Reklama

Reklama

Tam jest niebezpiecznie! Skrzyżowanie w Cmolasie zostanie przebudowane. Gdzie i kiedy?

Opublikowano: śr, 25 sie 2021 06:33
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jak bumerang wraca temat konieczności przebudowy niebezpiecznego skrzyżowania obok biblioteki w Cmolasie. Okazuje się, że jest zielone światło w tej sprawie.

Andrzej Zagroba, radny z Cmolasu, dopytywał na ostatniej sesji (3 sierpnia) o nieszczęsne skrzyżowanie w Cmolasie. - W ostatnim czasie na drodze powiatowej widzieliśmy jakąś aktywność, czy to geodezyjną, czy jakąś inną pomiarową. Mówię o drodze pomiędzy kościołem a cmentarzem - tłumaczył radny Zagroba.

ZOBACZ TAKŻE: Sołtys: W Widełce powinien być odcinkowy pomiar prędkości

- Czy mamy jakąś informację, jakie są zamierzenia zarządu dróg powiatowych, czy w końcu doczekamy się tej reorganizacji ruchu, o którą wnioskowaliśmy kilka razy? Mam na myśli przejścia dla pieszych i kratki ściekowe. Co wiemy w tej materii?

- pytał radny. 

Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, tłumaczył, że z informacji, jakie uzyskał od Eugeniusza Szczebiwilka, dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Kolbuszowej, wynika, że w tym roku na tej drodze ma powstać nowy asfalt (od krajowej "dziewiątki" do biblioteki). Wójt wyraził także nadzieję, że zarząd zajmie się feralnym skrzyżowaniem. 

Na tę chwilę pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu mają kierowcy jadący od strony Jagodnika. Samochody jadące zaś z Trzęsówki lub w tamtym kierunku muszą ustąpić jadącym od strony cmentarza (drogą z pierwszeństwem). Czy zmiana organizacji ruchu byłaby lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem?

Zagrożone bezpieczeństwo

Do sprawy odniósł się jakiś czas temu Ryszard Gaweł, radny z Ostrów Tuszowskich. - Doszły do mnie słuchy, jakoby nasza gmina miała zwrócić się do powiatu odnośnie zmiany podporządkowania dróg, na skrzyżowaniu koło starego kościółka w Cmolasie - mówił podczas jednej z sesji radny Gaweł.

- Jestem użytkownikiem bardzo częstym tej drogi, stąd zabieram głos w tej sprawie. Jest składany wniosek, być może się mylę, odnośnie zmiany podporządkowania tych dróg, co miałoby poprawić bezpieczeństwo. Wydaje mi się, że wręcz przeciwnie, bezpieczeństwo będzie zagrożone

- wyjaśniał rajca.

Ryszard Gaweł swoje wątpliwości poparł tym, że wielu kierowców jeździ "na pamięć" i często nie zwraca uwagi na znaki drogowe. Dlatego po zmianie organizacji ruchu na skrzyżowaniu mogłoby dochodzić do kolizji i wypadków.

ZOBACZ TAKŻE: Wypadek w Cmolasie. Doszło do czołowego zderzenia

- Wydaje mi się, że jakakolwiek zmiana na tym skrzyżowaniu, rzeczywiście newralgicznym i rzeczywiście nie do końca bezpiecznym, jeżeli miałaby zachodzić, to bardzo bym prosił, aby wystosować prośbę o zbudowanie tam małego ronda

- proponował przedstawiciel mieszkańców. Jak dodał, wtedy skrzyżowanie stałoby się znacznie bezpieczniejsze.

Będzie przebudowa 

W sprawie drogi powiatowej oraz niechlubnego skrzyżowania w Cmolasie skontaktowaliśmy się z Eugeniuszem Szczebiwilkiem, dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych w Kolbuszowej. Szef zarządu potwierdził, że droga zyskać ma nowy dywanik asfaltowy. 

Co jednak z palącym problemem skrzyżowania? Nasz rozmówca wyjaśnił, że w tym roku powstać ma projekt dotyczący jego przebudowy. Na czym miałaby polegać wspomniana przebudowa?

Dyrektor Szczebiwilk poinformował, że pierwszeństwo na skrzyżowaniu się nie zmieni, nadal będą je mieć kierowcy jadący w stronę cmentarza. Drogi mają zostać jednak wyprostowane, co za tym idzie poprawić się ma widoczność dla kierowców jadących od strony Trzęsówki. Prace ruszyć mają w przyszłym roku. 

Co o pomyśle ronda w tamtym miejscu mówi dyrektor kolbuszowskiego zarządu dróg? Jego zdaniem budowa tego typu skrzyżowania w tamtym miejscu byłaby bezcelowa. 

Argument za przebudową 

Jednym z wielu argumentów przemawiających za koniecznością przebudowy krzyżówki jest fakt, że w jego okolicy powstać ma sklep spożywczy liczący ponad 500 metrów kwadratowych. Wybudowany ma zostać pomiędzy drogami powiatowymi relacji Cmolas-Trzęsówka oraz Cmolas-Ostrowy Tuszowskie. Stanąć ma on na działce o powierzchni 35 arów, na wprost cmentarza. O tym przeczytasz tutaj: W Cmolasie powstanie nowy supermarket

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  Robert

  Przez 27 ostatnich lat było chyba 6 kolizji

 • miesiąc temu | ocena +2 / -0

  instruktor

  o kuźwa ale z was kierowcy jeden drugiego pogania i łupie w tył myślą te dziady ze to zabawka, żeby nie radzić sobie na takich prostych skrzyżowaniach odebrać dziadostwu prawka...

 • miesiąc temu | ocena +2 / -0

  fan

  Ktoś poda w końcu do ilu kolizji tam doszło bo ja pamiętam jedną?

  • miesiąc temu | ocena +2 / -1

   Cmolesianin

   Trzęsowioki chcieliby jechać autobusem bez hamowanio, bo sie im szybko klocki zużywają.

   • miesiąc temu | ocena +1 / -0

    Karo

    Gnój wyrzuć od starej, a nie udzielasz się na forum, wsioku!

 • miesiąc temu | ocena +4 / -0

  ???

  Na pamięć to sobie mogą baraszkować w łóżku. Postawić duże czytelne znaki, ogłosić z ambony dwa razy i plebs się przyzwyczai. A który spowoduje kolizję to wysłać na badania wzroku.