Reklama

Szkoła w Posuchach oficjalnie zlikwidowana. Zostaje jednak przedszkole

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Szkoła w Posuchach oficjalnie zlikwidowana. Zostaje jednak przedszkole - Zdjęcie główne

Szkoła w Posuchach oficjalnie zlikwidowana. Zostaje jednak przedszkole | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI To już pewne. Szkoła w Posuchach, w gminie Raniżów, za kilka miesięcy przestanie istnieć. Urząd chce jednak w placówce zachować przedszkole, do którego uczęszcza kilkanaścioro dzieci.

- 20 stycznia o godz. 7.59 otrzymałam maila z projektem uchwały rady gminy o zamiarze likwidacji szkoły. Był to cios - mówiła Teresa Chajec, dyrektor szkoły. Przypomnijmy, że w styczniu radni z gminy Raniżów podęli decyzję w sprawie zamiaru likwidacji szkoły w Posuchach. Podkreślali jednak, że jest to na razie zamiar. Wielu z nich zapewniało, że jeżeli gmina nie będzie chciała utrzymać przedszkola i będzie zamierzać zamknąć całą placówkę, nie zgodzą się na to. 

Placówka ma zostać ostatecznie zamknięta 31 sierpnia 2023 r. Ma działać zatem do końca roku szkolnego, do którego zostało jeszcze kilka miesięcy. 

W szkole działają jedynie klasy I-III oraz oddział przedszkolny. Z dniem 1 września 2023 roku dzieci mają mieć zapewnioną kontynuację nauki oraz dowóz do szkoły w Raniżowie. Według stanu na dzień 30 września 2022 r. do szkoły uczęszcza zaledwie ośmiu uczniów oraz do oddziału przedszkolnego 15 maluchów. 

 W szkole w Posuchach zatrudnionych jest sześciu nauczycieli w łącznym wymiarze 3,66 etatu oraz jedna osoba obsługi w wymiarze 0,50 etatu. 

Rekord w likwidacji

Roman Olszowy, radny, zabierając głos podczas styczniowej sesji, zauważył, że analizując statystykę dzieci z oddziału przedszkolnego, roczniki 2017,2018, 2019 wskazują na wzrost liczebności dzieci.

- Dlaczego, jeśli mieliśmy tych dzieci coraz mniej, nie została ona zlikwidowana, a teraz jak widzimy, że dzieci, które są w przedszkolu i które będą chodzić do tej szkoły, podcinamy skrzydła tej szkole. Kadencja tej rady zlikwidowała już dwie szkoły. Trzecia będzie już rekordem nie tylko w skali powiatu, województwa, a może zapiszemy się w tym miejscu w skali kraju

- mówił samorządowiec. 

Zauważył on także, że w poprzednich likwidowanych szkołach, w Staniszewskiem i Zielonce liczba dzieci ogółem nieprzekraczana dziesięciu, razem z przedszkolem. W przypadku Posuch przekracza 20.

- Motywujecie się oszczędnościami, wysokim kosztem kształcenia, a nieraz na tej sali było powtarzane, że my na dzieciach nie oszczędzamy. W tym przypadku nie rodzice likwidują tę szkołę, gdyż rodzice chcą, aby dzieci uczęszczały do tej szkoły. Ta szkoła, jeśli zostanie zlikwidowana, to za waszym przyzwoleniem, gdyż to wy decydujecie o tym i śmiało możecie powiedzieć, że to my radni zamknęliśmy tę szkołę, dlatego nie musicie podejmować tej uchwały pozytywnie

- zwrócił się jeszcze w styczniu z apelem do rady Roman Olszowy. 

Ostateczna likwidacja

Radni z raniżowskiej gminy podjęli w czwartek, 9 marca, ostateczną decyzję dotyczącą zamknięcia szkoły w Posuchach. Nie wszyscy jednak byli za. 

Karol Ozga, rady z Raniżowa, podkreślił w swojej wypowiedzi, że gmina likwiduje szkołę, ale tak jak zapewniał wójt, zostaje w tym miejscu w dalszym ciągu przedszkole. - Jest zgoda radnych na likwidację szkoły tylko dlatego, że przedszkole zostaje w Posuchach - podkreślił samorządowiec. 

Utrzymane przedszkole

Po głosowaniu nad likwidacją szkoły w Posuchach radni jednogłośnie podjęli uchwałę dotyczącą utrzymania przedszkola w miejscowości. - Podejmując uchwałę o zamknięciu szkoły podstawowej, zamknęliśmy pewien rozdział historii placówki, a także miejscowości. W tej chwili podejmujemy uchwałę o utworzeniu przedszkola. Pozwoli ono na rozpoczęcie edukacji tym najmłodszym dzieciom, blisko swojego domu. Zapisanych jest 15 dzieci, są to dzieci, które kontynuują naukę, a także dzieci z nowego rocznika - tłumaczył radny Roman Olszowy.

Władysław Grądziel, wójt gminy Raniżów, w rozmowie z nami poinformował dodatkowo, że będzie ogłoszony konkurs na dyrektora przedszkola. 

Żłobki w gminach

Według planów ministerstwa w każdej polskiej gminie ma być choć jeden żłobek. Startuje nowa edycja programu Maluch+ na lata 2022-2029. W jej ramach ma powstać nawet 102 tys. miejsc opieki. Jak zapowiadają rządzący, dzięki temu nie ma być w Polsce gminy, w której nie byłoby choć jednego żłobka. Czy to się uda? 

Szczegóły programu przedstawiła minister rodziny i polityki społecznej. Jak poinformowała Marlena Maciąg, budżet na nowe miejsca opieki da dzieci to 5,5 mld zł. Środki pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności oraz z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

Samorządy będą miały trzy lata, a nie jak dotychczas rok, na doprowadzenie do uruchomienia dotowanego żłobka. Na utworzenie jednego miejsca opieki dla dzieci mają otrzymać pieniądze, podobnie jak podmioty niepubliczne. Ponadto przez kolejne trzy lata miałyby otrzymywać dofinansowanie na prowadzenie działalności. Od samorządów nie będzie wymagany wkład własny. 

Zadaniem programu ma być stworzenie w każdej gminie co najmniej jednego żłobka lub klubu dziecięcego przeznaczonego dla dzieci do 3. roku życia.

W każdej gminie w Polsce zostaną przydzielone środki na tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki według algorytmu uwzględniającego liczbę dzieci nieobjętych opieką oraz dochód na osobę 

Program Maluch + skierowany jest w pierwszej kolejności do gmin, ale wnioski mogą składać wszystkie podmioty, które, zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, mogą tworzyć i prowadzić miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Żłobków nie będzie?

Problem w tym, że samorządy nie kwapią się do otwierania żłobków. Władysław Grądziel poinformował, że na tę chwilę gminy nie stać na otwarcie żłobka. Zaznaczył on jednoczenie, że urząd prowadzi już swój żłobek, który bardzo dobrze funkcjonuje. Dodał on także, że inne, większe i często bogatsze gminy nie prowadzą samorządowych żłobków.

 Podobnie, chociażby gmina Cmolas nie planuje utworzyć swojego żłobka. Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, poinformował, że otwarciem takiego miejsca na terenie gminy  zainteresowany jest podmiot prywatny. 

Co z innymi gminami na terenie powiatu kolbuszowskiego? Do tematu wrócimy. 

Za ostateczną likwidacją szkoły w Posuchach byli:

 • Józef Gil
 • Monika Hajduk-Żyła
 • Jan Kwaśnik
 • Barbara Miazga
 • Kazimierz Mikołajczyk
 • Karol Ozga
 • Bronisław Pruś
 • Anna Puzio
 • Ryszard Samojedny
 • Andrzej Sondej
Przeciw byli:

 • Mariusz Kołodziej
 • Eugeniusz Makusak
 • Roman Olszowy
 • Jan Puzio
Od głosu wstrzymał się Stefan Gancarz.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy