Tomasz Buczek, pochodzący z powiatu kolbuszowskiego został wybrany przez mieszkańców Podkarpacia na nowego europosła. Zasiądzie on w Parlamencie Europejskim, reprezentując nasz kraj w Unii Europejskiej.
W wyborach do europarlamentu Tomasz Buczek osiągnął bardzo dobry wynik. Zagłosowało na niego 51 754 mieszkańców Podkarpacia.
Największe poparcie zdobył w powiecie kolbuszowskim. Tutaj zagłosowało na niego 4439 mieszkańców, czyli 24,53 proc. wszystkich głosów. Najmniejsze poparcie uzyskał z kolei w Przemyślu - 4,81 proc.
- Uzyskałem mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Ten sukces nie byłby możliwy bez zaangażowania i tytanicznej pracy wielu osób, od działaczy i sympatyków pomagających w kampanii po kandydatów na naszych listach
- komentował wynik Tomasz Buczek.
Więcej o tym przeczytasz w artykule: Kim jest Tomasz Buczek, nowy europoseł. Skąd pochodzi, czym się zajmuje
Ile zarobi Tomasz Buczek jako europoseł?
Europarlamentarzyści zarabiają w euro. Nie są to małe pieniądze. Miesięczne wynagrodzenie europosła wynosi 10 075,42 euro brutto. Od tej kwoty należy odliczyć podatek i składkę ubezpieczeniową, co daje na rękę około 7854 euro.Przeliczając tę kwotę na złotówki, daje miesięcznie zarobek w wysokości 34 164,90 zł (sprawdzając po kursie z 14 czerwca). Wynagrodzenie europarlamentarzystów wypłacane jest z budżetu Unii Europejskiej.
Miesięczna pensja to nie wszystko. Co jeszcze wchodzi w skład wynagrodzenia jeżeli chodzi o pełnienie funkcji europosła?
Posłowie PE mogą liczyć na różne dodatki, czyli pieniądze, które pokrywają wydatki ponoszone w związku z wykonywaniem obowiązków parlamentarnych.
Dieta z tytułu kosztów ogólnych – zryczałtowana kwota to 4950 euro miesięcznie (21 532,5 zł). Czyli pieniądze na wynajem biura, sprzęt, oprogramowanie, telefon, czy materiały biurowe.
Dieta „pobytowa”, czyli dzienna – ma pokryć koszty związane z przebywaniem w PE. W tym przypadku chodzi głównie o posiłki i zakwaterowanie. Jest to 350 euro za dzień (1 522,5 zł). Warunkiem otrzymania tych pieniędzy jest potwierdzenie swojej obecności, wpisując się na przeznaczonej do tego liście.
Europosłowie mogą też liczyć na zwrot kosztów podróży. Muszą oni jednak przedstawić dowody poniesionych kosztów, czyli np. bilety lotnicze lub rachunki za benzynę. Za każdy przejechany kilometr przysługuje zwrot 0,58 euro, limitem jest 1000 km.
Kiedy Tomasz Buczek i inni europosłowie rozpoczną pracę?
Wybory europejskie odbyły się 6 - 9 czerwca. Nowo wybrani posłowie i posłanki do Parlamentu Europejskiego podejmą na początek kluczowe decyzje dotyczące m.in. tego, kto będzie kierował instytucjami UE.Pierwsza sesja plenarna nowego parlamentu odbędzie się 16-19 lipca w Strasburgu.
Na pierwszej sesji plenarnej eurodeputowani wybiorą nowego przewodniczącego, wiceprzewodniczących oraz kwestorów, a także zdecydują o liczbie posłów i posłanek zasiadających w każdej komisji parlamentarnej.
Następnie zagłosują nad wyborem nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej, a potem ocenią kandydatów na komisarzy podczas publicznych wysłuchań. Aby objąć urząd, nowa Komisja Europejska będzie musiała zostać zatwierdzona przez parlament w głosowaniu plenarnym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.