Ikona Matki Boskiej z Weryni, znana również jako "Matka Boska z Dębu", to obiekt o niezwykle burzliwej historii. Umieszczona na starym dębie, stała się celem radzieckich żołnierzy podczas II wojny światowej, którzy użyli jej jako tarczy strzeleckiej.
Obraz, który ma już około 200 lat, pierwszy raz trafił w ręce miejscowej ludności w latach 70-tych XX wieku. Franciszek Śnieżek, nauczyciel, ale również Sybirak i podporucznik AK, odkrył go przypadkowo podczas sprzątania kaplicy Tyszkiewiczów. Wówczas zdecydował, że obraz zasługuje na lepsze miejsce niż śmietnik.
Franciszek Śnieżek znalazł obraz podczas sprzątania kaplicy Tyszkiewiczów. Fot. Archiwum rodzinne F. Śnieżka
- Jako pracownik szkoły dostał zadanie, aby spalić śmieci z kaplicy Tyszkiewiczów znajdującej się na terenie szkolnym, przypałacowym. Wśród rupieci znalazł zaginiony obraz i postanowił zabrać go do siebie
- czytamy na stronie kolbuszowskiego magistratu.
Obraz został odrestaurowany. Tak wygląda aktualnie. Fot. UM Kolbuszowa.
Przez dwie dekady przechowywał go w swoim domu. W 2010 roku, po kolejnych latach starań lokalnych duchownych i mieszkańców Weryni, ikona została uroczyście poświęcona i umieszczona w świątyni. Od tego czasu mieszkańcy regionu oraz liczni pielgrzymi odwiedzają kościół, aby modlić się przed odnowioną ikoną i prosić o łaski.
Dziś, dzięki zaangażowaniu społeczności i wspólnym wysiłkom, ikona Matki Boskiej z Dębu jest nie tylko symbolem ocalenia, ale także źródłem duchowej siły dla wiernych. Jej historia przypomina o sile wiary i poświęceniu, które potrafią ocalić nawet te skarby, które wydawały się już stracone.
Na zdjęciu widać miejsca po kulach, które przeszyły obraz Matki Boskiej z Weryni. Fot. UM Kolbuszowa.
Jak informuje Urząd Miejski w Kolbuszowej, renowacja została zainicjowana przez Marka Gila, zastępcę burmistrza i zrealizowana dzięki staraniom konserwatora dzieł sztuki - Jadwigi Bąk.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.