reklama
reklama

Razem od ponad 55 lat. Jubileusz KGW Lesianki z Ostrów Baranowskich

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum KGW Lesianki

Razem od ponad 55 lat. Jubileusz KGW Lesianki z Ostrów Baranowskich - Zdjęcie główne

W zespole wieńcowym dawne członkinie KGW, w drugim rzędzie od lewej: Czesława Wójcik, Janina Paterak i Janina Cudo, w pierwszym rzędzie młodzież Ostrów Baranowskich. | foto Archiwum KGW Lesianki

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIKoło Gospodyń Wiejskich Lesianki w Ostrowach Baranowskich powstało w 1969 roku i prężnie działa do dziś. W 2024 roku obchodziły one jubileusz 55-lecia istnienia.
reklama

Pierwszą przewodniczącą KGW była Genowefa Smoła (Chmielowiec po mężu). Wraz z małżonkiem wyprowadziła się do Nowej Dęby i tam zamieszkała na stałe. Prowadzenie KGW powierzono wówczas śp. Janinie Paterak.

Pod jej przewodnictwem w latach 1970 i 1980 była to  prężnie działająca organizacja kobieca. Członkinie koła rozprowadzały różne rasy drobiu wylęgowego: kaczki, kury, indyki oraz właściwą paszę do odchowu tych piskląt i starszych sztuk.


Na zdjęciu członkinie KGW oraz mieszkańcy.  Fot. Archiwum KGW Lesianki (2).

W domach prywatnych prowadzone były kursy kroju i szycia, które prowadziła Janina Komaniecka, oraz kursy pieczenia i gotowania, które prowadziła Maria Rzeszutek z Cmolasu. Gospodynie prowadziły też wypożyczalnię naczyń kuchennych na wesela i inne uroczystości.

reklama

We współpracy z Powiatowym Związkiem  Kółek Rolniczych prowadziły w domach prywatnych Szkołę Przysposobienia Rolniczego. W ramach tego szkolenia mieszkańcy wsi, biorący udział w szkoleniu, otrzymali świadectwo ukończenia przysposobienia rolniczego trzeciego stopnia. 

Członkinie KGW w ramach współpracy z kościołem brały udział w uroczystościach wiejskich takich jak dożynki czy odpust. W kolejnych latach przewodnictwo KGW przejęła Waleria Magda. W latach 90. nastał czas wolnego zamierania aktywności społecznej kobiet wiejskich i Kół Gospodyń Wiejskich.

Odrodzenie

Odrodzenie dawnego koła nastąpiło w marcu 2011 r. Panie przybrały nazwę KGW "Lesianki" i bardzo aktywnie włączyły się do życia społeczno-kulturalnego sołectwa. Podążając za nowymi trendami, nie zapominały o tradycji i kulturze swojego regionu.

reklama

Pielęgnują dziedzictwo kulturowe, tradycje kulinarne i rękodzielnicze, osiągając znaczące sukcesy. Podejmują  wiele działań charytatywnych, integracyjnych i edukacyjnych adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. Chętnie też współpracują z innymi organizacjami.

Wieś z kołem

Organizacje jak KGW są potrzebne w każdej wsi. - Wieś ma bardzo bogate tradycje ludowe i narodowe i to właśnie koła gospodyń potrafią je wyeksponować i pokazać najlepiej, np. w konkursach kulinarnych, targach rękodzieła ludowego. Koła Gospodyń Wiejskich dodają kolorytu współczesnej wsi, ubogacają piosenką ludową, często dawno zapomnianą przyśpiewką - mówią zgodnie członkinie KGW. 

Często też KGW są źródłem krzewienia kultury lokalnej, poprzez organizowanie takich uroczystości jak: Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Seniora, jasełka, dożynki, festyny, akademie patriotyczne, pracując społecznie, a nie na etacie. Można zatem powiedzieć, że  KGW bezpłatnie promują wieś, gminę i powiat.

reklama


KGW Lesianki z Ostrów Baranowskich to bardzo prężnie działające koło od ponad 55 lat.

Zachęcić młode

W Kołach Gospodyń Wiejskich rzadko można spotkać młode kobiety. Jednak ten trend się zmienia i coraz więcej młodszych kobiet wchodzi w szeregi kół.

Jak zachęcić je do zaciągnięcia się w szeregi KGW? Motywacją dla młodych kobiet i nie tylko może być odpowiedni stosunek lokalnych władz samorządowych do pracy społecznej wszystkich organizacji pozarządowych, w tym również KGW.

Ważne jest również wsparcie finansowe lub rzeczowe, np. transport umożliwiający dojazd na konkurs. Tam, gdzie istnieją dobre i zdrowe relacje między władzą samorządową a kołami gospodyń, tam widać liczne koła zrzeszające nie tylko młode kobiety, ale aktywizujące także młodzież i dzieci.

reklama

W grudniu 2016 r. KGW z Ostrów Baranowskich uzyskało osobowość prawną w wyniku rejestracji w KRS.

Członkinie KGW Lesianki z Ostrów Baranowskich

  • Chmielewska Stanisława,
  • Chmielowiec Józefa,
  • Chudzik Krystyna,
  • Magda Grażyna,
  • Kościelna Helena,
  • Kraczkowska Maria,
  • Maziarz Bożena,
  • Szczur Zofia,
  • Wójcik Władysława,
  • Ziętek Zofia,
  • Mirosława Juszczyk.
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal KorsoKolbuszowskie.pl - Najnowsze wiadomości z Kolbuszowej, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Kolbuszowa. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama