reklama

Wojciech Machowski, ratownik medyczny z Kolbuszowej w programie "Pytanie na śniadanie" w TVP2

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Ponownie na ekranie mogliśmy zobaczyć Wojciecha Machowskiego, ratownika z Kolbuszowej. Tym razem był gościem w telewizji śniadaniowej. Razem z Marcinem Kotułą, udzielili fachowych rad jak należy postępować w przypadku zakrztuszenia.
reklama

Wojciech Machowski i Marcin Kotuła, instruktor pierwszej pomocy wystąpili dzisiaj (piątek, 14 lipca) w programie TVP2 "Pytanie na śniadanie". Razem z prowadzącymi Idą Nowakowską i Tomaszem Wolnym rozmawiali o zakrztuszeniach. 

 

- Śmierć w żłobku w Rzeszowie z powodu zakrztuszenia się winogronem, zmroziła nam krew w żyłach

- zaczął prowadzący "Pytanie na śniadanie". Prezenterzy dopytywali Wojciecha Machowskiego i Marcina Kotulę o to, jak się zachować i co należy robić w takim przypadku, kiedy przede wszystkim liczy się czas. 

Goście piątkowego programu dokładnie omówili jak należy postępować w przypadku zakrztuszenia się niemowlęcia, starszego dziecka, jak i osoby dorosłej. Wojciech Machowski, ratownik z Kolbuszowej pokazał jak powinna wyglądać pierwsza pomoc i działania ratunkowe, aby usunąć blokadę i przywrócić swobodę oddychania. 

Czym najczęściej krztuszą się dzieci? 

W dzisiejszej rozmowie w "Pytaniu na śniadanie" zaproszeni goście, Wojciech Machowski i Marcin Kotuła, mówili także o międzynarodowych statystykach. Z danych wynikało z nich, że najczęstszą przyczyną śmierci na całym (w przypadku zadławienia) jest winogrono. Na drugim miejscu są parówki. Dlatego zaleca się, aby przed podaniem dziecku parówka, została przekrojona wzdłuż i pokrojona na półksiężyce. 

- Pokarm w okrągłym kształcie, czyli winogrona, orzechy, landrynki, stanowi ogromne zagrożenie dla dzieci - podkreślał Wojciech Machowski, ratownik z Kolbuszowej

Jak postępować w przypadku zakrztuszenia

- Sprawdź, czy osoba faktycznie jest zakrztuszona. Jeśli osoba jest w stanie mówić, kaszleć lub oddychać, nawet z trudnościami, to znaczy, że drogi oddechowe są częściowo otwarte. Zachęć ją do kaszlu, co może pomóc w usunięciu blokady. Jeśli jednak osoba nie może mówić, kaszleć ani oddychać, to wskazuje na pełne zakrztuszenie

- mówił Wojciech Machowski. 

Stań z tyłu osoby i połóż swoją pięść około 5 cm powyżej pępka. Chwytają tę pięść drugą ręką, wykonaj energiczne, skierowane ku sobie ruchy ku górze i do wewnątrz, jakbyś próbował podnieść osobę. Powtarzaj te ruchy kilka razy, aż blokada zostanie usunięta lub do momentu przybycia pomocy medycznej.

Uderzenia w plecy (dla niemowląt poniżej 1 roku): Połóż niemowlę na przedramieniu, trzymając je na brzuchu, z głową skierowaną w dół. Używając pięści, wykonuj pięć energicznych uderzeń w środek pleców między łopatkami. Utrzymuj głowę niemowlęcia niżej niż resztę ciała. Jeśli to nie pomaga, przejdź do uciśnięcia klatki piersiowej.

Przewróć niemowlę na plecy, trzymając je na przedramieniu. Umieść dwa palce na środku klatki piersiowej, poniżej linii brodawek sutkowych. Wykonuj pięć energicznych uciśnięć klatki piersiowej, wciskając ją do wewnątrz na głębokość około 2,5 cm. Powtarzaj te ruchy kilka razy.

Kontynuuj naprzemiennie uderzenia w plecy i uciśnięcia klatki piersiowej do momentu usunięcia blokady lub przybycia pomocy medycznej.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama