków na OSP w 2021 roku

 1. Remont budynku OSP W Krzątce - 280 846,99 zł
 2. Wynagrodzenia dla wszystkich kierowców OSP - 29 503,42 zł
 3. Utrzymanie remiz OSP (prąd, woda, gaz, przeglądy) - 23 838,25 zł
 4. Części i remont samochodów pożarniczych i motopomp - 22 696,32 zł
 5. Ekwiwalent za udział w akcjach ratowniczych i szkoleniach - 20 146,80 zł
 6. Zakup paliwa, płynów i akcesoriów do samochodów pożarniczych - 18 293,40 zł
 7. Zakup sprzętu i umundurowania - 10 541,81 zł
 8. Ubezpieczenie mienia, NW członków OSP oraz OC pojazdów pożarniczych - 7 132 zł
 9. Przeglądy techniczne sprzętu i pojazdów pożarniczych – 3 331,24 zł
 10. Badania lekarskie członków OSP - 3 240 zł
 11. Kursy i szkolenia - 3 000 zł
 12. Zakup wyposażenia toreb medycznych - 1 765,47 zł 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy