Reklama

Szkoły zostają - nie wszyscy są zadowoleni

Opublikowano:
Autor:

Szkoły zostają - nie wszyscy są zadowoleni - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wszystkie szkoły podstawowe na terenie gminy od 1 września staną się placówkami ośmioklasowymi – taką decyzję podjęli radni miejscy na ostatniej sesji (7 lutego). Nie wszystkim jednak taki pomysł się spodobał. Krytyczne opinie pojawiły się zarówno wśród samorządowców, jak i nauczycieli.

Rozmowy na temat tego, jak reforma oświaty odbije się na gminnych placówkach, rozpoczęły się jeszcze w grudniu. Kilka razy temat ten poruszany był przez członków komisji oświatowej. Początkowo zakładano, że nie wszystkie placówki z terenu gminy będą miały szansę na funkcjonowanie jako pełne ośmioklasowe szkoły podstawowe. Powodem miała być zbyt mała liczba uczniów. Zagrożone były szkoły w Bukowcu, Domatkowie, Zarębkach i Przedborzu. - Trudno sobie wyobrazić, żeby maleńkie szkoły, w których jest w klasie po czterech, pięciu, dwóch uczniów, mogły być ośmioklasowymi szkołami podstawowymi. Darujmy sobie takie myślenie. Nikt się pod tym nie podpisze. Trzeba też wziąć pod uwagę możliwości lokalowe. Te małe szkoły nie są w stanie zapewnić warunków do nauczania w ośmioletniej szkole podstawowej, dlatego że część pomieszczeń została zajęta pod potrzeby wychowania przedszkolnego, utworzone zostały pracownie informatyczne – mówił jeszcze początkiem stycznia Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. Według wstępnych założeń w tych placówkach miały pozostać klasy 1 – 3 oraz oddziały przedszkolne. Propozycja ta, jak podkreślał włodarz gminy, wydawała się być najbardziej sensowna. - Ja nie chcę zamykać szkół i jestem przeciwnikiem likwidacji tych placówek. Tym najmłodszym dzieciom trzeba dać możliwość, żeby w swojej miejscowości miały taką malutką wiejską szkołę – zapewniał podczas grudniowego spotkania członków komisji oświaty Jan Zuba. Ostatecznie jednak, poddany pod głosowanie na ostatniej sesji (7 lutego) projekt uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do założeń reformy oświaty, różnił się od wcześniejszych propozycji.

Więcej w 7 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE