Reklama

Trwa nabór do Dziennego Domu Seniora w Hucie Przedborskiej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Trwa nabór uczestników do Dziennego Domu Senior+ w Hucie Przedborskiej. Uczestnikami zajęć mogą być osoby nieaktywne zawodowo w wieku od 60 lat z terenu gminy Kolbuszowa. Seniorzy mają codziennie zapewniony dowóz do placówki jak i transport do miejsca zamieszkania.

W placówce opiekę seniorom zapewnia czteroosobowa kadra.

- Pracownicy dokładają wszelkich starań, aby seniorzy mieli zapewnioną najlepszą opiekę, pomoc i aby aktywnie spędzali czas

- zaznacza kierownik DDS Leokadia Tomczyk. 

Uczestnikami zajęć Dziennego Domu mogą być osoby nieaktywne zawodowo w wieku od 60 lat, zarówno kobiety jak i mężczyźni z terenu gminy Kolbuszowa.  Seniorzy mają codziennie zapewniony dowóz do placówki oraz odwóz do miejsca zamieszkania. 

Pomoc seniorom

Głównym celem działalności placówki jest zapobieganie wykluczeniu oraz marginalizacji seniorów z terenu Gminy Kolbuszowa z życia społecznego, poprzez zapewnienie im różnych form aktywizacji i samorealizacji, zarówno w sferze kultury, rozrywki, zdrowia jak i aktywnego spędzania czasu wolnego i rozwijania własnych zainteresowań. Działalność bieżąca Dziennego Domu Senior+ zgodnie z założeniami rządowego Programu wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025, polega na realizacji podstawowych usług mających na celu udzielanie seniorom pomocy w codziennych czynnościach, na zapewnieniu minimum jednego posiłku, w szczególności gorącego oraz innych usług wspomagających, dostosowanych do potrzeb osób starszych. 

W placówce uczestnicy do dyspozycji mają kilka odpowiednio wyposażonych sal  m.in.: pomieszczenie ogólnodostępne pełniące funkcję sali spotkań i jadalni; pomieszczenie kuchenne; salę klubową wyposażoną w telewizor, komputer, bibliotekę; pomieszczenie do odpoczynku z miejscami leżącymi oraz salę, w której prowadzona jest rehabilitacja i zajęcia ruchowe. 

W Dziennym Domu Senior+ seniorzy aktywnie uczestniczą w rozmaitych zajęciach, doskonaląc różne umiejętności. Ponadto placówka jest miejscem spędzania wolnego czasu, towarzyskiej integracji, wzajemnej pomocy i wsparcia oraz dzielenia się doświadczeniami. 

Zaradność

W ramach zajęć kulinarnych osoby starsze biorą udział w przygotowaniu posiłków. Oczywiście w obecnym czasie, kiedy wciąż jest epidemia, zajęcia kulinarne wyglądają nieco inaczej. Najważniejsze jest zachowanie reżimu sanitarnego, dlatego też forma zajęć kulinarnych jest bardziej indywidualna, niegrupowa. 

Celem tych zajęć jest aktywizacja i usprawnianie. Seniorzy kształtują postawę zaradności, rozwijają umiejętności z zakresu samodzielnego radzenia sobie w czynnościach domowych niezbędnych do bardziej niezależnego życia. Ponadto biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiczną, seniorzy utrwalają także nawyk dokładnego mycia i dezynfekcji rąk przed przystąpieniem do zajęć kulinarnych, ale również  przed spożywaniem przygotowanych posiłków i bezwzględnej konieczności zachowania czystości podczas przygotowywania posiłków. 

Terapia zajęciowa to czynności o charakterze zajęć manualnych, które mają na celu poprawę sprawności fizycznej, psychicznej i społecznej. Seniorzy w ramach zajęć wykonują różnego rodzaju wyroby i prace plastyczne. Zajęcia te integrują, aktywizują seniorów, przyczyniają się do ogólnego usprawniania i pobudzania zaradności, uczą współdziałania w grupie i środowisku rozwijają różne zainteresowania, wyzwalają możliwości twórcze seniorów oraz likwidują nudę i monotonny tryb życia. 

W ramach zajęć ruchowych i rehabilitacji prowadzonych pod okiem fizjoterapeuty, seniorzy mogą spowolnić zmiany zachodzące w organizmie i utrzymać dobrą kondycję na lata. Poprzez codzienną aktywność ruchową i rehabilitację, osoby starsze mogą jak najdłużej być sprawne, samodzielne i niezależne od pomocy innych osób. 

Podczas zajęć edukacyjnych seniorzy pobudzają umysł do działania, ćwiczą pamięć, koncentrację, podzielność  uwagi i inne procesy poznawcze. Celem tych  zajęć jest poprawa i jak najdłuższe utrzymanie sprawności intelektualnej. 

Uczestnicy podczas codziennych spotkań chętnie dzielą się swoją wiedzą, wymieniają doświadczenia, pomagają sobie wzajemnie. Ponadto chętnie uczestniczą w różnych formach zajęć wypoczynkowych i rozrywkowych np. gry stolikowe, rozwiazywanie krzyżówek, słuchanie radia, oglądanie telewizji i ciekawych filmów, przeglądanie czasopism i czytanie książek. Warto również wspomnieć, że placówka, kiedy jest to możliwe, gości różnych specjalistów i ciekawe osoby, które chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami oraz dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli. Zapisy i rekrutację do udziału w zajęciach Dziennego Domu Senior+ prowadzą pracownicy socjalni Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolbuszowej. 

Za odpłatą

Pobyt w placówce jest częściowo odpłatny. Wysokość odpłatności uzależniona jest od dochodu osoby samotnie gospodarującej lub od dochodu na osobę w rodzinie /brane jest pod uwagę kryterium dochodowe określone w ustawie o pomocy społecznej. Zasady odpłatności za pobyt w placówce reguluje stosowna Uchwała Rady Miejskiej w Kolbuszowej. 

Różne zajęcia prowadzone w placówce mają na celu aktywizację osób starszych a ich efektem jest między innymi możliwość utrzymania ich sprawności fizycznej i intelektualnej, możliwość realizacji własnych pasji, zainteresowań, pobudzanie zaradności seniorów, integrację z innymi uczestnikami zajęć, zapobieganie wykluczeniu społecznemu. Aktywizacja seniorów w różnych formach, stanowi bowiem ważny element w pracy z osobami starszymi i przyczynia się do poprawy jakości ich życia. 

Sytuacja epidemiczna niewątpliwie wpłynęła na funkcjonowanie wielu instytucji, także Dziennego Domu. Jednak stosując się do wytycznych i rekomendacji Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz przestrzegając reżimu sanitarnego, zajęcia w placówce mogą się odbywać i uczestnicy mogą aktywnie spędzać czas. 

Dzienny Dom funkcjonuje w dni robocze, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. W  tym czasie osoby zaineresowane mogą odwiedzać placówkę, pamiętając 

o przestrzeganiu zasad sanitarnych. 

Wszelkie informacje dotyczące skierowania do placówki można uzyskać w  Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kolbuszowej /tel. 17 22 71 133/  oraz w Dziennym Domu Senior+ w Hucie Przedborskiej  /tel. 17 747 90 96/. 

Zachęcamy również do odwiedzania strony internetowej Dziennego Domu: 

www.mgops.kolbuszowa.pl; zakładka  Dzienny Dom Senior+.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy