Reklama

Radny Adam Chlebowski: To ewenement w skali gminy, żeby jeden radny przegłosował budżet dla gminy Niwiska

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Radny Adam Chlebowski: To ewenement w skali gminy, żeby jeden radny przegłosował budżet dla gminy Niwiska - Zdjęcie główne

Łukasz Stęga jako jedyny z członków Rady Gminy w Niwiskach wstrzymał się od głosu podczas uchwalania budżetu na 2023 rok.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Zaglądamy do budżetu gminy Niwiska na 2023 rok. Jak samorządowcy podzielili pieniądze na inwestycje? Do jakich dużych przedsięwzięć przygotowuje się urząd?

Nad zaopiniowaniem budżetu pochyliły się gminne komisje na wspólnym spotkaniu. Poszczególni jej członkowie zagłosowali nad przyjęciem finansowego planu na 2023 rok. 

Pięciu radnych podniosło rękę na tak w komisji gospodarczej, jeden z samorządowców był nieobecny. W komisji społecznej zagłosowało czterech samorządowców na tak, jeden radny wstrzymał się od głosu. 

 

Komisja budżetowa nie była w pełnym składzie. Na spotkaniu brakowało dwóch radnych. Tam tylko jeden głos był za przyjęcie projektu budżetu, a trzech radnych się wstrzymało. 

Ewenement w skali gminy


Kiedy samorządowcy z gminy Niwiska spotkali się na sesji, na której mieli przegłosować uchwałę budżetową, jeden z radnych przypomniał głosowanie na wspólnej komisji. 

- To ewenement w skali gminy, żeby tylko jeden członek komisji budżetowej przegłosował budżet. Widzę, że komisja pracowała bardzo biernie. Z dokumentu wychodzi, że dwie osoby były nieobecne i trzy osoby się wstrzymało. Będąc radnym od 1998 roku, jeszcze się z takim czymś nie spotkałem - zaznaczył radny Adam Chlebowski z Huciny. 

Robert Róg, przewodniczący Rady Gminy w Niwiskach, zabierając głos, podkreślił, że wspólne spotkanie komisji, jak i przeprowadzone głosowania były zgodne ze statutem. 

- Każdy z radnych biorących udział w komisji ma prawo głosować zgodnie z zasadami, które zostały przyjęte przez Radę Gminy Niwiska, uchwalającą ten statut. Nie mamy tam zapisów, że jest obowiązek bycia na komisjach - tłumaczył radny Robert Róg.

Przewodniczący dodał, że nie obserwuje on zbyt wielu nieobecności i nie sądzi, że jest to podyktowane niechęcią czy biernością lokalnych samorządowców. - Reasumując temat komisji wspólnej, uważam to za prawidłowe i opinia zgodna jest ze stanem faktycznym i z prawdą. Nie ma tutaj żadnych czynników, które by cokolwiek naciągały - nadmienił szef gminnego prezydium. 

 

Ja się z tym nie zgadzam 


Radny Świder Adam nie zgodził się z zarzutami swojego przedmówcy. Podkreślił, że przecież członkowie komisji budżetowej głosują według swojego sumienia. 

- Radny Adam Chlebowski powiedział, że ciekawi go, jak teraz zagłosują członkowie komisji. Przecież wątpliwości na komisji budżetowej można mieć - dodał Adam Świder. Będąc przy głosie, podkreślił, że spotkanie odbyło się miesiąc przed głosowaniem na sesji.

- Przez ten czas wiele rzeczy zmieniło się w budżecie - nadmienił. Zdaniem Adam Świdra głos wstrzymujący członków komisji budżetowej świadczy bardzo pozytywnie. - Że nie ma żadnego nacisku wywieranego na radnych i głosują według własnego sumienia. Powinien radny to właśnie pochwalić, że tak się robi - zwrócił się do samorządowca z Huciny Adam Świder. 

Za podjęciem uchwały w sprawie ustalenia budżetu gminy Niwiska na 2023 rok zagłosowało 15 radnych. Za podniosło rękę 14 samorządowców. Wstrzymał się jeden radny - Łukasz Stęga. 

Wstrzymał się od głosu


O wyjaśnienie swojej decyzji podczas głosowania nad gminnym budżetem pytamy radnego Łukasz Stęgę. 

- Wstrzymanie się od głosu, a nie zdecydowane tak lub nie, było podyktowane tym, że nie jestem przeciwny założeniom ujętym w planowanym budżecie, a jedynie brakiem podjęcia działań optymalizujących wydatki gminy Niwiska

- tłumaczy nasz rozmówca. Radny Łukasz Stęga nadmienia, że o podjęcie takich działań wielokrotnie już postulował w trakcie prac komisji społecznej i budżetowej. 

- Propozycje, jakie przedstawiałem, miały na celu niebezpośrednie cięcia kosztów, jak ma to miejsce obecnie, ale reorganizację struktur i działania podległych jednostek w celu polepszenia jakości realizowania zadań, a dodatkowo pozwoliłyby to na obniżenie kosztów - tłumaczył samorządowiec. - W ten sposób przeniesione fundusze można przeznaczyć na realizowanie inwestycji lub ograniczenie podwyżek, obciążeń podatkowych - dodał radny Łukasz Stęga, członek Rady Gminy w Niwiskach. 


Najdroższe zaplanowane inwestycje w 2023 roku:

  •  Budowa kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej w gminie Niwiska - 1 mln 100 tys. zł
  •  Modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na terenie gminy Niwiska - 4 246 500 zł
  •  Przebudowa dróg gminnych relacji Trześń-Siedlanka i Kosowy – Hucina - 4 638 229 zł
  •  Modernizacja dróg dojazdowych do pól w gminie Niwiska - 40 tys. zł
Gminny budżet na 2023 rok:

  • Dochody - 38 994 789,60 zł
  • Wydatki - 41 224 838,60 zł
  • Deficyt - 2 250 049,60 zł 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy