Reklama

Reklama

Stypendia dla studentów medycyny to pomysł, aby ściągnąć lekarzy do Kolbuszowej. - Boję się, że to jest nierealne - odpowiada starosta

Opublikowano: 18 maja 2019 15:30
Autor:

Stypendia dla studentów medycyny to pomysł, aby ściągnąć lekarzy do Kolbuszowej. - Boję się, że to jest nierealne - odpowiada starosta - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Pomysłodawcą był radny Grzegorz Romaniuk. W naszym szpitalu lekarzy brakuje. To potwierdził dyrektor lecznicy. - Mamy stałe ogłoszenie, że przyjmiemy lekarzy. Jest ich oczywiście za mało - powiedział Zbigniew Strzelczyk.

Swój pomysł na zwiększenie kadry przedstawił podczas kwietniowej sesji Rady Powiatu Kolbuszowskiego radny Romaniuk. Zaproponował on, aby w perspektywie tego roku akademickiego powiat ufundował stypendia dla studentów medycyny. Wcześniej miałaby zostać podpisana umowa, która gwarantowałaby powiatowi, że ci wyszkoleni już lekarze, przyszliby pracować w szpitalu w Kolbuszowej. 

- Mam wzorzec takiej umowy, gdyby trzeba było. Jestem przygotowany - powiedział Romaniuk. - Jest to kwota 100 tys. zł dla dwóch lekarzy rocznie. To nie są duże pieniądze dla powiatu - stwierdził samorządowiec z Kolbuszowej, dodając, że podobne praktyki stosują inne samorządy w Polsce. - Opłacałoby się nam to w perspektywie, bo nie borykalibyśmy się z problemami kadrowymi - dodał Grzegorz Romaniuk. 

 Dyrektor lecznicy poparł pomysł radnego, ale przyznał, że obawia się tego, że powiat nie stać na taki wydatek. - Ze swojej strony wyszedłem w tym kierunku i zaproponowałem lekarzom rezydentom wyższą stawkę, czyli dodatkowo, oprócz marszałka, zapłaciłbym ja za przyjście do naszego szpitala w ramach rezydentury - powiedział Zbigniew Strzelczyk.

Wysokie zarobki 

Starosta, odnosząc się do propozycji Grzegorza Romaniuka, przyznał, że jest to jakaś forma rozwiązania problemów kadrowych. - Tylko proszę sobie zauważyć. Wymieniono kwotę 100 tys. zł do zarobku. Niektórzy lekarze biorą u nas miesięcznie dziesiątki tysięcy złotych. To czym tu skusić? - pytał Józef Kardyś. 

Starosta nadmienił, że powiaty są w trudnej sytuacji finansowej. Wspomniał również o porozumieniach, jakie zostały podpisane w sprawie niepodkupywania sobie lekarzy. - To znikło. Stawka godzinowa niezmiernie leci. Ostatnio na konwencie w Lesku padła kwota 200 zł za godzinę. To sobie proszę zobaczyć, przy np. 300 godzinach dyżurów. Proszę sobie to policzyć. To nie jest problem w samorządach, tylko w górze (rządzie - przyp. red.) - stwierdził starosta.

Pomóc szpitalowi 

Radny Romaniuk wciąż jednak nie odpuszczał tematu. - Rozumiem wszystko. My jednak, jako samorząd, moglibyśmy pomóc naszej placówce. Ufundowanie stypendium byłoby wyjściem naprzeciw studentom, którzy są z  powiatu kolbuszowskiego. Byliby to nasi lekarze, którzy zobowiązaliby się do pracy w naszym szpitalu - argumentował radny z Kolbuszowej. 

Samorządowiec odniósł się również do wieku niektórych lekarzy pracujących w kolbuszowskiej lecznicy. - Wiem, że jest kilka osób, które są na emeryturze i pracują. Ogromny szacunek dla nich za to, że chcą pracować, bo na pewno nie pracują dla pieniędzy, ale chcą służyć temu społeczeństwu. Nie daj jednak Bóg, żeby zachorowali i ktoś ich wtedy musi zastąpić - powiedział radny, apelując do zarządu powiatu o pochylenie się nad propozycją znalezienia pieniędzy na stypendia dla studentów medycyny. 

- Nie powiedziałem, że to nie jest możliwe do wykonania.  Mówię tylko, że boję się, że jest to nierealne, bo nie stać powiatu na stypendia - odparł starosta Kardyś. Szef powiatu obiecał, że zarząd zajmie się zaproponowanym tematem. - Ale proszę zrozumieć, że możliwości powiatu są, jakie są - dodał. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  tomek

  przydalaby sie wymiana juz niektorych lekarzy w szpitalu w kolbuszowej jest wiele zastrzezen

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  rewitalizacja

  dopóki będzie w kolbuszowej ten ukłąd co jest to nic nie pomoże, żądne super mądrości radnycyh /czyli pseudofachowców od wszystkiego i niczego

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  też dyrektor

  dopóki strzelczyk bedzie to nic sie nie zmieni amen nikt poważny ,żaden lekarz nie przyjdzie bo go klika miernot zniszczy tutaj nie ma rozwoju, nie atmosfery radni se moga pogadać amen

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  pacjent

  Wielkie Brawa za likwidacjie Karetki S w Kolbuszowej w jakies czesci rozwiazalo to problem a Poziom usług w zespołach ratowniczych nadal stoi na wysokim poziomie