reklama
reklama

Rusza budowa zbiornika retencyjnego w gminie Kolbuszowa. Tutaj powstanie [MAPA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UM Kolbuszowa/gov.pl (fot. poglądowe)

Rusza budowa zbiornika retencyjnego w gminie Kolbuszowa. Tutaj powstanie [MAPA] - Zdjęcie główne

W gminie Kolbuszowa rozpoczęto realizację długo wyczekiwanego zadania. | foto UM Kolbuszowa/gov.pl (fot. poglądowe)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIW gminie Kolbuszowa rozpoczęto realizację długo wyczekiwanego zadania. Zbiornik retencyjno-infiltracyjny w Kupnie nie tylko ma ochronić mieszkańców przed skutkami podtopień, ale także ma stać się wsparciem dla rolników w walce z suszą. Kto zajmie się realizacją zadania i gdzie powstanie?
reklama

W piątek, 15 listopada, burmistrz Kolbuszowej Grzegorz Romaniuk podpisał umowę na realizację budowy zbiornika retencyjno-infiltracyjnego w Kupnie z wykonawcą, Rejonowym Związkiem Spółek Wodnych w Kolbuszowej.

reklama

Sołectwo Kupno na ostatnim zebraniu wiejskim zdecydowało się przeznaczyć w ramach przesunięcia budżetowego ponad 11 tysięcy złotych z funduszu sołeckiego na 2024 rok na przygotowanie terenu pod budowę zbiornika retencyjnego. Pieniądze te pozwoliły na wykarczowanie drzew, zarośli i odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni.

W tym miejscu powstanie zbiornik:

Przed podtopieniami i suszą

To inwestycja, która ma nie tylko znaczenie techniczne, ale również ważna jest dla lokalnego środowiska. Powstający zbiornik o powierzchni niemal 5 tysięcy metrów kwadratowych i pojemności 13 240 metrów sześciennych to odpowiedź na lokalne potrzeby związane z ochroną przeciwpowodziową i nawadnianiem gruntów rolnych.

reklama

Zbiornik zostanie zlokalizowany na istniejącym rowie melioracyjnym, który stanowi dopływ rzeki Tuszymka. Dzięki temu ma zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, zapobiegając lokalnym podtopieniom w czasie intensywnych opadów. Jednocześnie będzie pełnił funkcję rezerwuaru wody, co szczególnie przyda się podczas letnich suszy.


Umowę na realizację zadania podpisano 15 listopada. Fot. UM Kolbuszowa.

Teren, infrastruktura i dojazd

Zakres prac przy budowie zbiornika jest niemały. Na stronie urzędu miejskiego czytamy, że przewiduje się niwelację terenu, roboty ziemne, profilowanie skarp i dna, które zostaną zabezpieczone betonowymi płytami ażurowymi. Całość wyposażona będzie w system regulacji przepływu wody, umożliwiający precyzyjne zarządzanie zasobami wodnymi. Inwestycję dopełnią elementy infrastruktury technicznej, takie jak zastawka, ogrodzenie oraz zjazd z drogi gminnej, co ułatwi obsługę techniczną zbiornika.

reklama

Za pół miliona złotych

Sołectwo Kupno-Zagrody od dawna zmagało się z wyzwaniami związanymi z wodą - zarówno jej nadmiarem, jak i niedoborem. Jak podkreśla magistrat, powstający zbiornik to przełomowe rozwiązanie, które ma pozwolić na lepsze gospodarowanie zasobami wodnymi, zwiększając jednocześnie komfort życia mieszkańców i bezpieczeństwo ekologiczne regionu. Dodatkowo inwestycja wpisuje się w działania związane z adaptacją do zmian klimatu, finansowane przez Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Całkowity koszt inwestycji wynosi niemal pół miliona złotych - dokładnie 499 343,19 zł. Środki na ten cel zostały pozyskane z PROW. Zakończenie prac planowane jest na połowę marca 2025 roku. Czy zbiornik okaże się rozwiązaniem idealnym i spełni oczekiwania okolicznych mieszkańców? Czas pokaże.

Jak pamiętamy, nabór wniosków o dofinansowanie z zakresu infrastruktury retencyjnej prowadzony był przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie pod koniec 2023 r. Merytorycznej ocenie poddanych zostało 25 projektów, z których ostatecznie pozytywną weryfikację przeszło 17 zadań. Wśród nich był wniosek kolbuszowskiego urzędu. Maksymalna kwota wsparcia, o jaką mogły ubiegać się gminy to 500 tys. złotych. Pisaliśmy o tym tutaj: Zbiornik retencyjny powstanie w gminie Kolbuszowa. Gdzie?

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama