Marek Olszowy, powiatowy lekarz weterynarii poinformował, że został powiadomiony o czterech martwych dzikach, które zostały potrącone przez samochód na drodze relacji Wola Raniżowska - Wilcza Wola.
O padłych dzikach PIW został powiadomiony we wtorek, 19 września. Martwe dziki zostały zabezpieczone oraz pobrano od nich próbki do badań na obecność Afrykańskiego Pomoru Świń. Wyniki mają być znane już niebawem.
Marek Olszowy apeluje, aby wszystkie przypadki znalezienia martwych dzików zgłaszac niezwłocznie do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kolbuszowej.
Po znalezieniu padłego dzika powinniśmy postępować według określonych zasad.
- Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby
- czytamy w ulotce wydanej przez Główny Inspektorat Weterynarii.
Trzeba powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia oraz zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, lub straży miejskiej, lub miejscowego koła łowieckiego.
- W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości)
- czytamy w komunikacie.
W powiecie kolbuszowskim takie przypadki należy zgłaszać do właściwego lekarza weterynarii. W tym przypadku do:
Powiatowy Lekarz Weterynarii
lek. wet. Marek Olszowy
telefon: 691 909 925
Uwaga! Zwierzyna
W ostatnim czasie kolbuszowscy policjanci kilkukrotnie interweniowali w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi zdarzeń drogowym z udziałem zwierzyny leśnej, między innymi w Osiej Górze, Dzikowcu czy Hucie Przedborskiej. Wbiegające na jezdnię zwierzęta doprowadziły do uszkodzeń samochodów.
- Pamiętajmy, że zagrożenie, jakie niosą za sobą tego typu zdarzenia, jest bardzo duże. Kolizja z nagle wbiegającym przed pojazd dzikiem, jeleniem czy sarną może zakończyć się tragicznie
- mówi w rozmowie z Korso Jolanta Skubisz-Tęcza, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej.
Oficer prasowy dodaje, że podobne zagrożenie stwarzają również pojawiające się na drogach publicznych zwierzęta domowe.
Policja apeluje do wszystkich użytkowników dróg o wzmożoną czujność i rozwagę. Zwiększona liczba dzikich zwierząt w rejonie dróg w obecnym okresie może wiązać się z okresami godowymi takich zwierząt jak sarny, jelenie i łosie.
- Kierowca musi być zawsze przygotowany na ewentualne wtargnięcie dzikiego zwierzęcia, szczególnie nocą, kiedy wabione blaskiem świateł wychodzą z przydrożnych lasów czy rowów
- podkreśla nadkomisarz Jolanta Skubisz-Tęcza i dodaje: - Kierujący powinien przede wszystkim zachować odpowiednią prędkość.
O zagrożeniu może ostrzegać znak "dzikie zwierzęta", który informuje, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe niż w innych miejscach. - Zachowajmy jednak czujność również w innych miejscach, zwłaszcza w rejonach dróg biegnących przez odcinki leśne - nadmienia Jolanta Skubisz-Tęcza, rzecznik prasowy KPP w Kolbuszowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.