Liceum w Kolbuszowej – rekordowa liczba chętnych
Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej, Dariusz Fus, przyznaje, że w tym roku odnotowano ogromne zainteresowanie szkołą. Na początku przewidziano trzy oddziały, co dawało możliwość przyjęcia 90 uczniów. Jednak liczba osób, które spełniły wymagania rekrutacyjne, wyniosła aż 172, co niemal dwukrotnie przewyższało pierwotne założenia. W odpowiedzi na tak dużą liczbę chętnych, organ prowadzący (tj. starostwo powiatowe) wyraził zgodę na utworzenie pięciu oddziałów.Jak przekazał w rozmowie z nami szef placówki, w liceum dostępne są klasy o różnych profilach, z których najwięcej chętnych zgłosiło się do klasy medycznej – aż 76 osób. W związku z tym utworzono dwie klasy medyczne, z których każda przyjmie maksymalnie 32 uczniów. Wśród innych profili, które cieszą się dużym zainteresowaniem, znajduje się klasa politechniczna. Aby dostać się do niej, należało uzyskać minimum 122 punkty z egzaminu ósmoklasisty.
Kolejną popularną opcją była klasa humanistyczno-prawna. W przypadku tej klasy próg punktowy wynosił 102 punkty. Natomiast do klasy mundurowej zgłosiło się 70 osób, jednak ze względu na przepisy rozporządzenia dotyczące liczby uczniów w klasach mundurowych, w tej klasie może znaleźć się maksymalnie 32 uczniów. W związku z tym w tym roku, mimo ogromnego zainteresowania, szkoła przyjmie tylko 32 osoby na ten profil.
Dyrektor Fus podkreśla, że w tym roku punktacja z egzaminu ósmoklasisty będzie kluczowa dla dostania się do szkoły, szczególnie w przypadku klas medycznych, politechnicznych oraz mundurowych, gdzie liczba miejsc jest ograniczona.
Zespół Szkół Technicznych – wybory zawodowe na czołowej pozycji
W Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej również nie zabrakło chętnych. Dyrektor szkoły, Grażyna Pełka, informuje, że do technikum przyjęto około 90 uczniów, a do szkoły branżowej około 30. W tym roku dużym zainteresowaniem cieszyły się kierunki związane z elektroniką, logistyką oraz informatyką. Wśród uczniów, którzy wybierali technikum, nie brakowało również tych zainteresowanych takimi zawodami jak mechanik i mechatronik, czy programista.W szkole branżowej od lat największym zainteresowaniem cieszy się kierunek mechanik pojazdów samochodowych, na który uczęszczać będzie największa liczba uczniów również i w roku szkolnym 2025/2026. Warto zaznaczyć, że liczba chętnych do tej szkoły nie odbiegała od ubiegłorocznych wyników - jest porównywalna.
ZSA-E w Weryni - dwa oddziały i nowy kierunek
Jak zaznacza Zbigniew Bogacz, dyrektor Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni, placówka nie narzeka tego roku na brak chętnych. Do szkoły zakwalifikowano około 62 uczniów, którzy zostali przyjęci do jednego oddziału technikum oraz jednego oddziału szkoły branżowej. Ponadto, w tym roku udało się wprowadzić nowy kierunek kształcenia – technik aranżacji wnętrz, który spotkał się z pozytywnym odzewem wśród młodzieży.Wśród najchętniej wybieranych kierunków w technikum znalazły się: technik eksploatacji portów i terminali, technik ekonomista oraz technik żywienia. W szkole branżowej największym zainteresowaniem cieszyły się natomiast kierunki związane z obsługą maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, a także kucharz. Zgodnie z oceną dyrektora, tegoroczna rekrutacja nie odbiegała od poziomu ubiegłorocznego - liczba chętnych jest na podobnym poziomie.
Matura 2025 – wyniki matur w powiecie kolbuszowskim
W tym roku maturę w powiecie kolbuszowskim zdawało łącznie 231 uczniów z trzech szkół średnich: Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej, Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej oraz Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. Wyniki matur wzbudziły mieszane emocje.Liceum Ogólnokształcące w Kolbuszowej osiągnęło najwyższą zdawalność – aż 95% uczniów uzyskało pozytywny wynik. W tej szkole maturzyści świetnie poradzili sobie z przedmiotami obowiązkowymi: językiem polskim (99%), matematyką (97%) oraz językiem angielskim (97%).
Z kolei Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej uzyskał 50% zdawalność matury, co stanowi wynik przeciętny. W tej szkole lepiej wypadły egzaminy z języka polskiego (86%), gorzej zaś z matematyki (60%) i języka angielskiego (76%).
Najtrudniej maturę zdało 10 spośród 27 maturzystów Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni, co daje 37% zdawalności. Największe trudności wystąpiły w przypadku matematyki, gdzie zdawalność wyniosła tylko 48%.
Jak wyniki tegorocznego egzaminu dojrzałości komentowali dyrektorzy szkół średnich? O tym przeczytasz tutaj: Matura 2025 w powiecie kolbuszowskim. Wyniki, zdawalność, komentarze dyrektorów
Komentarze (0)