Nasza redakcja Korso Kolbuszowskie i nasi dziennikarze codziennie dostarczali Państwu najważniejszych informacji z powiatu kolbuszowskiego i nie tylko. Co tydzień przygotowywaliśmy dla was także nasz tygodnik.
Mamy nadzieję, że w 2025 roku będziemy mogli kontynuować swoją pracę, dzięku której możecie być na bieżąco z informacjami.
STYCZEŃ
- Cała Polska mówi o Kolbuszowej - czyli Adamczysze z serialu "1670" Netfliksa. Po grudniowej premierze kolbuszowski skansen stał się wyjątkowym miejscem dla fanów superprodukcji.
- Jan Zuba ogłosił na łamach Korso, że po blisko 20 latach kierowania gminą Kolbuszowa nie będzie starał się ponownie o stanowisko burmistrza miasta.
- Czad znów zabił. W bloku przy ul. Ruczki w Kolbuszowej zmarł 43-latek.
- Nagranie z radnym z gminy Niwiska stało się hitem internetu. Józefa Prymona uchwycono na marszu w obronie mediów publicznych.
- W parafii w Komorowie wieloletni proboszcz Andrzej Cag złożył rezygnację. Zastąpił go ks. Krzysztof Nowak.
- Jacek Nita, szef kolbuszowskich strażaków, przeszedł na emeryturę.
- Kolejny rekord WOŚP w Kolbuszowej. Zebrano ponad 64 tys. zł.
- Diamentową (60.) rocznicę ślubu świętowali Janina i Stefan Marek z Kupna. Z kolei w gminie Dzikowiec jubileusz 50 wspólnie spędzonych lat obchodziło 14 małżeństw.
- Magdalena Kuna z Kolbuszowej Górnej wybrana została Wolontariuszem Powiatu Kolbuszowskiego 2023 roku.
- W Przedborzu samochód transportu medycznego wypadł z drogi i uderzył w ogrodzenie. Poszkodowane zostały trzy osoby.
LUTY
- O tym mówiła cała Polska. W Staniszewskiem mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego odpowie m.in. za ucieczkę przed policją i uszkodzenie dwóch radiowozów. Mężczyzna tłumaczył policjantom, że chciał poczuć się jak w grze komputerowej.
- 9 lutego maszyny rolnicze zalały ulice miast na znak protestu przeciwko planowanemu wdrożeniu Zielonego Ładu przez UE. Protest odbył się także w Kolbuszowej.
- Tym razem w Kopciach odbył się coroczny zjazd sołtysów z powiatu kolbuszowskiego.
- Mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego otrzymali alerty, aby nie jeść galarety wieprzowej zakupionej na targu w Nowej Dębie. Jedna osoba, która zjadła ten produkt, zmarła.
- Kolbuszowska biblioteka wydała trzeci, i zarazem ostatni, tom "Dzieje Kolbuszowej" opisujący historię miasta.
- W Kolbuszowej Górnej 19-letni mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego próbował podpalić stodołę swojego znajomego. Trafił do aresztu.
- 6,5 tys. mieszkańców bez wody zdatnej do spożywania i użytku. To efekt zanieczyszczenia wodociągu bakterią z grupy coli w gminie Dzikowiec.
- Na cmentarzu komunalnym w Kolbuszowej Dolnej ruszyła budowa nowoczesnego domu przedpogrzebowego. Inwestycja ma pochłonąć 2,7 mln zł.
MARZEC
- 2 marca bp Jan Wątroba poświęcił Niepubliczny Ośrodek Rehabilitacji w Cmolasie, który uruchomił Caritas Diecezji Rzeszowskiej.
- Po 11 latach kolbuszowska policja ma nowego oficera prasowego. Funkcję po Jolancie Skubisz-Tęczy przejął Adrian Kocój.
- W kolbuszowskim starostwie świętowano 25 lat powiatu kolbuszowskiego.
- 380 kandydatów z powiatu kolbuszowskiego zgłosiło swój start w wyborach na radnych miejskich, gminnych, powiatowych i wojewódzkich.
- Joanna Serafin z Korso Kolbuszowskie zajęła trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie "Local e-Journalism Awards 2023" w kategorii wywiad.
- Dwie produkcje nagrane w Kolbuszowej - "1670" oraz "Kos" zostały nagrodzone na 26. gali Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.
- Dwójka z czwórki kandydatów na stanowiska wójta gminy Cmolas wzięła udział w debacie zorganizowanej przez Korso. W Kolbuszowej na udział w spotkaniu zdecydowało się trzech z czterech startujących na burmistrza.
- Marcinowi Wieczerzakowi powierzono pełnienie obowiązków komendanta kolbuszowskich strażaków.
- Po raz drugi rolnicy zablokowali miasto. Tym razem strajkujący prowadzili protest przed 12 godzin.
KWIECIEŃ
- W poniedziałek wielkanocny w stawie w Przyłęku utopił się 40-letni mężczyzna. *
- Higienistka uratowała uczennicę szkoły ponadpodstawowej w Weryni. Doszło do nagłego zatrzymania serca nastolatki.
- Ponad 20 tys. mieszkańców powiatu kolbuszowskiego wzięło udział w wyborach samorządowych. Największe zmiany w Kolbuszowej - burmistrzem został Grzegorz Romaniuk, w Cmolasie - wójt Bernadetta Wolak-Posłuszny oraz Dzikowcu - wójt Bogumiła Kosiorowska, która zwyciężyła z Józefem Tęczą w drugiej turze.
- Ruszyła przebudowa miejskiego targowiska w Kolbuszowej. Obiekt będzie nieczynny do końca roku.
- W Świerczowie otwarta została remiza OSP. Budynek powstawał od marca 2019 roku.
- Magda Orzech z Kolbuszowej została mistrzynią Polski w kategorii bikini fitness.
- Koło Łowieckie "Darz Bór" ze Świerczowa obchodziło 60 lat istnienia.
- W powiecie kolbuszowskim utworzono rezerwat przyrody "Dolina Smarkatej"
- Zarzut znęcania się nad zwierzętami usłyszało dwóch mieszkańców powiatu. Jeden zastrzelił kota, drugi - ranił psa w głowę, związał i porzucił w lesie.
- GDDKiA ogłosiła przetarg na remont mostu w Zarębkach.
MAJ
- Radni gminni i powiatowi, a także wójtowie i burmistrz złożyli ślubowania po wyborach i oficjalnie objęli swoje stanowiska.
- Ikona Matki Boskiej z Dębu, która została 11 razy postrzelona przez radzieckich żołnierzy, odzyskała dawny blask. Odnowiony obraz można teraz podziwiać w kościele w Weryni.
- Za nami matury, do których przystąpiły setki uczniów z powiatu kolbuszowskiego.
- Radni z gminy Kolbuszowa zdecydowali, że podwyższą swoje diety, co wzbudziło kontrowersje wśród mieszkańców ii wyborców.
- Brak lekarza w ośrodku zdrowia spędza sen z powiek pacjentów. Mimo starań dyrekcji szpitala, pod którego podlega placówka, ciężko o dobrego i chętnego specjalistę
- W całej Polsce i w powiecie kolbuszowskim występowało duże zagrożenie pożarowe w lasach, którym przez suszę groziło zamknięcie.
- Piekło, które zgotował 43-latek własnej matce, trwało przez kilkanaście lat. W domowym zaciszu znęcał się nad nią, stosując przemoc fizyczną i psychiczną. Nikt nie miał pojęcia o tym, co musiała znosić staruszka. W końcu nie wytrzymała.
- Tysiące wiernych wzięło udział w procesjach z okazji Bożego Ciała, które odbyły się niemal w całym powiecie kolbuszowskim.
CZERWIEC
- Ks. kan. Jan Chmura, duszpasterz parafii pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej, obchodził niezwykły jubileusz - 50. rocznicę święceń kapłańskich. Z tej okazji w kościele odbyła się uroczysta msza święta.
- W sieci pojawiła się informacja o dużych zmianach w parafiach w powiecie kolbuszowskim. Swoich duszpasterzy pożegnali m.in. parafianie z Kolbuszowej, Ostrów Tuszowskich czy Cmolasu.
- Po wielu latach starań mieszkańców przysiółka Jamnica w Trzęsówce doczekali się remontu drogi i nowego asfaltu.
- W gminie Majdan Królewski nastąpiła zmiana na stanowisku sołtysa. Mowa o Krzątce, Hucie Komorowskiej i Brzostowej Górze.
- Informacja o wyborze Tomasza Buczka z Kolbuszowej Górnej na europosła w wyborach obiegła całą Polskę. Zdobył on ponad 50 tysięcy głosów poparcia.
- Dni Kolbuszowej w tym roku były inne niż zwykle. Bez disco polo, za to z mocnym hip-hopowym akcentem. Publiczność rozgrzała także gwiazda niedzielnego wieczoru - zespół Łzy.
- W gminie Niwiska odbyły się wybory na sołtysów. Zmiany nastąpił w Przyłęku, Siedlance i Kosowach.
- W punkcie LOTTO na rynku w Kolbuszowej osoba trafiła trzeci stopień wygranej w Eurojackpot, zdobywając prawie 1,2 miliona złotych.
LIPIEC
- Mieszkańcy Hadykówki rozpoczęli batalię z siecią telekomunikacyjną, która planuje w ich miejscowości postawić maszt 5G. Stanowczo się temu sprzeciwiają.
- Nad zalewem w Wilczej Woli pojawiły się nowe atrakcje - parasole i miejsce do wypoczynku.
- OSP Widełka obchodziła swoje 100-lecie powstania jednostki. Swoje 25-lecie świętowała z kolei Kapela Widelanie.
- W Dzikowcu odbyły się Jagodowe Specjały połączone ze zjazdem Krystyn.
- Koło Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi obchodziło swoje 70-lecie istnienia. Z tej okazji odbyła się jubileuszowa impreza.
- * Sąd Apelacyjny w Rzeszowie zdecydował, że gmina Raniżów ma zwrócić należne pieniądze powiatowi kolbuszowskiemu za remont drogi w Woli Raniżowskiej. Wójt Władysław Grądziel zapowiedział, że to nie koniec, a dopiero początek batalii, której finał ma znaleźć się w Sądzie Najwyższym.
- Prezesem Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kolbuszowej został Wiesław Haraf.
- Susza dotknęła powiat kolbuszowski. Słabe plony, straty w zbożach nawet do 50 procent, wysuszona trawa i częste pożary. Rolnicy liczyli traty w uprawach przez ciągły brak opadów.
- Mieszkańcy wsi Leszcze hucznie i dumnie świętowali 500-lat istnienia ich miejscowości.
SIERPIEŃ
- W wypadku w Leszczach zginął młody rowerzysta. Został potrącony przez samochód. Miał 22 lata i był utalentowanym sportowcem. Śledztwo w tej sprawie nadzorowała prokuratura w Kolbuszowej.
- Sieć obiegły zdjęcia nowego "fotoradaru, który został postawiony w miejscowości Przyłęk. Choć była to atrapa i dożynkowa dekoracja, mieszkańcy tym samym chcieli zwrócić uwagę na problem z niebezpiecznym skrzyżowaniem we wsi.
- Mieszkańcy Cmolasu i wierni hucznie świętowali coroczny odpust.
- * Strażacy i piłkarze z Przedborza świętowali swoje jubileusze. OSP obchodziła 90-lecie istnienia, a klub Huragan Przedbórz 75-lecie.
- Gmina Raniżów znajdująca się w powiecie rzeszowskim, a nie jak dotąd w powiecie kolbuszowskim. Czy istnieje możliwość, aby powiat uszczuplił się o jedną gminę? Wójt jest za i co więcej, prowadzi już w tym kierunku rozmowy.
- Mieszkańcy gmin Cmolas, Dzikowiec i Kolbuszowa wybrali swoich sołtysów.
- Strażacy wyławiali martwe małże ze zbiornika Maziarnia w Wilczej Woli. W sumie odłowiono ponad pół tony mięczaków.
- Pary z gminy Niwiska obchodziły swoją 50. rocznicę małżeństwa.
- Niedźwiedź pojawił się w Siedlace. Władze wystosowały apel do mieszkańców o ostrożność.
WRZESIEŃ
- Znamy wyniki badań martwych i żywych małży ze zbiornika Maziarnia. Parametry były nieco wyższe od norm, a przyczyną śnięcia mogła być zbyt ciepła woda.
- Gminy Kolbuszowa nie stać na utrzymanie szkoły specjalnej w Kolbuszowej Dolnej i zamierza ją przekazać starostwu.
- Grzegorz Dzimiera, Komendant Straży Miejskiej w Kolbuszowej, po 11 latach na tym stanowisku przeszedł na emeryturę. Zastąpił go Piotr Sajdak.
- Dorota Wilk zrezygnowała z funkcji dyrektora Szkoły Muzycznej w Niwiskach – zastąpiła ją Anna Mucha.
- Na podium powiatowych zawodów pożarniczych w grupie "A" stanęli druhowie z OSP Majdan Królewski, OSP Kolbuszowa Górna i OSP Kupno.
- Odnotowano 11 przypadków groźnego krztuśca, głównie u dzieci.
- Paraolimpijka Róża Kozakowska wróciła po dramatycznych igrzyskach do Przyłęka.
- Powiat pomaga ofiarom powodzi. W akcję włączyły się samorządy, rolnicy, strażacy i ludzie dobrej woli.
- Mieszkańcy i samorządowcy domagają się fotoradarów w Cmolasie i Przyłęku oraz odcinkowego pomiaru prędkości w Raniżowie.
- GDDKiA ogłosiła przetarg na nowy 60-kilometrowy odcinek drogi krajowej nr 9.
- Radna Maria Wiącek z Przyłęka złożyła rezygnację.
PAŹDZIERNIK
- Kompletnie pijana 33-latka wjechała z dziećmi do rowu przy szkole w Kolbuszowej Górnej.
- Wszystkie gminy w Polsce przystępują do sporządzania planu ogólnego. Mieszkańcy złożyli setki wniosków.
- Kamil Kopeć, uczeń ZSA-E w Weryni, został mistrzem świata w trójboju siłowym.
- W skansenie otwarto nową ekspozycję - plebanię z Ostrów Tuszowskich.
- W kolegiacie wymieniane są okna i odnawiane witraże.
- W wypadku w woj. świętokrzyskim zginął 50-letni motocyklista z naszego powiatu.
- Oficjalnie otwarto nową siłownię w OWiR w Cmolasie.
- Kontrowersyjne progi zwalniające na ul. Piłsudskiego wywołały burzliwą dyskusję.
- W powiecie hoduje się pół miliona drobiu, tysiące krów, świń, koni, owiec i alpaki.
- Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zyska nowoczesną recepcję za niemal 7 mln zł.
- Zmarła Cecylia Garbacka, była nauczycielka ZST w Kolbuszowej.
- Europoseł Tomasz Buczek obawia się rozpadu powiatu z powodu sporu między starostwem a gminą Raniżów.
- Policjanci z Kolbuszowej dostali trzy nowe radiowozy.
- Do wieczności odszedł 98-letni ks. Tadeusz Kulig, były proboszcz parafii w Trzęsówce.
LISTOPAD
- W Kolbuszowej Górnej kierowcy mogą być karani na podstawie odcinkowego pomiaru prędkości, który według NIK mógł być zalegalizowany z naruszeniem prawa.
- Kolbuszowa wydaje co miesiąc 15 tys. zł na opiekę nad psami odebranymi właścicielom.
- Mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego licznie oddali hołd poległym za wolność ojczyzny.
- Awaria krytej pływalni Fregata spowodowała jej zamknięcie na kilkadziesiąt godzin.
- W Cmolasie strażacy uratowali dwa psy z pożaru garażu, który zamienił się w zgliszcza.
- Radni zdecydowali, że dworzec w Kolbuszowej będzie czynny przez całą dobę.
- Do grona zasłużonych dla Kolbuszowej dołączyło 10 nowych osób.
- Zmarł Wiktor Szwanenfeld, 90-letni plecionkarz z Nowej Wsi.
- Drużyna "Lasowiaków" dwukrotnie wystąpiła w Familiadzie, wygrywając ponad 2000 zł.
- W Kupnie rusza budowa zbiornika retencyjnego.
- Agata Bąk z Majdanu Królewskiego i Klaudia Bednarz z Krzątki zdobyły Kilimandżaro.
- Dwóch mieszkańców powiatu straciło blisko 200 tys. zł metodą "na wypadek".
- Na cmentarnej kweście w Kolbuszowej zebrano rekordowe 20 tys. zł na renowację nagrobków.
- Andrzej Wesołowski wydał książkę pt. "Wielka Wojna w małym mieście".
GRUDZIEŃ
- Od grudnia na dworcu w Kolbuszowej zaszły zmiany – podróżni mają teraz do dyspozycji całodobową poczekalnię oraz darmowe toalety.
- Fregata nieustannie ulega awariom, co poważnie zakłóca funkcjonowanie basenu i rodzi pytania o przyszłość tego obiektu.
- W Niwiskach odbyła się jubileuszowa, 20. edycja "Biesiady u Hupki".
- W grudniu pożegnaliśmy Marię Rzeszutek, założycielkę zespołu Cmolasianie oraz Stanisława Wronę - muzyka, kompozytora i nauczyciela.
- Ks. Jana Pępka na stanowisku dziekana Dekanatu Kolbuszowa-Zachód zastąpił ks. Kazimierz Franczak z Niwisk.
- 19-letnia Natalia Bandura z Raniżowa zakwalifikowała się do finału Polska Miss 2024.
- Radni z gminy Kolbuszowa podjęli decyzję o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Domatkowie.
- Gmina i miasto Kolbuszowa zostały zawierzone Matce Boskiej Jasnogórskiej.
- W Niwiskach wybuchł pożar, w którym spłonął garaż wraz z samochodem, część elewacji domu, a właściciel z poparzeniami trafił do szpitala.
- 45 rodzin z powiatu kolbuszowskiego otrzymało wsparcie, a wszystko za sprawą "Weekendu Cudów" Szlachetnej Paczki.
- Wybrane zostały preferowane warianty obwodnicy Kolbuszowej i Nowej Dęby.
- Adam Kozubal, nauczyciel WF z kolbuszowskiego liceum, świętował 35-lecie pracy zawodowej.
- Na rynku w Kolbuszowej tradycyjnie odbyła się wigilia miejska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.