Reklama

Samorządowcy chcą dyskusji. Nowy rok z nowymi podwyżkami diet dla kolbuszowskich radnych i sołtysów?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Anna Pocałuń

Samorządowcy chcą dyskusji. Nowy rok z nowymi podwyżkami diet dla kolbuszowskich radnych i sołtysów? - Zdjęcie główne

Radni z gminy Kolbuszowa ponownie pochylą się nad stawkami diet. | foto Anna Pocałuń

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Członkowie Rady Miejskiej w Kolbuszowej, wrócą do tematu podwyżek diet. Czy tym razem ich założenia dojdą do skutku? Ubiegłoroczna próba zakończyła się oburzeniem lokalnej społeczności i kłótnią w radzie. Jak będzie tym razem?

Przypomnijmy, że końcem 2021 roku Rada Miejska w Kolbuszowej, rozpoczęła dyskusję nad podwyżką diet dla samorządowców. Temat ten wywołał bardzo wiele kontrowersji, co jak stwierdzili niektórzy samorządowcy, zaszkodziło wizerunkowi całej rady miejskiej.

 

Burzliwa dyskusja w poprzednim roku

Rzecz w tym, że sami radni w 2021 roku, nie mogli się dogadać. Chociażby Mirosław Kaczmarczyk, chciał wycofania punktu podwyżek diet z porządku sesji, a propozycja nowych stawek była dla niego "skokiem na kasę". Nie wszyscy oczywiście byli tego samego zdania. 

Skąd w ogóle wziął się temat podwyżek? Przez rozporządzenie rady ministrów, która m.in. w gminach od 15 tys. do 100 tys. mieszkańców uregulowała maksymalną stawkę, która przysługuje za społeczną pracę w samorządzie. Poniżej jej treść. 

 

 

Przenosząc to na kolbuszowskie podwórko, wynikało, że 3027 zł netto miesięcznie może zarabiać Krzysztof Wilk, przewodniczący rady. Jako członkowie prezydium Krzysztof Wójcicki i Krzysztof Kluza 2351 zł, natomiast szeregowi radni po 2029 zł.

Julian Dragan, przedstawiciel mieszkańców z Weryni, podkreślił, że w radzie trzeba się orobić, i zdawać sobie sprawę z tego, że można narazić się na szykany ze strony mieszkańców. Józef Fryc, samorządowiec z Kolbuszowej również twierdził, że podwyżka należy się radnym za ich pracę. Tak dyskutowano końcem 2021 roku. Ostatecznie do podwyżek nie doszło. 

Temat podwyżek wrócił

Jeszcze w listopadzie do Mirosława Kaczmarczyka, przewodniczącego komisji skarg, wniosków i petycji, wpłynął wniosek radnego Michała Karkuta. 

Samorządowiec w oficjalnym piśmie nawoływał do rozpoczęcia prac nad zmianą uchwały regulującej stawki wynagrodzenia dla Radnych Rady Miejskiej w Kolbuszowej i sołtysów za udział w pracach organów gminy Kolbuszowa. 

- Wnoszę o zorganizowanie wspólnego posiedzenia komisji petycji, skarg i wniosków wraz z komisją regulaminowo mandatową celem omówienia przedmiotowej kwestii i wypracowania wspólnego stanowiska 

- czytamy w napisanym wniosku. Samorządowcy ponownie przedyskutują temat podwyżek 12 grudnia. 

Aktualne miesięczne wysokości diet obowiązują od września 2019 roku oraz nowe proponowane w 2021 roku stawki:

  • Przewodniczący rady - 1950 zł (3027 zł)
  • Wiceprzewodniczący rady - 1365 zł (2351 zł)
  • Przewodniczący komisji - 877,50 zł (brak propozycji)
  • Radny - 838,50 zł (2029 zł)
Czy propozycje nowych stawek diet dla kolbuszowskich samorządowców będą takie same jak w poprzednim roku? Do tematu wrócimy. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy