Reklama

Sołtysi nie będą już szacować szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta. Kto ich zastąpi?

Opublikowano:
Autor:

Sołtysi nie będą już szacować szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta. Kto ich zastąpi?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Ośrodki Doradztwa Rolniczego zastąpią sołtysów w szacowaniu szkód łowieckich - tak zakłada nowelizacja ustawy o prawie łowieckim.

W proces szacowania szkód łowieckich, zamiast sołtysów, będą zaangażowane wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego (ODR). To główna zmiana w noweli Prawa łowieckiego, którą w piątek 15 czerwca uchwalił Sejm RP. Pieniądze na ten cel zostaną przeznaczone z funduszu leśnego (funduszu celowego Lasów Państwowych).

Konieczność wprowadzenia zmian w prawie pojawiła się po tym, gdy po uchwalonej w marcu ustawie wynikły problemy z szacowaniem szkód łowieckich. Obowiązujące od 1 kwietnia przepisy stanowiły, że oprócz kół łowieckich, mieli się tym zajmować właściciele nieruchomości, a także przedstawiciele gmin lub ich organów pomocniczych - głównie sołtysi.

Praktyka pokazała, że pomysł, aby w szacowanie strat wyrządzonych przez dzikie zwierzęta zajęli się sołtysi, okazał się niewypałem. Uczestnictwo w szacowaniu szkód było dla wielu sołtysów mocno kłopotliwe, niektórzy sołtysi nie chcieli tego robić za darmo. To spowodowało, że w części gmin, w tym w tych z naszego powiatu, powstał poważny problem z szacowaniem szkód spowodowanych przez dzikie zwierzęta.

Zgodnie z uchwaloną w piątek, 15 czerwca nowelą, szacowaniem szkód i wypłatą odszkodowań zajmować się mają zespoły składające się z: przedstawiciela zarządcy albo dzierżawcy obwodu łowieckiego, właściciela albo posiadacza gruntów rolnych, na których wystąpiła szkoda oraz z przedstawiciela wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego.

Ustawa zastrzega, że brak obecności przedstawiciela ośrodka doradztwa bądź właściciela nieruchomości nie wstrzymuje szacowania szkód.

Podczas prac nad ustawą w Sejmie dużo kontrowersji wzbudziła kwestia finansowania wynagrodzeń dla szacujących szkody. Nowela stanowi, że pieniądze na ten cel będą pochodzić z funduszu leśnego, z którego finansowane są obecnie niedochodowe nadleśnictwa, czy parki narodowe.

 

Więcej w aktualnym Korso. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE