Długotrwała susza i wysokie temperatury stają się coraz bardziej dotkliwe, wpływając na codzienne życie oraz sektor rolniczy.
Rolnicy z powiatu kolbuszowskiego stają przed trudnym zadaniem, jakim jest utrzymanie upraw i hodowli przy minimalnych zasobach wodnych. Zboża, które są główną uprawą w regionie, wykazują znaczne oznaki stresu suszowego. Odbija się to na prognozowanych plonach, które mogą być nawet o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent niższe w porównaniu do ubiegłych lat.
Wyjątkowo sucho i brak deszczu
Zbigniew Serafin, rolnik z Cmolasu, podkreślił w rozmowie z nami, że ten rok jest wyjątkowo suchy, a brak deszczu doskwiera wszystkim.
- Rok jest wyjątkowo suchy, dookoła polewa, a u nas jest totalnie sucho. Jedyne szczęście, że omijają nas nawałnice
- zauważa nasz rozmówca.
Rolnik zajmujący się hodowlą bydła oraz głównie uprawą kukurydzy, ale i innych zbóż zauważa, że plony nie poschodziły i podsychają.
- Nie pamiętam takiego roku, żeby w połowie lipca rolnicy kończyli żniwa. Na 20 lipca podejrzewań, że żniwa będą skończone w 90 procentach. Zboże dojrzało, więcej nie urośnie, trzeba kosić i zebrać to co urosło
- wyliczał Zbigniew Serafin. Dodał on także, że zbiorów kukurydzy może być w tym roku aż o połowę mniej. Podobna sytuacja jest z innymi zbożami, gdzie rolnicy odnotowują nawet 40-procentowe straty.
- Susza przełoży się na ceny, które z pewnością pójdą w górę. W całej Europie susza doskwiera. My musimy teraz zadbać o swoje rolnictwo, nie opierać się na imporcie. W pierwszej kolejności musimy zadbać o swoje, a potem ewentualnie uzupełniać zapasy z importu
- skwitował rolnik z Cmolasu.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ogromne straty w uprawach przez suszę. Rolnicy z powiatu kolbuszowskiego mówią o jej skutkach
Szacowanie strat przez suszę
Zgodnie z raportem opublikowanym przez IUNG-PIB w Puławach, dotyczącym aktualnego stanu zagrożenia suszą rolniczą, stwierdzono wystąpienie suszy również na terytorium województwa podkarpackiego.
- W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w szóstym okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski, powodujące straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20% w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych
- czytamy w raporcie.
Susza rolnicza występowała na terenie województw
- Podlaskiego,
- Mazowieckiego,
- Lubelskiego,
- Łódzkiego,
- Warmińsko-mazurskiego,
- Kujawsko-pomorskiego,
- Opolskiego,
- Podkarpackiego,
- Lubuskiego,
- Dolnośląskiego,
- Pomorskiego,
- Wielkopolskiego,
- Świętokrzyskiego,
- Śląskiego,
- Zachodniopomorskiego,
- Małopolskiego.
Susza występowała w dwunastu uprawach
- Rzepaku i rzepiku,
- Zbóż jarych,
- Krzewów owocowych,
- Kukurydzy na ziarno,
- Kukurydzy na kiszonkę,
- Roślin strączkowych,
- Zbóż ozimych,
- Truskawek,
- Warzyw gruntowych,
- Tytoniu,
- Drzew owocowych,
- Chmielu.
Zgłaszanie przez poszkodowanych rolników wniosków o oszacowanie strat w uprawach rolnych (nie stanowiących środka trwałego) spowodowanych przez suszę i sporządzenie protokołu dokonuje się poprzez aplikację publiczną, bez udziału komisji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.