Kobieta do szpitala w Nowej Dębie została przyjęta 3 lipca.
- Pacjentka zgłosiła się na Oddział Ginekologiczno-Położniczy w Nowej Dębie do zabiegu planowego
- informuje nas nowodębska lecznica.
Prokuratura wszczęła śledztwo
Nieoficjalnie ustaliliśmy, że trakcie zabiegu miało dojść do komplikacji. 46-letnia kobieta zmarła 9 lipca. Śmiercią mieszkanki powiatu kolbuszowskiego zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Tarnobrzegu. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła córka zmarłej.
- Prokuratura nadzoruje śledztwo wszczęte w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci człowieka oraz narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu
- mówi Andrzej Dubiel, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.
Sekcja zwłok da odpowiedź?
Prokurator zaznaczył, że postępowanie jest na wstępnym etapie. Przesłuchiwani będą świadkowie. Zabezpieczona zostanie dokumentacja medyczna.
- Prawdopodobnie na jego dalszym etapie powołany zostanie biegły do oceny tego zdarzenia
- dodaje Andrzej Dubiel.
W Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie przeprowadzona została sekcja zwłok 46-letniej kobiety. Prokuratura nie udziela informacji na temat tego, jaka mogła być przyczyna śmierci mieszkanki powiatu kolbuszowskiego.
- Czekamy na protokół posekcyjny
- dodaje nasz rozmówca.
Odpowiedź szpitala w Nowej Dębie
Czy możemy mówić w tym przypadku o błędzie lekarskim? Jakie procedury wyjaśniające zostały wszczęte w szpitalu po śmierci mieszkanki powiatu kolbuszowskiego? Między innymi z takimi pytaniami zwróciliśmy się do Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie.
- W sprawie śmierci pacjentki toczy się postępowanie wyjaśniające wewnętrzne oraz równolegle prokuratorskie. W związku z tym formułowanie na dzień dzisiejszy konkretnych wniosków objętych pozostałymi pytaniami jest przedwczesne
- czytamy w mailu otrzymanym z nowodębskiej lecznicy.
- Dyrekcja i pracownicy szpitala składają wyrazy współczucia rodzinie i bliskim pacjentki zmarłej w naszym szpitalu i łączą się z nimi w tym ogromnym bólu
- czytamy dalej.
Przed przesłaniem materiału do druku nie udało nam się skontaktować z rodziną zmarłej kobiety.
Gdzie skierować swoje kroki?
Są dwie ścieżki. W przypadku, gdy uważamy, że lekarz popełnił przestępstwo, wówczas należy zgłosić sprawę do prokuratury.Z kolei Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej rozpatruje skargi pacjentów na działanie lekarzy niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, w tym postawienie niewłaściwej diagnozy, zastosowanie niewłaściwego leczenia, itp. oraz na zachowanie niezgodne z zasadami etyki lekarskiej.
Na Podkarpaciu rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Rzeszowie jest Grzegorz Siteń, do którego skargi należy kierować na piśmie (te przesłane mailem nie będą brane pod uwagę).
- Chcąc złożyć skargę do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, osobiście podpisane pismo z opisem sytuacji (należy podać czas, miejsce zdarzenia, kogo sprawa dotyczy i jakie są zastrzeżenia co do postępowania lekarskiego), należy wysłać na adres OIL w Rzeszowie lub przynieść do siedziby Okręgowej Izby Lekarskiej - czytamy na stronie oil.rzeszow.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.